اهمیت بهداشت در جلوگیری از ایدز

عامل ایجاد کننده ایدز ویروسی از خانواده رتروویروسها است و در نوع ۱ و ۲ دارد که نوع ۱ آن شایع‌تر است و نوع ۲ آن تنها در غرب آفریقا دیده‌ می‌شود. بنابراین وقتی که از اچ‌آی‌وی صحبت می‌شود منظور نوع ۱ آن است.

مطلب اهمیت بهداشت در جلوگیری از ایدز مشتمل ۶۲ صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

 مقالات رشته پزشکی

فهرست مطالب

اهمیت بهداشت در جلوگیری از ایدز. ۱

فهرست مطالب.. ۱

تعریف ویروس ایدز. ۲

اهمیت آموزش بهداشت در پیشگیری از ایدز. ۸

نحوه بیماریزایی ایدز. ۱۰

ویروسها ۱۰

رتروویروسها ۱۰

علائم ایدز و روشهای تشخیص آن.. ۱۲

عوارض ایدز. ۱۴

عوارض روانی ایدز. ۱۵

راههای انتقال اچ‌آی‌وی و ایدز. ۱۷

نحوه پیشگیری از ایدز. ۲۰

پیشگیری از ایدز. ۲۱

پیشگیری اولیه. ۲۲

پیشگیری ثانویه. ۲۴

ارزیابی بیماران مبتلا به ایدز. ۲۴

دوره پنجره. ۲۵

از ایجاد عفونت تا پیدایش بیماری مزمن.. ۲۵

معاینه کامل. ۲۶

گرفتن شرح حال بیماران.. ۲۷

آزمایشهای تشخیصی.. ۲۹

درمان مبتلایان به ایدز. ۳۱

درمان غیر دارویی.. ۳۵

بیماریهای مرتبط با ایدز. ۳۵

ابعاد فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی ایدز. ۳۶

ایدز و فقر. ۳۸

پرهیز از رفتارهای پرخطر؛ کلید مبارزه با ایدز. ۴۱

اعتیاد: نمونه یک رفتار پر خطر. ۴۳

اعتیاد تزریقی.. ۴۶

ایدز در ایران.. ۴۸

پدیده کوه یخ. ۴۹

گسترش ایدز در جهان.. ۵۱

آماز ایدر در جهان.. ۵۷

اهمیت بهداشت مدارس… ۵۷

تاریخچه بهداشتمدارس در کشورهای مختلف و ایران.. ۵۹

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

مقالات رشته پزشکی

خلاصه ای کوتاه از مقاله اهمیت بهداشت در جلوگیری از ایدز را در زیر می توانید ببینید.

تعریف ویروس ایدز

عامل ایجاد کننده ایدز ویروسی از خانواده رتروویروسها است و در نوع ۱ و ۲ دارد که نوع ۱ آن شایع‌تر است و نوع ۲ آن تنها در غرب آفریقا دیده‌ می‌شود. بنابراین وقتی که از اچ‌آی‌وی صحبت می‌شود منظور نوع ۱ آن است.

 تاریخچه ایدز

درباره این که ایدز از کجا سرچشمه گرفته و اولین بار چه زمانی انسان را گرفتار کرده، اطلاعات دقیق و قاطعی در دست نیست. طبق بهترین برآوردها این بیماری نخست در حدود سال ۱۹۳۰ میلادی (۷۵ سال پیش) جایی در غرب آفریقا میان انسانها رواج پیدا کرده است.

اهمیت آموزش بهداشت در پیشگیری از ایدز

ایدز در سالیان اخیر به یکی از مشکلات عمده سلامت در جهان تبدیل شده است. اما پرسشی که شاید بیاید این است که چرا از میان این همه بیماری، ایدز تا این‌اندازه مورد تاکید و توجه قرار دارد؟

رتروویروسها

اچ‌آی‌وی نوعی ویروس است که به گروه رترووبروس‌ها تعلق دارد. رتروویروس‌ها یک سلول را آلوده کرده و ماده ژنتیکی خود را با دی ان ای سلول میزبان ترکیب نموده و باعث تغییراتی در دی ان ای سلول آلوده می‌کند.

