مقالات رشته معماری

انتخاب رنگ ساختمان

دیوارها بزرگترین بخشها از چارچوب یک اتاق هستند و پوشانیده شدن آنها از لحاظ قیمت و سلیقه و نوع کار انتخابی بسیار متفاوت است. روشهایی که برای کار بر روی دیوار انتخاب می‌شود هم می‌تواند فضای کلی اتاق را تقویت نماید و هم می‌تواند باعث شکست آن بشود. از نظر تاریخی نیز انسانها به دیوارها و تزئین آن توجه داشته‌اند و به انواع مختلف دیوارها را موضوع کار قرار داده‌اند. حتی در اکتشاف باستانشناسی مربوط به دوران غارنشینی و سایر ادوار نشانه‌هایی از آراستن و نقاشی‌های ابتدایی دیده می‌شود.

مطلب انتخاب رنگ ساختمان مشتمل۵۷صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

فهرست مطالب

مقدمه. ۲

انواع پوشش دیوارهای داخلی.. ۲

گزینه‌های دکوراسیون دیوار: ۲

۱- انواع رنگ… ۲

الف) رنگ‌های ضد چکه. ۴

ب) رنگ‌های آکریلیک… ۴

پ) لعاب‌های پلاستیکی (اپوکسی) ۴

ت) لعاب‌های دارای بافت.. ۵

ث) گچ آب چسب (Distemper) یا دوغاب (White wash) 5

ج) رنگ شویه‌ها ۷

چ) پرداخت‌های رنگ سنتی.. ۷

ح) صیقل‌کاری‌ها ۸

خ) تکنیک‌های افزودنی و کاستنی.. ۹

د) کشیدن روی سطح.. ۱۱

ذ) نقطه دار کردن. ۱۱

۲- پوش دادن با پارچه. ۱۱

۳- لاک و الکل زدن. ۱۲

۴- عتیقه نمایی.. ۱۲

۵- ترک ترک کردن. ۱۴

۶- نقاشی خاکستری.. ۱۵

۷- نقش اندازی با الگو. ۱۵

۸- رنگ های مولتی کالر. ۱۵

موارد مصرف.. ۱۶

شرایط و دمای اجرا ۱۷

۹- گچ‌کاری ساده ۱۷

۹- کاغذهای دیواری.. ۱۸

الف) کاغذ آستر. ۱۹

ب) کاغذ دیواری‌های وینیل. ۱۹

پ) کاغذهای بافت‌دار. ۱۹

۱۰- پوشش‌های دیواری غیرمعمول. ۲۰

الف) دستمال کاغذی.. ۲۲

ب) روزنامه و کاغذ کادو و کاغذ صنعتی.. ۲۲

۱۱- پوشش‌های دیواری دیگر. ۲۳

الف) پارچه. ۲۳

ب) دیوار پوشی.. ۲۴

پ) آویختن پارچه از میله‌ها ۲۵

ت) آویختن پارچه از قید. ۲۶

ث) چسباندن پارچه روی دیوارها ۲۷

چ) خیمه زدن. ۲۷

۱۲- آینه کاری.. ۲۸

۱۳- کاشی کاری.. ۳۰

الف) ایده‌های اقتصادی.. ۳۱

ب) کاشی‌های تزئینی دیگر. ۳۱

۱۴- پانل‌بندی چوبی.. ۳۱

سنگ فرش… ۳۳

الف) سنگ لوح. ۳۳

ب) مرمر. ۳۳

پ) موزاییک مرمرنما ۳۴

ت) گرانیت.. ۳۴

۱۶- انواع چوب‌ها ۳۴

رومالین. ۴۰

ویژگی ها ۴۰

تنوع بسیار زیاد در رنگ… ۴۰

مشخصات  فنی.. ۴۳

رومالین کاربردی.. ۴۴

رومالین دکوراتیو. ۴۶

یک ویژه گی برجسته. ۴۶

دستور العمل اجرای.. ۴۷

زمان خشک شدن وگیرایش… ۵۰

ترمیم رومالین. ۵۰

نحوه نگهداری و شستشو. ۵۰

طیف رنگها ۵۲

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

مقالات رشته معماری

خلاصه ای کوتاه از مقاله انتخاب رنگ ساختمان را در زیر می توانید ببینید.

