انقلاب های قرون جدید

تقریباً همه انقلابهای قرن بیستم در جوامع در حال توسعه رخ داده اند، نه در کشورهای صنعتی. دو رویداد انقلابی که عمیق‌ترین نتایج را برای کل جهان داشته اند، انقلاب ۱۹۱۷ روسیه و انقلاب ۱۹۴۹ چین بودند. هر دو انقلاب در جوامع عمدتاً روستایی و دهقانی رخ دادند، اگرچه شوروی از آن هنگام تاکنون به سطح بالایی از صنعتی شدن دست یافته است. بسیاری از کشورهای جهان سوم نیز انقلاب را در این قرن تجربه کرده اند برای مثال مکزیک، ترکیه، مصر، ویتنام، کوبا و نیکاراگوئه. ایران در سال ۱۳۵۷ شمسی (۱۹۷۸ میلادی) انقلاب عظیم مردمی را پشت سر گذاشت. جامعه شناسان و متفکران غربی بنا به چند دلیل از پرداختن به انقلاب ایران و نظریه پردازی در مورد آن پرهیز کردند: اول اینکه ماهیت جامعه شناسی بطور اخص آن در غرب یک ماهیت سرمایه داری و در خدمت دولتهای استعمارگر غربی می باشد و انقلاب ایران در نقطه مقابل این تفکر می باشد.

ثانیاً: انقلاب ایران تمام نظریه پردازی های جامعه شناسی که در مورد ماهیت انقلاب در سراسر جهان بوده است را بر هم زده است. زیرا انقلاب اسلامی ایران منطبق با هیچ کدام از نظریه های جامعه شناسی انقلاب نیست. برای همین بطور مثال گیدنز که یک جامعه شناس انگلیسی و مشاور تونی بلر نخست وزیر اسبق انگلیس می‌باشد در کتاب مبانی جامعه‌شناسی خود در بیان
انقلاب هایی که در قرن بیستم رخ داده است نامی از انقلاب مردمی ۱۹۷۸ ایران نبرده است.

 

این مقاله دانشجویی مشتمل بر ۹ صفحه است ، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و خلاصه ای از هر بخش آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید

 

 

[su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

.

خلاصه ای از مقاله “ انقلاب های قرون جدید :

 

انقلاب روسیه

انقلاب روسیه که به «انقلاب اکتبر»‌ شهرت دارد، نخستین انقلاب کمونیستی جهان است و در سال ۱۹۱۷ در خلال جنگ جهانی اول (۱۹۱۸/۱۹۱۴) به پیروزی رسید.

انقلاب کوبا

انقلاب کوبا، انقلابی است که منجر به سرنگونی رژیم ژنرال فلوخنسیو باتیستا توسط جنبش ۲۶ ژوئیه و دیگر عوامل انقلابی در کوبا شد.

انقلاب کوبا اشاره می کند به اجرای برنامه های اجتماعی و اقتصادی انجام شده توسط دولت جدید از زمان سرنگونی دولت ژنرال باتیستا که شامل اجرای سیاست های مارکسیستی است. به گزارش ایسنا نقطه آغازین انقلاب کوبا، ۲۶ ژوئیه ۱۹۵۳ است؛ روزی که یک گروه یکصد نفری از چریک های مسلح به یک پادگان نظامی در سانتیاگوی کوبا حمله کردند. طی این حمله اکثر این چریک ها کشته شدند. از چریک های باقی مانده این مبارزان می توان به فیدل کاسترو، رهبر فعلی کوبا و رائول کاسترو، برادرش که بعدها دستگیر شدند، اشاره کرد.

 

  انقلاب چین

 مائو در سال ۱۹۶۶ انقلاب فرهنگی چین را که بزرگ‌ترین و اساسی‌ترین کشمکش قدرت در حزب کمونیست چین بود به رهبری همسرش جیانگ چین برپا کرد و ارتشی به نام گاردهای سرخ را برای حمایت از مائو از دانشجویان و دانش‌آموزان بر پا کرد. چهره‌های میانه رو حزب اخراج شدند. در سال ۱۹۶۸ مائو نام مرد برتر چین را از آن خود کرد. گاردهای سرخ در سال ۱۹۶۹ به دست ارتش چین سرکوب شد. انقلاب فرهنگی چین اشتباهی استراتژیک محسوب می‌شود.

انقلاب هند

 ماجرای مبارزات استقلال طلبانه ی هند را به حق یک انقلاب دانسته اند انقلاب بزرگ با هدف مبارزه با استعمارگران انگلیسی به وجود آمد انقلابی مردمی، انسانی و آزادی خواهانه بود و با شعار «اهیمسا» یعنی «عدم خشونت» به رهبری مهاتما گاندی در سال ۱۹۴۸ به پیروزی رسید با این انقلاب هند به دنیای جدیدی قدم گذاشت و تاریخ نوین خود را آغاز کرد. 

انقلاب اسلامی ایران

 انقلاب اسلامی ایران از شگفت ترین انقلاب های اجتماعی قرن بیستم و آخرین انقلاب این قرن است ؛ شگفت از این جهت که: تا یکی دو سال قبل از پیروزی این انقلاب که در سال ۱۹۷۹رخ داد جهانیان ایران را به عنوان «جزیره ی ثبات» می شناختند و نه کشوری در آستانه ی انقلاب. این انقلاب عمیقاً مذهبی و متکی به اسلام بود به گونه ای که فرد هالیدی روزنامه نگار انگلیسی آن را انقلاب برای خدا نامید. در واقع همین طور هم بود زیرا رهبری آن را یکی از مراجع تقلید بزرگ شیعه یعنی امام خمینی (ره) به عهده داشت.

 

[su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.