ایجاد انگیزه و شکوفایی و رشد حرفه ای معلمان با استفاده از اقدام پژوهی

به نام هستی بخش جهان
در چند دهه اخیر مسئله پژوهش و به کارگیری نتایج آن مورد توجه اندیشمندان و فرهیختگان تعلیم و تربیت قرار گرفته است. پژوهش های مرسوم و دانشگاهی که توسط دانشگاهیان یا فرهیختگان در کلاس های درس و رفع مشکلات کار ساز نبوده است. به همین جهت در سال های اخیر پژوهشکده تعلیم و تربیت اقدام به فراخوان مقالات علمی و تجربی فرهنگیان کشور تحت عنوان «معلم پژوهنده» را نموده است، که اهدافی را دربردارد: تشویق فرهنگیان به رویکرد های علمی و پژوهشی در حل مشکلات و مسائل روزمره مثل مسائل مربوط به فرایند یاددهی- یادگیری، اختلالات رفتاری و یادگیری دانش آموزان، خلاقیت و نوآوری در تدریس، ایجاد زمینه های لازم جهت رشد و بالندگی و ارتقاء دانش فرهنگیان از جمله این اهداف می باشد. این برنامه ضمن اینکه فرهنگ پژوهش را گسترش می دهد آن را به کلاس های درس نی تسری داده و پژوهش را از حال جنبی و یا متعلق به افراد خاص جدا می سازد و باعث تعمیم و توسعه ی تجربیات مفید همکاران فرهنگی می شود.

[highlight txtcolor=”#eded00″]چکیده:[/highlight] اندیشمندان و فرهیختگان بر این باورند که پژوهش و بکارگیری نتایج حاصل از آن نقش بسیار موثری در پیشرفت یک جامعه ایفا می کنند.
عوامل بسیاری در جریان آموزش و یادگیری نقش دارند که طی روش های تحقیق مرسوم دانشگاهی قادر به کنترل آنها نیستند پژوهش خاص تعلیم و تربیت اقدام پژوهشی است که با توجه به شرایط آموزش و پرورش و پویایی خاصی که در کلاس های درسی وجود دارد لازم است برای بهسازی امر آموزش و پرورش از پژوهش های مبتنی بر عمل (اقدام پژوهشی) بهره جست.

این تحقیق دانشجویی مشتمل بر ۳۸ صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

[highlight txtcolor=”#eded00″]فهرست مطالب[/highlight] عنوان صفحه
چکیده: ۲
مقدمه: ۳
اهمیت مسئله: ۴
توصیف وضعیت موجود و بیان مسئله : ۵
گرد آوری شواهد (۱) : ۶
شواهد ۱ ۷
بررسی وضعیت اقدام پژوهشی در سطح کشور و ناحیه ۱ ۸
اجرای کلاس های ضمن خدمت ۹
ادبیات تحقیق ۱۲
اقدام پژوهی : ۱۲
اقدام پژوه و اقدام پژوهی : ۱۳
تفاوت اقدام پژوهی با سایر تحقیقات : ۱۶
ویژگیهای اقدام پژوهی : ۱۷
فرایند اقدام پژوهی : ۱۸
جدایی پژوهش در آموزش: جدایی پژوهشگران و معلمان ۱۹
ضرورت توجه به اقدام پژوهی در آموزش و پرورش : ۲۱
ضرورت توجه به اقدام پژوهی در آموزش و پرورش : ۲۲
اقدام پژوهی و بهبود فرایند تدریس : ۲۲
اقدام پژوهی و رشد حرفه ای معلمان : ۲۳
تعریف اصطلاحات مربوط به طرح : ۲۴
منظور از رشد حرفه ای معلمین : ۲۴
تجزیه و تحلیل داده ها : ۲۵
تفسیر داده ها ۲۷
انتخاب راه حل موقت : ۲۸
راهکارهای پیشنهاد و نظارت بر آنها: ۲۹
طراحی مسابقات و ارائه مقالات: ۳۱
اعتبار بخشی به کارها: ۳۲
تجدید نظر نهایی : ۳۳
پیشنهادها : ۳۴
سخن پایانی : ۳۵
فهرست منابع نوشتاری : ۳۶
منابع اینترنتی : ۳۷

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

گزارش اقدام پژوهی

.

خلاصه ای کوتاه از مقاله ی ایجاد انگیزه و شکوفایی و رشد حرفه ای معلمان با استفاده از اقدام پژوهی را در زیر می توانید ببینید.

