امضای دیجیتال در ایران

نظام‌های اداری موثر و کارآمد از آن دولت‌هائی است که در آنها امضای دیجیتال به عنوان یکی از الزامات جدا نشدنی تحقق دولت الکترونیک پذیرفته شده است. مکاتبات، خدمات، تجارت، شهر و در نهایت دولت الکترونیک بدون امضای دیجیتال و احراز هویت در محیط های آنلاین میسر نخواهد شد.

این مقاله دانشجویی مشتمل بر ۱۱ صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

فهرست مطالب

امضای دیجیتال؛ شاه‌کلید ورود به دولت الکترونیک…. ۲

امضای دیجیتال چیست… ۲

سخت افزار امضای دیجیتال.. ۳

مزایای امضای دیجیتال.. ۳

امضای دیجیتال در ایران.. ۴

داشتن امضای دیجیتال از کجا؟ ۴

سابقه اجرای طرح امضای دیجیتال.. ۵

موانع توسعه امضای دیجیتال در ایران.. ۶

نقش امضای دیجیتال در تحقق دولت الکترونیک…. ۸

آیا امضای دیجیتال همان امضای سنتی است؟ ۱۰

منابع.. ۱۱


  [su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

.

امضای دیجیتال چیست

امضای دیجیتال گاهی با برداشت عام این نام و با آنچه در سیستم‌های اتوماسیون اداری جریان دارد اشتباه گرفته می شود. آنچه به عنوان امضای دیجیتال در سیستم‌های اتوماسیون اداری از آن یاد می شود عکس گرفتن از امضا و کپی کردن آن پای نامه‌ها و اسناد است.

 مزایای امضای دیجیتال
این کارشناس فناوری اطلاعات با اشاره به مزایای استفاده از امضای دیجیتال گفت: در دنیای اینترنت امکان هک شدن و تغییر در اطلاعات حتی در حین ارسال نیز وجود دارد. یکی از مزایای امضای دیجیتال امکان رمزگذاری اطلاعات (Hashing) است.

امضای دیجیتال در ایران
در ایران با تصویب سند راهبردی «امنیت فضای تبادل اطلاعات » برنامه ریزی برای ایجاد زیرساخت و کاربردی کردن امضای دیجیتال در دستور کار قرار گرفته و مجوز راه اندازی «مرکز صدور امضای دیجیتال تجاری » برای وزارت بازرگانی و «مرکز صدور امضای دیجیتال بانکی » برای بانک مرکزی از سوی «شورای سیاست گذاری مرکز صدور گواهینامه دیجیتال » صادر شده است.

 داشتن امضای دیجیتال از کجا؟
طبق قوانین و استانداردهای بین المللی در هر کشور یک یا چند مرکز به نام CA برای صدور امضای دیجیتال وجود دارد. 

سابقه اجرای طرح امضای دیجیتال
برای اولین بار در کشور استفاده از امضای دیجیتال با دستور وزیر بازرگانی دولت نهم در ثبت سفارش واردات کالا الزامی شد و در سال گذشته، به مدت یک سال به صورت پایلوت به اجرا در آمد.

موانع توسعه امضای دیجیتال در ایران
با وجود تصویب سندراهبردی فناوری اطلاعات و اقدامات مسئولان در راه اندازی دولت الکترونیکی هنوز درک درستی از امضای دیجیتال در کشور وجود ندارد به طوری که بسیاری امضای اسکن شده را امضای دیجیتال می دانند.

نقش امضای دیجیتال در تحقق دولت الکترونیک
بسیاری تحقق کامل دولت الکترونیک را بدون جا افتادن امضای دیجیتال ناممکن می‌دانند. مهم ترین کارکرد امضای دیجیتال این است که با استفاده از آن می‌توان هویت واقعی افراد را در فضای سایبر شناخت و تبادل اطلاعات از طریق ایمیل و نیز فضای سایت‌ها با اطمینان انجام خواهد شد. به این ترتیب امضای دیجیتال راهی است که موجب می‌شود پیغام‌ها در فضایی با امنیت کافی ردوبدل شود.

آیا امضای دیجیتال همان امضای سنتی است؟
در روش سنتی تبادل اطلاعات یا عقد قراردادها و خرید و فروش، اسناد کاغذی نشان‌دهنده انجام تبادلی است و براساس آن می‌توان دعوای حقوقی مطرح کرد و احقاق حق کرد. در این اسناد امضای فرد اهمیت زیادی دارد.

 [su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

.

 

 

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.