انرژی خورشیدی

خورشید منبع عظیم انرژی بلکه سرآغاز حیات و منشاء تمام انرژیهای دیگر است. در حدود ۶۰۰۰ میلیون سال از تولد این گوی آتشین می‌گذرد و در هر ثانیه ۲/۴ میلیون تن از جرم خورشید به انرژی تبدیل می‌شود. با توجه به وزن خورشید که حدود ۳۳۳ هزار برابر وزن زمین است. این کره نورانی را می‌توان به‌عنوان منبع عظیم انرژی تا ۵ میلیارد سال آینده به حساب آورد.
خورشید از گازهایی نظیر هیدروژن (۸/۸۶ درصد) هلیوم (۳ درصد) و ۶۳ عنصر دیگر که مهم‌ترین آنها اکسیژن، کربن، نئون و نیتروژن است تشکیل شده‌است.

 این مقاله دانشجویی مشتمل بر ۴۰ صفحه است ، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و خلاصه ای از هر بخش آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید

فهرست مطالب

مقدمه. ۴

انرژی فتو ولتایک…. ۵

تاریخچه. ۷

کاربردهای انرژی خورشید. ۸

استفاده از انرژی حرارتی خورشید. ۸

کاربردهای نیروگاهی.. ۸

مزایای نیروگاههای خورشیدی.. ۹

الف) تولید برق بدون مصرف سوخت… ۱۰

ب) عدم احتیاج به آب زیاد. ۱۰

پ) عدم آلودگی محیط زیست… ۱۰

ت) امکان تأمین شبکه‌های کوچک و ناحیه‌ای.. ۱۰

ث) استهلاک کم و عمر زیاد. ۱۰

ج) عدم احتیاج به متخصص…. ۱۱

کاربردهای غیر نیروگاهی.. ۱۱

الف _ آبگرمکن‌های خورشیدی و حمام خورشیدی.. ۱۱

ب _ گرمایش و سرمایش ساختمان و تهویه مطبوع خورشیدی.. ۱۱

پ _ آب شیرین کن خورشیدی.. ۱۲

ت _ خشک کن خورشیدی.. ۱۲

ث _ اجاقهای خورشیدی.. ۱۳

ج _کوره خورشیدی… ۱۳

چ _ خانه‌های خورشیدی… ۱۴

سیستمهای فتوولتاییک…. ۱۵

۱ _ پنلهای خورشیدی.. ۱۵

۲ _ مصرف کننده یا بار الکتریکی.. ۱۵

مصارف و کاربردهای فتوولتائیک…. ۱۶

سیستم تغذیه کننده یک واحد مسکونی.. ۱۶

سیستم پمپاژ خورشیدی.. ۱۶

سیستم تغذیه کننده ایستگاههای مخابراتی و زلزله نگاری.. ۱۶

نیروگاههای فتوولتائیک…. ۱۷

یخچالهای خورشیدی.. ۱۷

سیستم تغذیه کننده پرتابل یا قابل حمل.. ۱۷

تولید انرژی ارزان خورشیدی.. ۱۷

نیروگاه های خورشیدی.. ۱۸

۱- نیروگاههای حرارتی خورشید از نوع سهموی خطی.. ۲۰

۲- نیروگاههای حرارتی از نوع دریافت کننده مرکزی.. ۲۱

۳ – نیروگاه‌های حرارتی از نوع بشقابی ..۲۲

۴- دودکش‌های خورشیدی.. ۲۳

مزایای استفاده ازانرژیهای تجدیدپذیر. ۲۳

آمارمصرف جهانی انرژی خورشیدی.. ۲۴

برج های نیرو و نیروگاه های خورشیدی.. ۲۵

تولید برق بدون مصرف سوخت… ۲۶

●عدم احتیاج به آب زیاد. ۲۶

●عدم آلودگی محیط زیست… ۲۶

●استهلاک کم و عمر زیاد. ۲۷

●عدم احتیاج به متخصص…. ۲۷

●احتیاج کم به لوازم یدکی.. ۲۷

آشنایی با دفتر انرژی خورشیدی سازمان انرژی های نو ایران (سانا) ۲۸

آبگرمکن‌های عمومی خورشیدی.. ۳۷

آبگرمکن خانگی خورشیدی.. ۳۷

انواع کلکتورهای خورشیدی.. ۳۸

کلکتور‌های تخت Flat-plate collectors. 38

کلکتورهای تحت خلا Evacuated-tube collectors. 39

کلکتورهای سهموی Concentrating collectors. 39

کاربرد انرژی خورشیدی در جهان.. ۳۹