[highlight txtcolor=”#eded00″]مقدمه:[/highlight] در چند دهه اخیر مسئله پژوهش و به کارگیری نتایج آن مورد توجه اندیشمندان و فرهیختگان تعلیم و تربیت قرار گرفته است. پژوهش های مرسوم و دانشگاهی که توسط دانشگاهیان یا فرهیختگان در کلاس های درس و رفع مشکلات کار ساز نبوده است. به همین جهت در سال های اخیر پژوهشکده تعلیم و تربیت اقدام به فراخوان مقالات علمی و تجربی فرهنگیان کشور تحت عنوان «معلم پژوهنده» را نموده است، که اهدافی را دربردارد: تشویق فرهنگیان به رویکرد های علمی و پژوهشی در حل مشکلات و مسائل روزمره مثل مسائل مربوط به فرایند یاددهی- یادگیری، اختلالات رفتاری و یادگیری دانش آموزان، خلاقیت و نوآوری در تدریس، ایجاد زمینه های لازم جهت رشد و بالندگی و ارتقاء دانش فرهنگیان از جمله این اهداف می باشد.

[highlight txtcolor=”#eded00″]اهمیت مسئله:[/highlight] امروزه کشورهای مختلف جهان از ساختارهای آموزشی مختلفی برخورداند که متناسب با سیاست ها و برنامه ها و اهداف مورد نظر آنها می باشد. با توجه به تحولات اجتماعی و پیشرفت های علمی و فرهنگی قرن بیست و یکم، کشورها سعی در برداشتن گام هایی به سوی این تحولات نیز دارند. یکی از با ارزش ترین نهادها، نهاد آموزش و پرورش است. نهادی پویا و پیوسته در حال تغییر، نهادی که بیش از سایر نهادها در تعیین اهداف و مهیا ساختن افراد برای زندگی آینده در جامعه نقش ایفا می کند، و می تواند حکومت ها را در راه رسیدن به این تحولات یاری رساند. دستگاه تعلیم و تربیت با توجه به ماهیت، ساختار و پیچیدگی و زیربنایی بودن آن در بخش های مختلف اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی از اهمیت خاصی برخوردار است.

[highlight txtcolor=”#eded00″]اقدام پژوهی : [/highlight] سابقه اقدام پژوهی در ایالت متحده آمریکا به دهه ۱۹۲۰ بر می گردد ، در این سال ها پژوهشگران و دانشمندان علوم اجتماعی و مدیریتی مطالعه و تفحص و تعامل گروه و فرایند گروهی را در مرکز توجه قرار داده بودند ، اقدام پژوهی که منشأ پیدایش تحلیل سیستمی ، ابراز تصمیم گیری و استراتژی برنامه ریزی به شمار می آمد ، در خلال جنگ جهانی دوم ، به عنوان یک روش ، در مورد مسائل نظامی در سطح گسترده ای بکار گرفته شد ، استفاده از این روش در سال ۱۹۶۱ در وزارت دفاع ایالت متحده بیش از هر زمان دیگر شتاب گرفت از آن زمان بود که اقدام پژوهی به عنوان شیوه ای برای ارتقاء و کیفیت بخشی به برنامه ریزی پیشنهاد شد و مفهوم آن به سرعت در سایر مراکز دولتی از جمله وزارت آموزش و پرورش ایالت متحده اشاعه پیدا کرد .

[highlight txtcolor=”#eded00″]فرایند اقدام پژوهی : [/highlight] اشکال گوناگون اقدام پژوهی تا بحال تکامل قابل ملاحظه ای کرده است و اتخاذ یک رویکرد روشمند و مشخص می باشد که در بر گیرنده تعریف مساله فعالیت برنامه ریزی ، ارزیابی و باز خورد است در این فراگرد شناخت حاصل از دور اولیه برنامه ریزی به منظور طراحی و اصلاح فعالیت برنامه ریزی در دوم به کار گرفته می شود فرایند پژوهش تکرار می گردد .

[highlight txtcolor=”#eded00″]ضرورت توجه به اقدام پژوهی در آموزش و پرورش : [/highlight] تاکید بر اقدام پژوهی در آموزش و پرورش منظم تر کردن و علمی تر کردن اقدام پژوهی معلمان و مدیران است به عبارت دیگر ، هدف از برنامه معلم پژوهنده و اقدام پژوهی تاسیس و تزریق اقدام پژوهی در حرفه معلمی نیست زیرا اقدام پژوهی با حرفه معلمی قرین و همراه است .

[highlight txtcolor=”#eded00″]اقدام پژوهی و رشد حرفه ای معلمان : [/highlight] اقدام پژوهی رشد حرفه ای معلمان را به دنبال دارد . در دل هر سازمان ، هر فردی که به دانش دسترسی و امکان توسعه و نوسازی آن را دارد ، خوب رشد می کند و فقط در این صورت عضو – یا عضو معتبری برای سازمان باقی می ماند » .

