ایجاد علاقه در دانش آموزان برای رسم هندسی با فعالیت های تکمیلی

چو بنگریم کرات ، سیارات و ستاره ها را برمداری از نظم ریاضی ببینیم که اندک تغییری در این حرکت می توانست نابودی را به ارمغان آورد و چون گوش فرا دهیم هر ترنمی جان مایه ای از راز ریاضی را به جان دارد .
ریاضی علم مناظر و مرایا ، علم مقابله و اعداد و علم فهم و نجات ، گاه نهایت را چنان نزدیک که می توان چشم پوشید و گاه نزدیک را چنان دور که عالمی به یاری خواستن . سایه ذره لطف الهی چون بر دلی افتد مجنون وار شیدای دو چندانش کند تا رخصتی یابد وبا چشمه دل ذره بیند و چون ذره در ذره افتد کمال هنر در هر ذره کاینات بیند و اقرار نماید که اوست اولین معلم ریاضی و اولین معلم هنر.

چکیده
سال تحصیلی ۸۵- ۸۴ که در ناحیه سه اشتغال به کار داشتم با هدف افزایش علاقه مندی دانش آموزان به رسم هندسی کتاب ریاضی راهنمایی طرحی را با شش راه کار بردانش آموزان مدرسه راهنمایی نمونه دولتی پویش ارائه دادم . راه کارهای انجام شده عبارتند از : ۱- بازدید اماکن متبرکه ۲-رسم چند قوس و و گنبد از جمله گنبد شاهچراغ ، قوس دروازه قرآن و ….۳- طراحی چند قطعه مکانیکی توسط دانش آموز ۴-درست کردن الگوی فراکتال هندسی ۵- معرفی ستاره جغرافیا که معرف جهات اصلی و فرعی در جغرافیاست ۶-معرفی چند کتاب .

این تحقیق دانشجویی مشتمل بر ۳۷ صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

[highlight txtcolor=”#eded00″]فهرست مطالب[/highlight] عنوان صفحه
چکیده ۲
مقدمه ۳
توصیف وضع موجود ۴
گردآوری داده ها – شواهد ۱ ۵
تجزیه و تحلیل و تفسیر داده ها ۱۰
راه کارهای پیشنهادی ۱۲
خلاصه اجرای راه کارهای پیشنهادی سال گذشته و نظارت بر آن ۱۳
ارزیابی تاثیر اقدام جدید و اعتبار آن ۲۷
اعتبار یابی ۲۹
تجدید نظر و پیشنهادها ۳۰
فهرست منابع۳۱

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

گزارش اقدام پژوهی

.

خلاصه ای کوتاه از مقاله ایجاد علاقه در دانش آموزان برای رسم هندسی با فعالیت های تکمیلی را در زیر می توانید ببینید.

[highlight txtcolor=”#eded00″]مقدمه[/highlight] چو بنگریم کرات ، سیارات و ستاره ها را برمداری از نظم ریاضی ببینیم که اندک تغییری در این حرکت می توانست نابودی را به ارمغان آورد و چون گوش فرا دهیم هر ترنمی جان مایه ای از راز ریاضی را به جان دارد .
ریاضی علم مناظر و مرایا ، علم مقابله و اعداد و علم فهم و نجات ، گاه نهایت را چنان نزدیک که می توان چشم پوشید و گاه نزدیک را چنان دور که عالمی به یاری خواستن . سایه ذره لطف الهی چون بر دلی افتد مجنون وار شیدای دو چندانش کند تا رخصتی یابد وبا چشمه دل ذره بیند و چون ذره در ذره افتد کمال هنر در هر ذره کاینات بیند و اقرار نماید که اوست اولین معلم ریاضی و اولین معلم هنر.

[highlight txtcolor=”#eded00″]تجزیه و تحلیل و تفسیر داده ها[/highlight] تجارب کاری من در سال های قبل درزمینه علاقه مندی دانش آموزان به رسم ریاضی نشان می داد ، که از علت های اساسی بی علاقه گی آنان به رسم ریاضی نداشتن انگیزه، ذوق و اشتیاق در این زمینه است که آن هم بدلیل ندانستن کاربرد رسم است و این که احساس نیاز نسبت به آن نمی کنند . (به قول جرج پولیا به نقل از نسترن اسدی ، ۱۳۸۱ ) او نیازش را در قسمت های مختلف به خصوص تست می یابد چون به اهمیت ریاضیات در مسابقات علمی و آزمونهای مختلف واقف است . همچنین به دلیل داشتن تکالیف زیاد ، اغلب اوقات اولیا تکالیف رسم شان را می کشند .