علائم ایدز و روشهای تشخیص آن

وقتی که فردی به اچ‌آی‌وی آلوده شود پس از دوره نهفتگی ۲ تا ۸ هفته‌ای دچار بیماری شبیه سرماخوردگی می‌شود که با تب گلودرد، سردرد، عرق کردن، بزرگ شدن غده‌های لنفی، درد ماهیچه‌ها و مفاصل و گاهی دانه‌ها و لکه‌های قرمز پوستی همراه است

عوارض ایدز

هنگامی که فردی به مرحله پایانی ایدز برسد که در آن دستگاه ایمنی او بسیار ضعیف می‌شود و در نهایت به عفونتها و سرطانهایی دچار می‌شود که افراد عادی و سالم را به ندرت مبتلا می‌کنند. خود بیماری ایدز کشنده نیست، بلکه همین عوارض ایدز (یعنی سرطانها و عفونتهای فرصت طلب) است که بیمار را از پای در می‌آورد.

عوارض روانی ایدز

بیماران مبتلا به ایدز به چند دلیل بیشتر از دیگران دچار مشکلات عصبی و روانی می‌شوند:

عفونتهای فرصت طلب مغزی، تومورهای مغزی، اختلالهای غدد درون ریز، ابتلای همزمان به اعتیاد، عوارض داروهای ضد ویروسی بر دستگاه عصبی و استرسهای روانی و اجتماعی.

نحوه پیشگیری از ایدز

در ایالات متحده آمریکا، فقط وقتی که تشخیص بیماری ایدز در یک فرد داده شد، باید عفونت به اچ‌آی‌وی به مرکز کنترل و پیشگیری بیماری (CDC) گزارش شود. بنابراین تعداد موارد ایدز گزارش شده فقط بنانگر در صد کمی از افرادی است که به عفونت اچ‌آی‌وی آلوده شده‌اند.

پیشگیری از ایدز

ساختن یک واکسن برای پیشگیری از ابتلاء به عفونت اچ‌آی‌وی، هدف اصلی درمبارزه با این بیماری می‌باشد. در صورت کشف واکسن، این واکسن می‌تواند بسیار مؤثرتر از درمانهای رایج برای این بیماری باشد.

پیشگیری ثانویه

در پیشگیری ثانویه از ایدز، هدف ما شناسایی زود هنگام عفونت اچ‌آی‌وی و درمان زودتر آن می‌باشد. شناسایی بیماران در مراحل اولیه ابتلا به عفونت، ممکن است به کاهش شدت بیماری کمک نماید.

ارزیابی بیماران مبتلا به ایدز

ارزیابی بیماران مبتلا به ایدز می‌تواند بسیار مشکل باشد، اولاً بخاطر اینکه تشخیص عفونت اچ‌آی‌وی در افراد ممکن است دشوار باشد زیرا ویروس دارای یک دوره طولانی کمون (نهفتگی) می‌باشد. آزمایشها ممکن است به مدت چندین ماه وجود ویروس در بدن را نشان ندهند.

از ایجاد عفونت تا پیدایش بیماری مزمن

از هنگام ابتلا به عفونت تا بروز اولین نشانه‌های بیماری ایدز بطور میانگین حدود ۱۰ سا ل طول می‌کشد. این مدت ده سال فقط در بالغین می‌باشد و در کودکان، این مدت تنها ۱۷ ماه می‌باشد.

معاینه کامل

وقتی یک بیمار مشکوک به عفونت اچ‌آی‌وی معاینه می‌شود باید بطور کامل شرح حال او گرفته شود، معاینه کامل انجام شده و آزمایشهای تشخیصی برای او درخواست گردد. عفونت اچ‌آی‌وی بطور مستقیم می‌تواند تقریباً تمام قسمتهای بدن را درگیر سازد.

آزمایشهای تشخیصی

مراکز کنترل و پیشگیری بیماری (CDC) در ایالت متحده آمریکا توصیه می‌کند که سه ماه بعد از مواجه شدن فرد با عفونت احتمالی اچ‌آی‌وی، اقدام به انجام آزمایش شود زیرا قبل از این مدت، ممکن است آنتی بادیهایی که برای تشخیص عفونت استفاده می‌شوند هنوز در بدن تشکیل نشده باشند.

درمان مبتلایان به ایدز

وقتی که برای اولین بار بیماری ایدز در ایالات متحده آمریکا کشف شد، هیچگونه دارویی برای مقابله با مشکل نقص ایمنی که در این بیماری دیده می‌شود وجود نداشت و برای درمان عفونتهای فرصت طلب نیز، داروهای کمی در دسترس بود.