[highlight txtcolor=”#eded00″]منظور از رشد حرفه ای معلمین : [/highlight] در گیر ساختن معلمین در فعالیتهای پژوهشی است ، مهارت در اقدام پژوهی از سه مرحله آشنایی ، تسلط و خود ابداعی گذر می کند . مرحله آشنایی مرحله ای است که فرد با مشکلات محیط کار و زندگی روبرو می شود و پس از ارزیابی آن ها ، در پی چاره بر می آید و کارایی شیوه ها ی اقدام پژوهی را برای حل مشکلات می پذیرد و آن ها را می آموزد .

[highlight txtcolor=”#eded00″]تجدید نظر نهایی : [/highlight] اقدام پژوهی فرایندی است مشارکتی که در این زمینه فعالیتهای متنوع و زیادی را می توان انجام داد بطوری که همزمان با رشد حرفه ای معلمین ، مدارس نیز تبدیل به مراکز رشد و تعالی شوند .

[highlight txtcolor=”#eded00″]پیشنهادها : [/highlight] ۱ – طرح معلم پژوهنده به عنوان یک طرح ملی و اثر بخش مورد توجه خاص سیاستگذاران آموزش و پرورش قرار بگیرد .
۲ – برگزاری دوره های اقدام پژوهی در قالب تئوری امکان پذیر نیست بلکه به صورت کارگاهی و ارائه کار علمی نتیجه بخش خواهد بود .
۳ – بهتر است زمان برگزاری دوره ها در تابستان و یا اوایل سال باشد تا همکاران از همان ابتدا با شناسایی مشکلات سعی در اقدام پژوهی کنند .
۴ – گسترش پژوهش های اقدام پژوهی در رأس کار کمیته های پژوهشی نواحی و استان ها قرار بگیرد .

[highlight txtcolor=”#eded00″]سخن پایانی : [/highlight] در طول حیات بشر یاددهی و یادگیری همواره یکی از نیازهای اساسی و حیاتی و وظیفه ای راهبردی بوده و هست انسان به عنوان یک گونه از موجودات دوام و بقاء خود را در این یافته که دانش و تجارب را از نسلی به نسل دیگر منتقل نماید و در این راه همیشه با این سؤال اساسی مواجه است که « چه چیز را ، برای چه و چگونه آموزش دهد » .

[highlight txtcolor=”#eded00″]منابع:[/highlight]

۱ – امیر حسینی ، خسرو (۱۳۸۴) مهارت پژوهشگری در آموزش (اقدام پژوهی) ، انتشارات عارف کامل (تهران)

۲ – بازرگان ، عباس (۱۳۸۳) روش اقدام پژوهی ، در رضا ساکی (گرد آورنده) اقدام پژوهی راهبردی برای بهبود آموزش و تدریس (ص ۱۷۴ – ۱۴۷) ، انتشارات پژوهشکده تعلیم و تربیت (تهران).

۳ – جاودانی ، محمد (۱۳۸۷) استراتوژی های تدریس اثر بخش ، انتشارات نوید شیراز .

۴ – رضایی ، منیره (۱۳۸۳) چیستی و چرایی اقدام پژوهی . درضا ساکی (گرد آورنده) اقدام پژوهی راهبردی برای بهبود آموزش و تدریس (ص ۶۹ – ۶۶) انتشارات پژوهشکده تعلیم و تربیت (تهران ) .

۵ – دیویدری (۱۳۸۶) پژوهش در کلاس درس (ترجمه دکتر محمدرضا سرکارآرانی با همکاری علیرضا مقدم) ، انتشارات الماس (تهران) .

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

گزارش اقدام پژوهی

.

برای سفارش پروپوزال به این صفحه مراجعه نمایید : سفارش پروپوزال
برای خرید پروپوزال به این صفحه مراجعه نمایید: خرید پروپوزال
برای سفارش پایان نامه به این صفحه مراجعه نمایید: سفارش پایان نامه
برای دانلود پروپوزال آماده به این صفحه مراجعه کنید: پروپوزال آماده
برای دانلود تجربیات معلمان به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیات معلمان
برای دانلود تجربیات معلمان ابتدایی به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیان معلمان ابتدایی
برای دانلود تجربیات آموزشی معلمان به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیات آموزشی معلمان
برای دانلود تجربیات یک معلم به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیات یک معلم
برای خرید پروپوزال آماده به این صفحه مراجعه نمایید: خرید پروپوزال آماده
برای خرید تحقیق به این صفحه مراجعه نمایید: خرید تحقیق
برای انجام تحقیق دانشجویی به این صفحه مراجعه نمایید: انجام تحقیق دانشجویی
برای خرید تحقیق دانشجویی به این صفحه مراجعه نمایید: خرید تحقیق دانشجویی
برای سفارش تحقیق دانشجویی به این صفحه مراجعه نمایید: سفارش تحقیق دانشجویی
برای دانلود گزارش اقدام پژوهی به این صفحه مراجعه نمایید: گزارش اقدام پژوهی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوازده − 7 =