بازاریابی و مدیریت آن در شرکت های نمونه

مدیریت بازاریابی تلاش آگاهانه‌ای است برای به‌دست‌آوردن نتایج مثبت در مبادله با بازارهای هدف.

مدیریت بازاریابی در هر بازاری کاربرد دارد و قابل اجراست. به‌طور مثال یک مدیر منابع انسانی با بازار نیروی کار یا یک مدیر خرید با بازار مواد اولیه سر و کار دارند. اما به‌طور کلاسیک، مدیریت بازاریابی به وظایف آن دسته از کارکنان سازمان اطلاق می‌شود که با فروش محصولات و خدمات نهایی سر و کار دارند؛ مانند مدیر فروش، مدیر تبلیغات و فروشندگان.

این تحقیق دانشجویی مشتمل بر  ۵۵  صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

فهرست مطالب

چکیده ۲

مقدمه. ۲

مدیریت بازاریابی.. ۳

وظایف مدیریت بازار ۹

انواع بازاریابی.. ۱۱

برنامه ریزی بازاریابی و فروش سیستماتیک…. ۱۲

بازاریابی عصبی یا نرو مارکتینگ…. ۱۴

بازاریابی سبز. ۱۶

بازاریابی اجتماعی.. ۱۸

مدل بازاریابی پارتیزانی.. ۲۱

بازاریابی تلفنی.. ۲۴

بازاریابی صنعتی.. ۲۸

بازاریابی مستقیم.. ۳۰

بازاریابی شبکه ای.. ۳۳

بازاریابی شرکت سامسونگ…. ۳۸

منابع: ۵۵

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

مقالات رشته مدیریت

.

خلاصه ای کوتاه از  بازاریابی و مدیریت آن در شرکت های نمونه  را در زیر می توانید ببینید.

مقدمه

مدیریت بازاریابی تلاش آگاهانه‌ای است برای به‌دست‌آوردن نتایج مثبت در مبادله با بازارهای هدف.

مدیریت بازاریابی در هر بازاری کاربرد دارد و قابل اجراست. به‌طور مثال یک مدیر منابع انسانی با بازار نیروی کار یا یک مدیر خرید با بازار مواد اولیه سر و کار دارند. اما به‌طور کلاسیک، مدیریت بازاریابی به وظایف آن دسته از کارکنان سازمان اطلاق می‌شود که با فروش محصولات و خدمات نهایی سر و کار دارند؛ مانند مدیر فروش، مدیر تبلیغات و فروشندگان.

مدیریت بازاریابی

تعریف کلاسیک بازاریابی شامل آن دسته از فعالیت‏هایی است که کالاها و خدمات را از واحد تولیدی و خدماتی به مصرف‏کننده می‏رساند چنین تعریفی ناقص بوده و فعالیت‏های بازاریابی را محدود به انجام وظایفی که صرفا مابین تولید و مصرف قرار گرفته‏اند می‏نماید.

احتیاجات (Needs)

اساسی‏ترین و زیربنایی‏ترین مفهوم بازاریابی، نیازهای بشر می‏باشد که ما آن را به شرح زیر تعریف می‏کنیم: احتیاجات عبارت از بیان احساس کمبود در یک فرد می‏باشد. وقتی که یک نیاز ارضاء نشود، شخص ناراحت است. یک فرد ناراضی یکی ازاین دو کار را انجام می‏دهد: یا به دنبال چیزی خواهد گشت که نیاز او را برطرف کند و یا کوشش می‏کند که نیازهایش را کاهش دهد.

تقاضاها (Demands)

مردم اکثرا خواسته‏های نامحدود، اما منابع محدود دارند. آنها تولیداتی را انتخاب می‏کنند که حداکثر رضایتمندی را در مقابل پولشان ایجاد نماید. خواسته‏ها وقتی تبدیل به تقاضاها می‏شوند که با قدرت خرید همراه باشند. مصرف‏کنندگان به تولیدات به عنوان مجموعه‏های پرمنفعت می‏نگرند و کالاهایی را انتخاب می‏کنند که بهترین و بیشترین استفاده را به آنها می‏دهد.