درمان غیر دارویی

امروزه درمان‌های غیر دارویی در درمان اچ‌آی‌وی و ایدز خیلی گسترش یافته است. بسیاری از بیماران مبتلا به عفونت اچ‌آی‌وی عقیده دارند که درمانهایی مثل رژیمهای غذایی خاص، گیاهان دارویی و ترکیبات ویتامینی می‌تواند به کنترل عفونت اچ‌آی‌وی آنها کمک نماید

ابعاد فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی ایدز

هرکشور زمانی می‌تواند رشد اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و علمی داشته باشد که مردمان آن سالم باشند. عده‌ ای از دانشمندان، سلامت را محور توسعه پایدار می‌دانند زیرا جامعه ای که اعضای آن بیمار و ناتوان و درگیر بیماریهای همه گیر گوناگون باشند، چندان قادر به توسعه نخواهد بود.

ایدز و فقر

افراد مبتلا به بیماری ایدز علاوه بر این که به دلیل بیماری نمی‌توانند به کار خویش ادامه دهند مجبورند هزینه سنگینی را برای درمان نیز بپردازند که این مسئله بار مالی زیادی بر بیماران و خانواده‌هایشان تحمیل می‌کند.

پرهیز از رفتارهای پرخطر؛ کلید مبارزه با ایدز

چرا از آموزش به عنوان راهکاری اساسی برای رویارویی با ایدز یاد می‌شود؟

زیرا برای در پیش گرفتن شیوه سالم زندگی و پیشگیری از بیماریها و خطرات، نخست افراد باید این شیوه‌ها را بیاموزند. بنابراین از هدفهای مهم این آموزشها، پیشگیری است.

اعتیاد تزریقی

اگر اعتیاد بدترین شکل وقت گذرانی و تفریح باشد، اعتیاد تزریقی بدترین نوع اعتیاد است. نسبت به اعتیاد استنشاقی، اعتیاد تزریقی خطرات و آسیبهای فراوانتری دارد که ذیلاً به آن اشاره می‌شود:

ایدز در ایران

اولین مورد ایدز در ایران در سال ۱۳۶۶ در کودک ۶ ساله ای که مبتلا به هموفیلی بود، گزارش شد. افراد مبتلا به هموفیلی به دلیل مشکل انعقادی مادرزادی، اگر دچار خونریزی شوند خونشان بند نمی‌آید و به همین دلیل باید عوامل انعقادیی که از خون دیگران گرفته شده است

پدیده کوه یخ

دانشمندان دریافته‌اند که‌اندازه واقعی وجود بیماریهایی مانند ایدز بسیار بیشتر از مقداری است که گزارش می‌شود و د رآمارها منعکس می‌گردد یعنی بخش بزرگی از مبتلایان به این بیماریها در جامعه ناشناخته هستند، درست مانند کوه یخ شناوری که تنها نوک آن از آب بیرون آمده است و بیشتر آن در زیر آب از نظرها پنهان است.

گسترش ایدز در جهان

بنا بر تخمین روزانه ۱۴۰۰۰ نفر در جهان به ویروس اچ‌آی‌وی آلوده می‌شوند و این یعنی یک فرد آلوده جدید در هر ۶ ثانیه تا سال ۲۰۰۴، ۲۵ میلیون نفر در جهان در اثر ایدز جان خود را از دست داده‌اند ونزدیک به ۵۰ میلون نفر دیگر هم به این ویروس مبتلا هستند.

اهمیت بهداشت مدارس

مدرسه به عنوان یک ساختار اجتماعی، برای آموزش، محیطی را فراهم می‌نماید که کودک در آن سال‌های حساس زندگی خود را سپری می‌کند. هنگامی که کودک، دبستان را آغاز می‌کند شش سال از عمرش گذشته است و از محیط خانه به واحد اجتماعی مدرسه وارد و با محیط و با خطرات تهدید کننده سلامتی، تماس بیشتری پیدا می‌کند.

تاریخچه بهداشت مدارس در کشورهای مختلف و ایران

  • توجه به اهمیت و پرورش بهداشت مدارس در کشورهای مختلف جهان همزمان نبوده است و از نظر تاریخی کیفیت عمل و برنامه ریزی و فعالیت‌های بهداشت مدارس در کشورهای مختلف متفاوت می‌باشد. شاید اولین اقدام در زمینه بهداشت مدارس مربوط به کشور فرانسه باشد

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

مقالات رشته پزشکی

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه + چهارده =