موقعیت کشور ایران از نظرمیزان دریافت انرژی خورشیدی.. ۳۹

ویژگی‌های استفاده از انرژی خورشیدی.. ۴۰

کاربرد انرژی خورشیدی.. ۴۰

منابع.. ۴۱
[su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

.

تاریخچه
شناخت انرژی خورشیدی و استفاده از آن برای منظورهای مختلف به زمان ماقبل تاریخ باز می‌گردد. شاید به دوران سفالگری، در آن هنگام روحانیون معابد به کمک جامهای بزرگ طلائی صیقل داده شده و اشعه خورشید، آتشدانهای محرابها را روشن می‌کردند. یکی از فراعنه مصر معبدی ساخته بود که با طلوع خورشید درب آن باز و با غروب خورشید درب بسته می‌شد.
ولی مهم‌ترین روایتی که درباره استفاده از خورشید بیان شده داستان ارشمیدس دانشمند و مخترع بزرگ یونان قدیم می‌باشد که ناوگان روم را با استفاده از انرژی حرارتی خورشید به آتش کشید گفته می‌شود که ارشمیدس با نصب تعداد زیادی آئینه‌های کوچک مربعی شکل در کنار یکدیگر که روی یک پایه متحرک قرار داشته‌است اشعه خورشید را از راه دور روی کشتیهای رومیان متمرکز ساخته و به این ترتیب آنها را به آتش کشیده‌است. در ایران نیز معماری سنتی ایرانیان باستان نشان دهنده توجه خاص آنان در استفاده صحیح و مؤثر از انرژی خورشید در زمان‌های قدیم بوده‌است.

مزایای نیروگاههای خورشیدی
نیروگاه‌های خورشیدی که انرژی خورشید را به برق تبدیل می‌کنند امید است در آینده با مزایای قاطعی که در برابر نیروگاه‌های فسیلی و اتمی دارند به خصوص اینکه سازگار با محیط زیست می‌باشند، مشکل برق بخصوص در دوران اتمام ذخائر نفت و گاز را حل نمایند. تأسیس و بکارگیری نیروگاه‌های خورشیدی آینده‌ای پر ثمر و زمینه‌ای گسترده را برای کمک به خودکفایی و قطع وابستگی کشور به صادرات نفت فراهم خواهد کرد. اکنون شایسته‌است که به ذکر چند مورد از مزایای این نیروگاه‌ها بپردازیم.

سیستمهای فتوولتاییک
به پدیده‌ای که در اثر تابش نور بدون استفاه از مکانیزم‌های محرک، الکتریسیته تولید کند پدیده فتوولتائیک و به هر سیستمی که از این پدیده‌ها استفاده کند سیستم فتوولتائیک گویند. سیستم‌های فتوولتائیک یکی از پر مصرف‌ترین کاربرد انرژی‌های نو می‌باشند و تاکنون سیستم‌های گوناگونی با ظرفیت‌های مختلف (۵/۰ وات تا چند مگاوات) در سراسر جهان نصب و راه اندازی شده‌است و با توجه به قابلیت اطمینان و عملکرد این سیستم‌ها هر روزه بر تعداد متقاضیان آنها افزوده می‌شود. از سری و موازی کردن سلولهای آفتابی می‌توان به جریان و ولتاژ قابل قبولی دست یافت. در نتیجه به یک مجموعه از سلولهای سری و موازی شده پنل (Panel) فتوولتائیک می‌گویند. امروزه اینگونه سلولها عموماً از ماده سیلیسیم تهیه می‌شود و سیلیسیم مورد نیاز از شن و ماسه تهیه می‌شود که در مناطق کویری کشور، به فراوانی یافت می‌گردد. بنابراین از نظر تأمین ماده اولیه این سلولها هیچگونه کمبودی در ایران وجود ندارد. سیستمهای فتوولتائیک را می‌توان بطور کلی به دو بخش اصلی تقسیم نمود که بطور خلاصه به توضیح آنها می‌پردازیم.