محصولات (Products)

احتیاجات، خواسته‏ها و تقاضاهای بشر، اشاره ضمنی به این مطلب دارد که محصولاتی وجود دارند که می‏توانند آنها را ارضاء نمایند ما محصول را به شرح ذیل تعریف می‏نماییم: یک محصول عبارت از هر چیزی است که بتواند جهت اطلاع و رویت، اکتساب، استفاده یا مصرف، به بازار ارائه شود و بتواند یک خواسته یا یک نیاز را ارضاء نماید.

بازارها (Markets)

مفهوم معاملات ما را به مفهوم یک بازار هدایت می‏نماید. یک بازار عبارتست از مجموعه خریداران واقعی و بالقوه یک کالا.

همانطور که تعداد افراد و معاملات در یک جامعه رو به افزایش است، تعداد تجار و مکان‏های بازار نیز رو به افزایش است.

بازاریابی Marketing

بالاخره مفهوم بازار ما را به چرخه کامل مفهوم بازاریابی می‏رساند. بازاریابی یعنی کار کردن با بازارها، به این منظور که باعث رضامندی احتیاجات و خواسته‏های بشر می‏گردد. پس ما به تعریف خودمان در مورد بازاریابی، برمی‏گردیم. به عنوان «فعالیت‏های بشر که برای ارضاء کردن احتیاجات و خواسته‏ها از طریق تبادل فرایندها هدایت می‏شود» تبادل فرایندها، مستلزم کار است.

وظایف مدیریت بازار

فعالیت‏های مدیریت بازاریابی باید در چارچوب برنامه‏های استراتژیک یک شرکت و با نگرش نظام‏گرا انجام گیرد. مدیریت بازاریابی وظایف زیر را به عهده دارد:

جمع‏آوری و بررسی اطلاعات به منظور تشخیص وضعیت و استعداد بازار و به طور کلی تعیین نیاز مصرف‏کنندگان موردنظر.

اهم وظایف مدیریت بازار

– جمع‏آوری و بررسی اطلاعات به منظور تشخیص وضعیت و استعداد بازار و تعیین نیاز مصرف‏کنندگان

– مشخص نمودن هدف‏های فروش و سهمیه بازار

– تعیین آمیزه و یا ترکیب بازاریابی که عناصر آن از محصول، قیمت، کانال‏های توزیع و فعالیت‏های پیشبرد فروش می‏باشند.

برنامه ریزی بازاریابی و فروش سیستماتیک

برنامه ریزی بازاریابی و فروش سیستماتیک پارک بازاریابی ایران بر اساس مدل فیلیپ کاتلر می باشد. که در ابتدا اقدام به تحقیقات بازاریابی کمی و کیفی نموده و سپس تدوین استراتژی بازاریابی در حوزه های مختلف می‌نماید.

بازاریابی عصبی یا نرو مارکتینگ

بازاریابی عصبی (به انگلیسیNeurological marketing) بیش از ده سال است که محققان علوم اقتصاد و بازاریابی مبتنی بر عصب شناسی، در حال مطالعه و بررسی اتفاقاتی هستند که در مغز انسان و آن هم در حال تصمیم گیری خرید رخ می دهد.

بازاریابی سبز

بازاریابی سبز (به انگلیسیGreen Marketing  ) یکی ابعاد بازاریابی اجتماعی، است.

در بازاریابی اجتماعی اشاره به مسئولیت های اجتماعی شرکت ها اشاره می گردد. یکی از این مسئولیت های شرکت ها، مسئولیت در قبال محیط زیست است. هدف اصلی در بازاریابی سبز ، حفاظت و حمایت از فعالیت های دوستدار محیط زیست است.

اصول بازاریابی سبز

اصول بازاریابی سبز از مدیریت شرکت ها آغاز می شود و به مصرف کنندگان محصولات شرکتی که بازاریابی سبز دارد، تسری می یابد. اصول بازاریابی سبز در اغلب کشورهای پیشرفته از جمله آلمان جایگاه خود را یافته است.