مقدمه

دیوارها بزرگترین بخشها از چارچوب یک اتاق هستند و پوشانیده شدن آنها از لحاظ قیمت و سلیقه و نوع کار انتخابی بسیار متفاوت است. روشهایی که برای کار بر روی دیوار انتخاب می‌شود هم می‌تواند فضای کلی اتاق را تقویت نماید و هم می‌تواند باعث شکست آن بشود. از نظر تاریخی نیز انسانها به دیوارها و تزئین آن توجه داشته‌اند و به انواع مختلف دیوارها را موضوع کار قرار داده‌اند. حتی در اکتشاف باستانشناسی مربوط به دوران غارنشینی و سایر ادوار نشانه‌هایی از آراستن و نقاشی‌های ابتدایی دیده می‌شود.

گزینه‌های دکوراسیون دیوار:

تصمیم‌گیری در مورد انتخاب میان رنگ، گچ، کاغذ، پارچه، آینه و سایر شیوه‌ها برای دیوارهای یک اتاق یک مسئله است و شناخت وسعت هر کدام از آنها مسئله‌ای دیگر است. بیشتر انسانها در مورد چگونگی استفاده از تکنیکهای گسترده امروزی به راهنمایی و گرفتن ایده نیاز دارند. چیزی که برای کار روی دیوارها انتخاب می‌شود چه در مورد شخصیت، حال و هوا و سبک و چه در مورد ابعاد و اندازه ظاهری آن می‌تواند تفاوتی آشکار ایجاد کند

پوش دادن با پارچه

این روش یک نسخه‌ی آزادتر و غیرمعمول از نقطه‌دار کردن است، بنابراین اجرا نمودن آن به تنهایی ساده‌تر است. این روش در یک فضای کوچک مناسب است زیرا اثر آن تا حدودی ابری شکل است و تصوری از لطافت و شادی را ایجاد می‌کند. پوش دادن به وسیله‌ی یک پارچه‌ی کتانی که در تولید پنیر به کار می‌رود)، پارچه‌ی کنفی، با دستمال کاغذی انجام می‌شود. هر چه جنس این ماده خشن‌تر و ناهموارتر باشد، نتیجه خشن‌تر و ناهموارتر خواهد بود.

لاک و الکل زدن

این هنر باستانی که از خاور دور سرچشمه می‌گیرد. اگر به شکل کامل و درست انجام شود. فرآیندی بسیار وقت‌گیر است. چرا که تا ۴۰ لایه لاک و الکل به کاربرده می‌شود و قبل از این که لایه‌ی بعدی پوشش، استفاده شود. هر لایه باید به وسیله‌ی یک لایه پشم رشته‌ای براق و صیقلی شود. اما اثر حاصل به همان اندازه‌ای که پرمایه‌ است، راضی کننده هم هست و در مقابل سایش و پوسیدگی بسیار مقاوم است.

رنگ های مولتی کالر

امروزه صنعت رنگ با توجه به توسعه دانش و پیشرفت روزافزون تکنولوژی، نقش موثر را در جهت خلق آثار هنری و نیز بهبود کارهای فنی ایفا می‌کند و موجب اجاد رابطه‌ای تنگاتنگ میان طبیعت و علم و هنر می‌شود.

از طرفی رشد صنعت و جمعیت شهرنشین و افزایش آلودگی ناشی از واحدهای آلاینده و خودروها، تاثیرات و خطرات ناشی از آلودگی، بر جسم و روح شهروندان به راحتی قابل مشاهده است.

موارد مصرف

رنگ‌های مولتی کالر قابل اجرا بر روی سطوح داخلی مختلف از قبیل سطوح گچی، بتنی، چوبی،‌ آهنی، پلاستیکی، آلومینیومی، شیشه‌ای، کاشی و  … می‌باشد.