نیروگاه های خورشیدی
تأسیساتی که با استفاده از آنها انرژی جذب شده حرارتی خورشید به الکتریسیته تبدیل می‌شود نیروگاه حرارتی خورشیدی نامیده می‌شود این تأسیسات بر اساس انواع متمرکز کننده‌های موجود و بر حسب اشکال هندسی متمرکز کننده‌ها به چهار دسته تقسیم می‌شوند:

آمارمصرف جهانی انرژی خورشیدی
در حدود ۶۶ % از کل انرژی الکتریسته جهان و ۸۰ % از انرژی تجاری در دنیا از سوختهای فسیلی تجدید ناپذیر بدست می آید که درتامین انرژی گرمایشی، حمل و نقل، الکتریسته، تولید محصولات و سایر مصارف بکار می روند .آمار هانشان می دهند که تجهیزات خورشیدی تولید کننده برق در سال ۱۹۹۹ میلادی کلاً ۲۰۰ مگا وات ، درسال ۲۰۰۰ میلادی ۲۸۰ مگا وات و در سال ۲۰۰۱ میلادی ۳۴۰ مگا وات و در سال ۲۰۰۲ میلادی ۴۲۷ مگا وات برق تولید کرده اند. تولیدات منابع انرژی تجدید پذیر ۱۳ % از کل انرژی تولیدی  جهانی را بخود اختصاص داده اند که دراین بین سهم انرژی خورشیدی درتأمین انرژیهای مورد نیاز جهان فقط ۱% از کل انرژیهای تجدیدپذیر است.خوشبختانه درطی ۲۰ سال اخیرنرخ رشد تقاضا برای انرژی خورشیدی بطور ثابت ۲۰ الی ۲۵ درصد در سال بوده و در طول این سالها قیمت تمام شده برق تولیدی و قیمت خود تجهیزات بکار رفته نیزکاهش یافته است که برای این امر می توان دلایل زیر را بیان نمود:

تولید برق بدون مصرف سوخت
نیروگاه های خورشیدی احتیاج به سوخت ندارند زیرا فقط از انرژی خورشیدی برای تولید برق استفاده می کنند. برجهای نیرو با سیستم ساده و بخصوص ذخیره انرژی، شبها هم کار میکنند. برخلاف نیروگاههای فسیلی که قیمت برق تولیدی آنهاتابع قیمت نفت بوده و همیشه درحال تغییر می باشد، در نیروگاه های خورشیدی این نوسان وجود نداشته و می توان بهای برق مصرفی را برای مدت طولانی ثابت نگهداشت.

آشنایی با دفتر انرژی خورشیدی سازمان انرژی های نو ایران (سانا)
از بین انرژی های نو و تجدیدپذیر، هیچ انرژی به اندازه انرژی خورشیدی گستردگی و فراگیری ندارد، از این بهره گیری از این نوع انرژی در دستور کار وزارت نیرو به ویژه سازمان انرژی های نو ایران قرار دارد، به همین انگیزه با مهندس کنعان مدیر دفتر انرژی خورشیدی سازمان یادشده گفت و گویی ترتیب داده ایم که ماحصل آن از نظر
می گذرد:

موقعیت کشور ایران از نظرمیزان دریافت انرژی خورشیدی
کشور ایران در بین مدارهای ۲۵ تا ۴۰ درجه عرض شمالی قرار گرفته است و در منطقه‌ای واقع شده که به لحاظ دریافت انرژی خورشیدی در بین نقاط جهان در بالاترین رده‌ها قرار دارد. میزان تابش خورشیدی در ایران بین ۱۸۰۰ تا ۲۲۰۰ کیلووات ساعت بر مترمربع در سال تخمین زده شده است که البته بالاتر از میزان متوسط جهانی است. در ایران به طور متوسط سالیانه بیش از ۲۸۰ روزآفتابی گزارش شده است که بسیار قابل توجه است.

[su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

 

 

.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.