بازاریابی اجتماعی

بازاریابی اجتماعی (به انگلیسی: Social Marketing)؛ مشاوران پارک بازاریابی ایران پس از آنکه راه حل بازاریابی در یک بازار با توجه به نتایج تحقیقات بازاریابی، بازاریابی اجتماعی تشخیص دادند، برنامه ریزی های بلند مدت و کوتاه مدت خود را در جهت تاثیرگذاری روی عقاید و رفتار جامعه سوق می دهند.

مدل بازاریابی اجتماعی در پارک بازاریابی ایران

مدل های متعددی به منظور بازاریابی اجتماعی بکارگیری می شود ولی مدلی که در پارک بازاریابی ایران به منظور بکارگیری بنچ مارک شده است، مدل بازاریابی اجتماعی اسمارت SMART است که در مدل FG360 از آن استفاده شده و در شرکت های متعدد پیاده سازی شده است.

مدل بازاریابی پارتیزانی

مدل بازاریابی پارتیزانی یا مخفیانه که از آن در اصطلاح به Guerrilla Marketing نیز یاد می گردد، در حقیقت نوعی بازاریابی نامنظم و ویروسی در رابطه با فرایندهای ترفیعی بوده و بر مبنای کمترین هزینه طراحی می گردد.

بازاریابی تلفنی

بازاریابی تلفنی؛ امروزه یکی از روش های مهم در بازاریابی متقاعد نمودن مشتریان آگاه امروزی است که حق انتخاب این خریداران به دلیل رقابتی شدن بازارها رو به رشد است.

بازاریابی تلفنی یکی از روش های ترفیع می باشد خود شامل مواردی همچون تبلیغات، ترویج فروش، فروش شخصی یا مسقیم و بازاریابی به علاوه روابط عمومی می گردد.

اصول بازاریابی تلفنی 

اصول بازاریابی تلفنی در کشورهای مختلف و حتی مناطق اقلیمی متفاوت است. مهمترین عنصر تأثیر گذار در اصول بازاریابی تلفنی، آشنایی با مسائل فرهنگی می باشد. سایر عناصر مانند مسائل اقتصادی، سیاسی و اجتماعی در مرحله بعد مورد بررسی قرار می گیرند.

آموزش بازاریابی تلفنی 

آموزش بازاریابی تلفنی در سال های اخیر مورد استقبال بسیاری از مدیران شرکت ها قرار گرفته است. زیرا هزینه بازاریابی تلفنی نسبت به اغلب روش های بازاریابی بسیار پایین تر می باشد. اما آموزش بازاریابی تلفنی همان گونه که در اصول بازاریابی نیز گفته شده است، صرفا برای محصولات با کیفیت مورد انتظار مشتریان در بازار هدف مثبت خواهد بود.

نکات اساسی بازاریابی تلفنی:

نکات اساسی در بازاریابی تلفنی عبارتند از:

  1. بی دلیل روی برخی موارد پافشاری نکنید.
  2. هرگز عصبانی نشوید، مدیریت در اطلاعات داشته باشید.
  3. صبح زود کارتان را شروع کنید اما زودتر از ساعت ۹ صبح با کسی تماس نگیرید.

اشتباهات رایج در فروش و بازاریابی تلفنی

– عدم آگاهی از محصولات در بازاریابی تلفنی: کسب موفقیت در فروش تلفنی زمانی محقق
می شود که یک تماس تلفنی با شما انجام گیرد، تا بتوانید نیاز مشتری را به سرعت دریافت کنید و راه حل های پیشنهادی سازمانی را به مشتری ارائه نمایید.

بازاریابی مستقیم

روش بازاریابی مستقیم برای جذب مصرف گنندگان جدید و حفظ مصرف کنندگان قدیمی به برقراری ارتباط مستقیم با آن ها می پردازد، این روش با تکیه بر نتایج اثرپذیری بازاریابی ، به دلیل پاسخ سریع مصرف کنندگان به راحتی قابل اندازه گیری می باشد.