قابلیت پوشش‌دهی و چسبندگی فوق‌العاده رنگ‌های مولتی کالر این امکان را فراهم می‌آورد تا در مکان‌های مختلفی از قبیل منازل مسکونی، لوازم موجود در منزل (کابینت‌ها، تخت خواب، میز، سطوح دکوراتیو …) مکان‌های پرتردد نظیر پاگردها ورودی، پلکان‌های، پارکینگ‌ها و …. مکان‌های عمومی مثل بیمارستان‌ها، دانشگاه‌ها، مدارس، سالن‌های فرودگاه و مترو، استودیوهای ضبط و پخش موسیقی، آمفی‌تئاترها، سینماها، هتل‌ها، ادارات، فروشگاه‌ها، موزه‌ها و … استفاده می‌شود.

کاغذهای دیواری

کاغذهای دیواری، از خطوط راه راه شاداب تا کاغذهای منظره‌ساز با ارزش. در ایجاد یک حس خاص. بسیار سریع هستند. آنها یک اتاق تاریک را شاداب می‌کنند. احساسات سبک و ابعاد ظاهری را تغییر می‌دهند و یک پارچگی شایسته‌ای را ایجاد می‌کنند. کاغذهای دیواری برای پوشاندن ایرادها و همچنین دیوارهای ناهموار بسیار مفید هستند.

مشخصات  فنی

ما نیز می توانیم در زمره متخصصانی باشیم که تکنیک برتر و دانش پیشرفته روز را جایگزین شیوه های قدیمی نموده اند. امروزه با توجه به حجم گسترده سرمایه گذاری در بخش ساختمان از جمله پروژه های انبوه سازی ، ایجاد مراکز توریستی سیاحتی و غیره ، اتخاذ تدابیر مقتضی جهت ارتقاء ارزش افزوده ، طراحی بهینه و تسریع در پیشرفت و تکمیل این پروژه ها مورد توجه و اهمیت کارفرما و مجریان این طرحها قرار گرفته است. لذا اهمیت بازگشت سریع سرمایه گذاری آنها را بر آن داشت تا گام موثری در این زمینه بردارند و همگام با متحول شدن صنعت ساختمان سازی ، تکنولوژی مناسبی در این راستا بکار گیرند.

رومالین کاربردی

بعنوان فن آوری جدیدی از آن در پروژه های مسکونی و اداری و همچنین در کاربری های درمانی و آموزشی و یا فضاهای عمومی استفاده می گردد.

  • صرفه جوئی در زمان و لذا بازگشت سریع سرمایه به دلیل سهولت و سرعت اجرائی بسیار بالای این پوشش و همچنین قابلیت چسبندگی پوشش رومالین در کلیه سطوح و قابلیت جایگزینی این پوشش بجای دو آیتم سفید کاری و نقاشی.
  • صرفه جوئی در هزینه و انرژی و زمان به جهت تدارک مصالح و نیز پرسنل پیمانکار

رومالین دکوراتیو

به جهت ایجاد فضای دکوراتیو در طراحی داخلی ساختمانها و در پروژه هائی نظیر اماکن توریستی و فرهنگی مانند هتلها و کتابخانه ها ، رستورانها ، سالنهای اجتماعات ، آمفی تئاتر ها و سینماها ، مراکز تجاری و غیره بکار برده می شود که دارای مشخصات رومالین کاربردی (توضیحات بند الف) می باشد.

یک ویژه گی برجسته

یکی دیگر از ویژه گیهای برجسته و منحصر بفرد رومالین ، سطوح دارای بافت و غیر یکنواخت آن است که این محصول را از دیگر پوششهای ساختمانی متعارف مجزا ساخته و توانسته یکنواختی را از نگاه بیننده دور نموده و به محیط شادابی ، جذابیت و آرامش خاصی ببخشد. این مهم از موضوعات خاص علم ارگونومی (تاثیر عمامل محیطی بر روحیه و راندمان افراد استفاده کننده) می باشد

زمان خشک شدن وگیرایش

با توجه به آسیب پذیری خمیر رومالین پس از اجرا و در هنگام خشک شدن کارفرما می بایست به نکات زیر توجه نماید:

الف ) جلوگیری از هر گونه ضربه و سایش و اصطکاک بدن یا هر شی خارجی با سطح پوشیده از رومالین.

ب) خودداری از انجام هر گونه عملیاتی که موجب برخواستن گرد و غبار گردد. همچنین می بایست از سوراخکاری توسط ابزارهای مربوطه خودداری نمود.

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

مقالات رشته معماری

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 − شش =