اهمیت جنگهای سیاسی و اقتصادی

اگر جنگها مهمتر از آنند که صرفاً به دست ژنرالها سپرده شوند پس مطالعه جنگها هم با اهمیت تر از آنست که صرفاً به دست تاریخ نویسان سپرده شود. تاریخ نویسان نظامی با تمرکز روی جنبه‌های تکنیکی جنگ لشکرکشیها نبردها و تکنولوژی تمایل کمتری به بررسی جنبه‌های سیاسی اقتصادی و اجتماعی جنگ نشان داده‌اند. فقط اخیراً و به شکلی آزمایش تغییراتی در اینگونه بررسیها صورت گرفته است این موضوع اهمیت چندانی نخواهد داشت مگر اینکه همزمان و در کنار آن جنگها ارتشها و سیاستها شکی نیست

این تحقیق دانشجویی مشتمل بر  ۲۶صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

فهرست مطالب

پیشگفتار. ۲

جنگ جهانی دوم و ظهور ابر قدرتها ۷

اهمیت ارتشها و جنگها ۱۱

ریشه‌های جنگ سرد. ۱۴

کمکهای جنگی… ۱۵

حمله نهایی به آلمان در شرق و غرب… ۱۹

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

مقالات رشته علوم اجتماعی

.

خلاصه ای کوتاه از مقاله اهمیت جنگ های سیاسی – اقتصادی  را در زیر می توانید ببینید.

پیشگفتار

اگر جنگها مهمتر از آنند که صرفاً به دست ژنرالها سپرده شوند پس مطالعه جنگها هم با اهمیت تر از آنست که صرفاً به دست تاریخ نویسان سپرده شود. تاریخ نویسان نظامی با تمرکز روی جنبه‌های تکنیکی جنگ لشکرکشیها نبردها و تکنولوژی تمایل کمتری به بررسی جنبه‌های سیاسی اقتصادی و اجتماعی جنگ نشان داده‌اند. فقط اخیراً و به شکلی آزمایش تغییراتی در اینگونه بررسیها صورت گرفته است این موضوع اهمیت چندانی نخواهد داشت مگر اینکه همزمان و در کنار آن جنگها ارتشها و سیاستها شکی نیست که جنگها تأثیر مستقل و شدیدی بر سیاست بین‌الملل و موقعیت ملتها دارند. نابودی رایش سوم (رایش عنوانی بود که آلمانها به کشور خود داده بودند و رایش سوم با آلمان هیتلری گفته می‌شد)

جنگ جهانی دوم و ظهور ابر قدرتها

ایالات متحده بعد از مشارکت دیر هنگام و محدودش در جنگ بین المللی اول بدنبال فروپاشی جامعه ملل خود را عمدتاً از عرصه بین الملل کنار کشیده بود.

دلایل عدم دخالت ایالات متحده: سرخوردگی از پیامدهای جنگ جهانی اول، اجتناب سنتی از دخالت در کشمکشهای دولتهای اروپایی نگرانی توانفرسای ناشی از بحران اقتصادی ایمنی طبیعی  به واسطه وجود اقیانوسهای اطلس و‌ آرام و فقدان هر گونه تهدید جدی از سوی دولتهای محور علیه ایالات متحده تا سال ۱۹۴۰ همگی موجبات عدم دخالت ایالت متحده را فراهم آورده بود

اهمیت ارتشها و جنگها

مطالعه ارتشها و جنگها و ارتباط آنها با سیاست و اقتصاد برای سرنوشت ملتها امری واجب و حیاتی است سرنوشتهای بزرگ در عرصه‌های جنگ مشخص می‌شود بعنوان مثال انقلابهای بزرگ را در نظر بگیرید آثار و نتایج انقلابهای انگلستان روسیه و چین فقط در یک رشته جنگهای داخلی طولانی و خونین مشخص شد. انقلاب فرانسه عامل یک رشته درگیری‌های نظامی بود، که تا قبل از اینکه شکست نهایی‌ اش‌ در واتر لو (آخرین جنگی که بین ناپلئون بناپارت و نیروهای دو دولت پروس و انگلستان واقع شد)

ریشه‌های جنگ سرد

تمام طرفهای درگیر در بحثهای ریشه‌های جنگ سرد معمولاً با تکیه بر عوامل اقتصادی و سیاسی عوامل نظامی را نادیده می‌گیرند. جالب است که طرفداران سه گروه مخالف اغلب در بحثهایشان، مفروضات مشکوک نظامی را مطرح می کنند. سنت گرایان برای مقصر قلمداد کردن شوروی در آغاز جنگ سرد بر قدرت نظامی بزرگ این کشور در مقایسه با قدرت نظامی ضعیفتر ایالات متحده تأکید می کنند.

کمکهای جنگی

ایالات متحده در طول این دوره سه ساله تأکید زیادی بر برنامه کمکهای جنگی داشت این برنامه بخوبی نقش ایالات متحده را در جهان بعنوان (زراد خانه دموکراسی) و تأمین کننده سلاحهای سایر ملل برای جنگ با نازی ها نشان داد تأمین چنین کمکهایی فقط در حیطه قدرت ایالات متحده بود، زیرا این کشور دارای عظیم‌ترین و قویترین اقتصاد شوروی در دهه ۱۹۳۰ یک اقتصاد در زمان صلح بود، اقتصاد امریکا در زمان جنگ جهانی دوم از بسیاری جهات یک اقتصاد زمان صلح در هنگام جنگ محسوب می‌شد.

حمله نهایی به آلمان در شرق و غرب

متفقین همان طور که در کنفرانس یالتا  (کنفرانسی بود که از چهار تا یازدهم فوریه ۱۹۴۵ بین استالین، چرچیل و روزولت برگزار شد) در اوایل فوریه سال ۱۹۴۵ دیده شد با اطمینان کامل از رسیدن به پیروزی نهایی وارد سال جدید شدند. دفع حمله نیروهای آلمان در جنگل آردن توسط آمریکاییها تجمع نیروهای اتحاد جماهیر شوروی در بخش مرکزی جبهه شرق از ماه اوت تا آن زمان و پیشرویهای ارتش سرخ در بالکان همگی خبر از نابودی سریع رایش سوم می داد

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

مقالات رشته علوم اجتماعی

.

.


برای سفارش پروپوزال به این صفحه مراجعه نمایید : سفارش پروپوزال
برای خرید پروپوزال به این صفحه مراجعه نمایید: خرید پروپوزال
برای سفارش پایان نامه به این صفحه مراجعه نمایید: سفارش پایان نامه
برای دانلود پروپوزال آماده به این صفحه مراجعه کنید: پروپوزال آماده
برای دانلود تجربیات معلمان به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیات معلمان
برای دانلود تجربیات معلمان ابتدایی به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیان معلمان ابتدایی
برای دانلود تجربیات آموزشی معلمان به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیات آموزشی معلمان
برای دانلود تجربیات یک معلم به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیات یک معلم
برای خرید پروپوزال آماده به این صفحه مراجعه نمایید: خرید پروپوزال آماده
برای خرید تحقیق به این صفحه مراجعه نمایید: خرید تحقیق
برای انجام تحقیق دانشجویی به این صفحه مراجعه نمایید: انجام تحقیق دانشجویی
برای خرید تحقیق دانشجویی به این صفحه مراجعه نمایید: خرید تحقیق دانشجویی
برای سفارش تحقیق دانشجویی به این صفحه مراجعه نمایید: سفارش تحقیق دانشجویی
برای دانلود گزارش اقدام پژوهی به این صفحه مراجعه نمایید: گزارش اقدام پژوهی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شش − 6 =