اکسپرسیونیسم

اکسپرسیونیسم یکی از رایج‌ترین شیوه‌های تئاتر معاصر جهان است که از سردمداران آن مانند رهبران دیگر مکاتب هنری تحت تأثیر شرایط اجتماعی و جو حاکم بر جامعه این شیوه را به عنوان شیوه‌ای نوین در ادبیات به وجود آوردند.

مطلب اکسپرسیونیسم مشتمل۲۱۶صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

فهرست مطالب

بخش اول: ۲

مروری بر مکتب اکسپرسیونیسم یا گزاره‌گرائی در ادبیات نمایشی.. ۲

۲-۱- اصطلاح گزاره‌گرائی: ۷

۳-۱- مقایسه اکسپرسیونیست به عنوان یک مکتب ادبی با دیگر مکاتب ادبی جهان.. ۹

۴-۱- تفاوت رئالیست و ناتورالیست: ۹

۵-۱- اکسپرسیونیسم و رمانتی سیسم: ۱۰

۴-۱- دوری از رئالیسم.. ۱۳

۲-۴- اکسپرسیونیسم و پی‌آمدهایش…. ۲۶

۱-۷- کارل گئورک بوشنر. ۶۲

۲-۷- افکار و آثار بوشنر. ۷۰

۸- فرانک وده کیند. ۷۷

فصل دوم. ۸۶

تأثیر اکسپرسیونیسم.. ۸۶

بر درام نویسان.. ۸۶

(سوئد – امریکا) ۸۶

تأثیر اکسپرسیونیسم بر درام‌نویسان.. ۸۷

(سوئد – امریکا) ۸۷

۱-۱- یوهان اگوست استریندبرگ… ۸۷

۲-۱- نظرگاه اگوست استریندبرگ… ۹۵

۳-۱- تئاتر استریندبرگ… ۱۱۱

۴-۱- مروری درچند نمایشنامه اگوست استریندبرگ… ۱۱۷

۱-۲- یوجین گلادستون اونیل.. ۱۳۹

۲-۲- اونیل و اکسپرسیونیسم.. ۱۴۸

۳-۲ فلسفه اونیل.. ۱۵۲

۴-۲- تأثیر اونیل در تئاتر امریکا ۱۵۵

۳- مروری بر چند نمایشنامه اونیل.. ۱۶۲

الف) سیر روز در شب… ۱۶۲

ب) سه اثر دریائی از اونیل.. ۱۶۵

جوانعقب میرود. ۲۰۶

[su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

خلاصه ای کوتاه از مقاله اکسپرسیونیسم را در زیر می توانید ببینید.

مروری بر مکتب اکسپرسیونیسم یا گزاره‌گرائی در ادبیات نمایشی

اکسپرسیونیسم یکی از رایج‌ترین شیوه‌های تئاتر معاصر جهان است که از سردمداران آن مانند رهبران دیگر مکاتب هنری تحت تأثیر شرایط اجتماعی و جو حاکم بر جامعه این شیوه را به عنوان شیوه‌ای نوین در ادبیات به وجود آوردند.

اصطلاح گزاره‌گرائی:

گزاره گرایی به تعریف دکتر فرهاد ناظرزاده کرمانی مفهوم فارسی اکسپرسینویسم است که در اینجا گزاره به معنای تعبیر استفاده شده است. اصطلاح اکسپرسیونیسم از واژه اکسپری Expere به معنای ادا کردن، رساندن، دلالت کردن، تعبیر کردن و گزاره کردن، … مشتق شده است.

تفاوت رئالیست و ناتورالیست:

طبیعت گرائی یا ناتورالیست در واقع به عنوان واکنش نسبت به رمانتی سیسم ایجاد شده است و پایه گذاران و هواخواهان آن که شاید رهبری آن با امیل زولا بوده طرفدار و خواستار گونه‌ای نمایش واقع گرایانه بوده‌اند که پیشرفتها و یافته‌های علوم طبیعی در آن ملحوض و منعکس شده باشد.

دوری از رئالیسم

زمانی بود که تنها شیوه خاصی از تئاتر، موقعیتی به دست آورد تا امکان خود را گسترش دهد. بازیگران از «بترتون» تا «کلوکلین»‌ توانستند هنرشان را پالوده کنند و آن را از عادتی دیرینه به مایملکی شخصی تبدیل کنند.

اکسپرسیونیسم و پی‌آمدهایش

بعد از پیشرفتهای چشمگیر و شاعرانه سمبولیست‌ها و راینهارت نمایشگر، کار اکسپرسیونیست‌ها توجه برانگیز بود.

تجارب نمایش استریندبرگ و وده کیند ظهور اکسپرسیونیسم را خبر داد و بعد از جنگ جهانی اولی به ویژه در اروپای مرکزی کاملاً شکوفا شد.

کارل گئورک بوشنر

در اکتبر ۱۸۱۳ چشم به جهان می‌گشاید. اگرچه زندگی گئورک بوشنر بسیار کوتاه بود اما گویی تمام اوقات زندگی او به تلاشی بی‌امان در زمینه‌های گوناگون دانش و هنر گذشت. از همان دوران کودکی قریحه و نبوغی زودرس در علم و ادبیات و زمینه‌های اجتماعی از خود نشان داد.