بازاریابی شبکه ای

بازاریابی شبکه ای|نتورک مارکتینگ به نوعی روش فروش گفته می شود که به کمک آن شرکت ها می توانند کالاها را بدون بهره گیری از تبلیغات و حتی بدون واسطه به فروش برسانند. در بازاریابی شبکه ای مشتریان پس از خرید کالا در صورت علاقه می توانند کالاهای شرکت ها را معرفی و بازاریابی نمایند و بدین ترتیب سود کسب کنند.

تشریح روش بازاریابی شبکه ای

اول باید یک مفهوم دیگر را تشریح کنیم. بازاریابی چند سطحی که برخی اوقات با بازاریابی شبکه ای یکسان می شود. بدین معنا که شرکت از چند لایه متعدد از نفرات جهت بازاریابی یک محصول برای رساندن آن به مصرف کننده تشکیل می گردد. یک نفر فروشنده، علاوه بر جذب مشتری جدید وظیفه  آموزش بازاریاب های تازه وارد را به منظور جذب مشتری جدید به عهده می گیرد.

شرکت های بازاریابی شبکه ای

شرکت های بازاریابی شبکه ای یا MLM ابتدا با ثبت نام یک نفر که امکان جذب مشتریان (فروشندگان) باشد فعالیت را آغاز می نماید. ضمنا هر یک از نفرات حق این انتخاب را خواهند داشت که یک مدیر شوند. شرکت های بازاریابی شبکه ای درصد از فروش پرداخت می نماید (نه حقوق ثابت).

بازاریابی شبکه ای چیست؟ 

نتیجه اینکه بازاریابی شبکه چیست؟ مهمترین موضوع برای درک این است که پخش هر کالایی به معنی معرفی آن کالا می باشد. بازاریابی شبکه ای و سایر روش های عمده پخش کالا روش هایی هستند که برای معرفی کالا بکار می روند.

مجوز بازاریابی شبکه ای

مجوز بازاریابی شبکه ای مهمترین الزام فعالیت بازاریابی شبکه ای است. در ایران ، قانونی یا غیرقانونی بودن یک شرکت بازاریابی شبکه ای را وزارت صنعت، معدن و تجارت مشخص می نماید. این مراحل صدور پروانه کسب شرکت های بازاریابی شبکه ای در فضای مجاز.

بازاریابی شرکت سامسونگ

در حقیقت هر چیزی که در پیرامون ماست به‌نوعی با تبلیغات و هنر گرافیک در ارتباط است! به‌طور مثال، یک قوطی کبریت، اسکناسی که در دست دارید، تابلوهای راهنمائی و رانندگی، کارت اعتباری بانک، تمبر پستی روی پاکت و… و خلاصه تمام اشیائی که به‌نحوی با نقش، فرم و حروف در ارتباطند و طراحی شده‌اند، یک‌کار گرافیکی یک عنصر تبلیغاتی و یا اثر هنری به شمار می‌آید.

نبود ارتباط موضوعی تصاویر با پیام

آیا می‌توان بین بانک و آشپزی ارتباط برقرار کرد؟ موضوع‌های تبلیغ آنچنان که در بالا ذکر شد در حال پخش از رسانه تصویری است، اما چگونه می‌توان بین این موضوع‌ها و تصاویر ارتباط برقرار کرد. به عنوان مثال، تبلیغ درباره سود سهام سالانه بانک است پدر به همراه دوستان خود در حال پخت کباب یا مادر در حال آشپزی است.

استفاده از بیلبورد های تبلیغاتی

جدیداً انتقاداتی نسبت به اثربخشی بنرها وارد شده است. طبق برآوردها نرخ کلیک کردن کاربران بر روی بنرها که در سال ۱۹۹۴، ۱۰ درصد بوده است در سالهای اخیر به حدود ۳ درصد و بعضاً تا زیر یک درصد هم رسیده است.

موتورهای جستجو

موتورهای جستجو به پایگاههای اینترنتی گفته می شود که کاربران می توانند از آنها برای جستجوی مطالب موجود در اینترنت استفاده کنند.

