مقالات رشته اجتماعی

اهمیت و تاثیر بازی بر کودکان و اهداف آن

    اگر انسان بالغی تمام روزهای خود را به بیکاری و تلف کردن وقت بگذراند ، از خود سوال می کنیم که او دیگر چه جور آدمی است ؟ حتی اگر آن شخص ثروت سرشاری داشته باشد و کار نکند ، ما باز هم متعجب شده ، شک می کنیم که او احتمالاً مشکلی دارد .

مطلب اهمیت و تاثیر بازی بر کودکان و اهداف آن مشتمل۲۵ صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

 مقالات رشته اجتماعی

فهرست مطالب

مقدمه. ۲

بیان مسئله. ۵

اهم پرسش های تحقیق حاضر به شرح زیر است.. ۷

فرضیه های تحقیق.. ۸

شرکت بزرگسالان در بازیهای کودکان. ۸

بازی جهت دار توسط والدین.. ۱۰

توجه والدین به بازیهای مورد علاقه کودکان. ۱۱

انتخاب اسباب بازیها با توجه به کاربرد آنها ۱۲

رهمنودهایی برای هم بازی شدن والدین با کودک.. ۱۹

تفسیر مشاهدات.. ۲۳

منابع : ۲۵

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

مقالات رشته اجتماعی

خلاصه ای کوتاه از مقاله اهمیت و تاثیر بازی بر کودکان و اهداف آن را در زیر می توانید ببینید.

مقدمه

    اگر انسان بالغی تمام روزهای خود را به بیکاری و تلف کردن وقت بگذراند ، از خود سوال می کنیم که او دیگر چه جور آدمی است ؟ حتی اگر آن شخص ثروت سرشاری داشته باشد و کار نکند ، ما باز هم متعجب شده ، شک می کنیم که او احتمالاً مشکلی دارد .

بیان مسئله

بعد از پی بردن به اهمیت و تاثیر بازی بر کودکان و اهدافی که در انواع بازی ها نهفته است ، حال این مسأله  را باید بررسی کرد که آیا باید کودکان را به حال خود رها ساخت تا به هر بازی که خود مایلند روی آورند یا اینکه باید در بازیهای آنان دخالت کرد ؟ بیش از هر چیز این نکته را باید خاطر نشان ساخت که ایجاد مزاحت در بازیهای کودکان فرق مهمی با نظارت و احیاناً جهت دادن به بازیهای آنان دارد .

اهم پرسش های تحقیق حاضر به شرح زیر است

۱.     آیا والدین می توانند همبازی خوبی برای کودکانشان باشند ؟

  1. آیا پیش از شروع بازی والدین باید مقدمات شروع یک بازی جهت دار و لذت بخش را برای کودک فراهم کنند ؟
  2. آیا والدین باید در بازی به تفاوت های سنی کودکان خود توجه داشته باشند ؟

شرکت بزرگسالان در بازیهای کودکان

یکی از راههای پرورش شخصیت کودکان ، شرکت بزرگسالان در بازی آن ها است . وقتی که والدین خود را تا سرحد کودکی تنزل می دهند و با شرکت در بازی کودکان آنان را در کارهای کودکانه یاری می کنند ، روح و روان کودک سرشار از مسرت و شادی می شود و اعتماد به نفس و احساس خودارزشمندی در کودک تقویت می گردد .

بازی جهت دار توسط والدین

پیش از شروع بازی والدین باید مقدمات شروع یک بازی جهت دار و لذت بخش را برای کودک فراهم کنند . در این باب باید مواردی مانند آماده سازی محیط بازی ، پیش گیری از خطرات  احتمالی در جریان بازی و مهمتر از همه در نظر داشتن اصول سازماندهی و مترتب شدن نتایجی ترتیبی بر بازی را مد نظر قرار دهد .

توجه والدین به بازیهای مورد علاقه کودکان

    والدین باید در نظر داشته باشند که کودک آنها به چه بازیهایی علاقه مند است و بازی را چگونه تلقی می کند و چه رفتارهایی او را بیشتر به نشاط می آورد . مسلم است با این شناخت و آگاهی علاوه بر شوق و رغبت کودک ، نتایج مهمتری از بازی حاصل می شود.

انتخاب اسباب بازیها با توجه به کاربرد آنها

الف- توجه به تفاوتهای سنی کودکان

میزان علاقه و توجه کودکان به بازیهای مختلف یکسان نیست و طبعاً با بالا رفتن سن ، فعالیتهای ادراکی از نظر کمی و کیفی تحول می یابند . مثلاً کودکان ۵-۶ ساله مرجعها و جهتها ( مختصات ادراکی ) توجهی ندارند ، اما کودکان ۹-۱۰ ساله آنها را در نظر می گیرند ، شکلها را بهتر وارسی کرده قدرت پیش بینی پیدا می کنند .

رهمنودهایی برای هم بازی شدن والدین با کودک

– هنگامی که با کودکان بازی می کنید دقت داشته باشید که کودک بازی را رهبری کند نه شما ، چون وقتی ابتکار عمل را به دست می گیرد کودک احساس حقارت و ناتوانی            می کند . به عنوان مثال وقتی کودک می خواهد خود قطار برقی یی را که به او هدیه داده اند بکار اندازد

تفسیر مشاهدات

    تکمیل کردن پازلها و جورچین ها از طرف کودک و برنده شدن او از طرف مادر و شادی و سرور او از این برنده شدن باعث اعتمالد به نفس کودک می شود و زمانی که والدین باخت خود را از کودک می پذیرند و با باخت خود محترمانه برخورد می کنند اینگونه رفتار از طرف والدین ، اثر تربیتی مثبتی بر روی کودک خواهد گذاشت و در اخلاق و رفتار کودک بسیار سازنده خواهد بود .

منابع :

  1. شکوهی یکتا ، محسن : تعلیم و تربیت اسلامی (مبانی و روشها)
  2. مطهری ، محمد رضا : شرحی بر جلوه های رفتاری امام خمینی با کودکان و نوجوانان .
  3. سعیدی ، م : روانشناسی و پرورشی کودک .
  4. پیک خانواده ( مجله شاهد) ، شماره ۲۲۰
  5. نشریه ماهانه آموزشی ، تربیتی پیوند ، شماره ۱۹۸

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

مقالات رشته اجتماعی

 

 

 

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × پنج =