افکار و آثار بوشنر

بسیاری از نشانه‌های اولیه اکسپرسیونیسم آلمان را می‌توان در آثار بوشنر خصوصاً در نمایشنامه وویتسک او جستجو کرد. وی در عمر کوتاه نمایشنامه نویسی اش، بسیاری از تکنیک‌های اکسپرسیونیسم مدرن را پیش بینی کرده بود، به طوری که همه نظریه پردازان تئاتر نام او را در سرلوحه و رأس نویسندگان مدرن جهان می‌آورند.

فرانک وده کیند

بنیامین فرانک وده کیند در ۲۴ ژوئیه ۱۸۶۴ در‌هانور آلمان بدنیا آمد.

پدرش یک فیزیکدان مبارز و آزادیخواه بود که بدلیل اعتقادات سیاسی اش همواره با حکومت وقت در ستیز بود، وی پس از آنکه مدتی را در زندان گذراند از پس انقلاب ماه مارس ۱۸۴۸ در آلمان دوره محکومیتش به پایان رسید و آزاد شد، او ازا ین فرصت استفاده کرد و سفری به امریکا رفت، در شهر سانفرانسیسکو با امیلی کامرا که آوازه خوان خوش قریحه‌ای بود ازدواج کرد و سپس به آلمان بازگشت.

یوهان اگوست استریندبرگ

دهه‌ اول سده بیستم شاهد ظهور نوع دیگری از درام شد که تأثیر قاطعی بر درام نوین بر جا گذاشت. یوهان اگوست استریندبرگ در ۲۲ ژانویه ۱۸۴۹ میلادی در سوئد به دنیا آمد. پدرش مردی اشرافی تبار بود که در امور بازرگانی دریایی دست داشت.

نظرگاه اگوست استریندبرگ

«آثار و افکار استریندبرگ و شخصیت وی پیوسته مورد بحث و گفتگو بوده است و آثار هنری وی به اعتبار خود باقی است و کمتر کسی است که قادر به نفی آنها باشد ولی در مورد شخصیت خود او تا امروز مطالب ضد و نقیض بسیاری نوشته شده است.

تئاتر استریندبرگ

در تئاتر استریندبرگ از نور یکنواخت اطراف و جلوی صحنه خبری نیست. او وسایل واقعی صحنه را جانشین وسائل نقاشی شده می‌کند. برای شخصیت‌هایش فهرست وار تعیین حالت نمی‌کند؛ و این شیوه کار را ناتورالیستها نمی‌پسندند. او در رابطه با قهرمان نمایشی به «وراثت» و محیطی که شخصیتها در آن شکل گرفته‌اند، توجه زیادی دارد.

مروری درچند نمایشنامه اگوست استریندبرگ

الف) نمایش یک رویا

نمایشنامه نمایش یک رویا ، اثری است گزاره گرایانه (اکسپرسیونیست ) و نمادگرایانه به عبارت دیگر اگوست استریندبرگ هنگام تصنیف این نمایش نامه ، به اصول و ضوابط هر دو دبستان هنری، نظرداشته است.

یوجین گلادستون اونیل

یوجین گلادستون اونیل مشخص‌ترین نمایشنامه نویس امریکاست که شهرتی جهانی یافت. پدرش از مشهورترین ایرلندی – امریکایهای قرن نوزدهم بود.

جیمز اونیل در هشت سالگی به امریکا آمد و حرفه بازیگری را در بیست و یک سالگی برگزید، نقش کنت مونت کریستو را حدود شش هزار بار بازی کرد.

اونیل و اکسپرسیونیسم

آنچه مسلم است، اونیل حقیقت را آنچنان که می‌دید منعکس می‌ساخت و هرگز ایمان و اعتقاد خود را در این راه به مصالحه نگذارد. اونیل یکی از ناتورالیست‌های معروف زمان خود بود که در برداشت از حیات، از فن و شیوه خاص این مکتب ادبی پیروی می‌کرد.

فلسفه اونیل

اونیل در آثار خود ضمن یک سلسله فریادهای تکان دهنده آنچه را که از تلاش مأیوسانه بشر بر ضد محیط تنهایی، بر ضد سرخوردگی و بالاخره بر ضد نادانی به یاد داشته بیان نموده و برای نمایاندن تلاشی که انسان به خاطر شناخت هدف و آرزوهای خویش می‌کند از میان طبقات مختلف اجتماع کارکترهایی خلق کرده و بدین وسیله رنج و عذابی را که خویشتن حس می‌کرده از زبان قهرمانان مخلوق خود بیان می‌نماید.

تأثیر اونیل در تئاتر امریکا

نمایشنامه‌های آمریکایی بعد از جنگ اول جهانی را می‌شود تقلیدی از نمایشنامه‌هایی دانست که در آلمان و انگلستان به صحنه می‌آمدند، که گهگاه در آنجا از افتخارات امریکا بعنوان کشوری نوبنیاد نیز یاد می‌شد.

[su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.