این موتورها، بعد از آنکه کاربر موضوع مورد جستجوی خود را در فرم مخصوصی که برای این کار تعبیه شده وارد می کند، لیستی از پایگاههای اینترنتی که دربردارنده موضوع موردنظر کاربر هستند برای او جمع آوری می کند. مکانیسم عمل موتورهای جستجو که به سایتهای درگاهی نیز معروف هستند معمولاً به دو گونه زیر است.

پست الکترونیک

استفاده از پست الکترونیک دارای تاریخچه طولانی تری است. تبلیغات اینترنتی از طریق بنرها، خرده سایت ها و موتورهای جستجو تکنیک هایی هستند که تنها در محیط وب عملی هستند اما پست الکترونیک زیرمجموعه فناوری های اینترنتی بوده و سالها قبل از وب مورداستفاده قرار می گرفته است (البته باید متذکر شد که بعداز اختراع وب، فرستادن پست الکترونیک از طریق آن نیـــز طراحی گردید).

ارسال ایمیل مستقیم یا تبلیغات آنلاین؟

اگر شما هم به اندازه ی من در اینترنت سابقه داشته باشید، می دانید که خیلی چیزها در آن تغییر کرده است. ۶ یا ۷ سال قبل اگر کاری در اینترنت داشتید، برقررای ارتباط با افرادی که مایل به همکاری با شما بودند، بسیار ساده تر بود. این روزها همه چیز فرق کرده است.

مدیریت به شیوه سامسونگ

گسترش فن آوری اطلاعات، مهم‌ترین ویژگی عصر حاضر است و زندگی در این دوران ایجاب می‌کند تا فقط مصرف کننده محصولات دیگران نباشیم. بلکه در فرایند تولید نیز مشارکت داشته باشیم و همچنین در ایجاد و گسترش دانش این حوزه و مدیریت سازمان‌های بزرگ نیز سهمی داشته باشیم.

منابع:

فیلیپ کاتلر. «بخش ۱». در مدیریت بازاریابی؛ تجزیه و تحلیل، برنامه‌ریزی، اجرا و کنترل. ترجمه بهمن فروزنده. چاپ اول. اصفهان: نشر آموخته، ۱۳۸۵. شابک ‎۵-۱-۹۶۹۶۴-۹۶۴.

اصغرپور، محمدجواد «تصمیم گیریهای چندمعیاره»، نشر دانشگاه تهران، ۱۳۸۳، چاپ سوم

بودجاریف، جرج و ماریا بوجادزیف «منطق فازی و کاربردهای آن در مدیریت»، سیدمحمد حسینی، نشر ایشیق، تهران، ۱۳۸۱، چاپ اول

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

مقالات رشته مدیریت

.


برای سفارش پروپوزال به این صفحه مراجعه نمایید : سفارش پروپوزال
برای خرید پروپوزال به این صفحه مراجعه نمایید: خرید پروپوزال
برای سفارش پایان نامه به این صفحه مراجعه نمایید: سفارش پایان نامه
برای دانلود پروپوزال آماده به این صفحه مراجعه کنید: پروپوزال آماده
برای دانلود تجربیات معلمان به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیات معلمان
برای دانلود تجربیات معلمان ابتدایی به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیان معلمان ابتدایی
برای دانلود تجربیات آموزشی معلمان به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیات آموزشی معلمان
برای دانلود تجربیات یک معلم به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیات یک معلم
برای خرید پروپوزال آماده به این صفحه مراجعه نمایید: خرید پروپوزال آماده
برای خرید تحقیق به این صفحه مراجعه نمایید: خرید تحقیق
برای انجام تحقیق دانشجویی به این صفحه مراجعه نمایید: انجام تحقیق دانشجویی
برای خرید تحقیق دانشجویی به این صفحه مراجعه نمایید: خرید تحقیق دانشجویی
برای سفارش تحقیق دانشجویی به این صفحه مراجعه نمایید: سفارش تحقیق دانشجویی
برای دانلود گزارش اقدام پژوهی به این صفحه مراجعه نمایید: گزارش اقدام پژوهی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 − چهار =