[highlight txtcolor=”#eded00″]راه کارهای پیشنهادی[/highlight] چنانچه ملاحظه شد علت اصلی بسیاری از مسائل دانش آموزان در کاهش علاقه به رسم هندسی ندانستن کاربرد رسم ، نداشتن احساس نیاز به رسم ، نداشتن ذوق ، اشتیاق ، انگیزه ، سلیقه ، استعداد و همچنین وقت و فرصت کافی برای کشیدن رسم و تدریس این مطلب و ندانستن منابع اطلاعاتی در این زمینه می باشد .

[highlight txtcolor=”#eded00″]خلاصه اجرای راه کارهای پیشنهادی سال گذشته و نظارت بر آن[/highlight] رسم ها را می توان به دو قسمت تزیینی و فنی تقسیم کرد. رسم های تزیینی در معماری ، ساخت و طراحی، مثل گچ بری، منبت کاری، پنجره های مشبک، تابلوها و …کاربرد دارد و رسم های فنی برای بیان مشخصات و جزییات قطعات، نماها، پلان ها که در مهندسی معماری ، عمران ، معادن و …. استفاده می شود .

[highlight txtcolor=”#eded00″]تجدید نظر و پیشنهادها[/highlight] در اجرای مراحل اقدام پژوهی در کنار حل مشکلات و مسایل ازپیش تعیین شده مشکلات و مسایل جدیدی رخ می نماید ، یعنی هم مسئله حل و هم تولید می شود .
در تجارب قبلی ام علی رغم توفیقاتی که بدست آوردم کارهایم کاستی هایی داشت که برای رفع آن طرح های سال جاری اقداماتی را انجام دادم .
از جمله این که در این اقدام پژوهی راه کارهای علاقه مندی دانش آموزان به رسم ریاضی هم برای دانش آموزان و هم برای دبیران ریاضی اجرا گردید .

[highlight txtcolor=”#eded00″]فهرست منابع[/highlight] – اسدی ، نسترن . (سال ۱۳۸۱) ، مقاله خلاقیت و آموزش ریاضی ، دبیر ریاضی مرکز پیش دانشگاهی کوثر سنندج ، ناحیه ۱ .
– تصویر رودی ، فرشته . (سال ۱۳۸۴) ، مجموعه مقالات برگزیده ی همایش تبین جایگاه فعالیت های مکمل و فوق برنامه ، انتشارات رسانه تخصصی ، سازمان آموزش و پرورش استان کرمان .
– زمرشیدی ، حسین . (پاییز۱۳۷۰) ، کاشی کاری ، انتشارات کیهان ، چاپ اول .
– زمرشیدی ، حسین . ( تابستان ۱۳۶۸ ) ، طاق و قوس ها ، انتشارات کیهان ، چاپ اول .
-شرف الدین ، احمد . (سال ۱۳۸۳) ، هندسه دلپذیر ، انتشارات مدرسه ، چاپ سوم .
– صالحی طالقانی ، امیر . (بهمن۱۳۷۸)مقاله هندسه کاغذ و تا در کلاس درس ، مجموعه مقالات چهارمین کنفرانس آموزش ریاضی ایران ، دفتر نشر فخر دانش ، معاونت و برنامه ریزی نیروی انسانی اداره کل آموزش و پرورش تهران .

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

گزارش اقدام پژوهی

.

برای سفارش پروپوزال به این صفحه مراجعه نمایید : سفارش پروپوزال
برای خرید پروپوزال به این صفحه مراجعه نمایید: خرید پروپوزال
برای سفارش پایان نامه به این صفحه مراجعه نمایید: سفارش پایان نامه
برای دانلود پروپوزال آماده به این صفحه مراجعه کنید: پروپوزال آماده
برای دانلود تجربیات معلمان به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیات معلمان
برای دانلود تجربیات معلمان ابتدایی به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیان معلمان ابتدایی
برای دانلود تجربیات آموزشی معلمان به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیات آموزشی معلمان
برای دانلود تجربیات یک معلم به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیات یک معلم
برای خرید پروپوزال آماده به این صفحه مراجعه نمایید: خرید پروپوزال آماده
برای خرید تحقیق به این صفحه مراجعه نمایید: خرید تحقیق
برای انجام تحقیق دانشجویی به این صفحه مراجعه نمایید: انجام تحقیق دانشجویی
برای خرید تحقیق دانشجویی به این صفحه مراجعه نمایید: خرید تحقیق دانشجویی
برای سفارش تحقیق دانشجویی به این صفحه مراجعه نمایید: سفارش تحقیق دانشجویی
برای دانلود گزارش اقدام پژوهی به این صفحه مراجعه نمایید: گزارش اقدام پژوهی

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 − دو =