مقالات رشته اجتماعی

اعتیاد به مواد مخدر

هدف عمده این مقاله بررسی کاستیهای قوانین موجود در مبارزه با جرایم مربوط به مواد مخدر است.

در فصل یک برخی مسائل کلی و تعاریف مربوط به اعتیاد و مواد مخدر بیان می شود.

فصل دوم به بررسی اعتیاد از دیدگاه جرم شناسی می پردازد.

و فصل سوم این تحقیق به بررسی قوانین قبل از انقلاب اختصاص دارد که در آن بیشتر سیاستهای کیفری، شرایط حاکم و پیامدهای مصوبات در مقاطع مختلف مورد توجه قرار گرفته است.

بخش پایانی که عمده مباحث مقاله را تشکیل می دهد، به سیر قانونی برخورد با مواد مخدر در پس از انقلاب اختصاص یافته است. در این بررسی اجمالی، تمرکز عمده بر قوانین و مصوبات فعلی است که ضمن بیان مزایای این مقررات، نواقص و تناقضهای موجود را در آنها یادآور شده و در پایان راهکارهایی برای تدوین قوانین جامعتر برای مبارزه جدی با اعتیاد و مواد مخدر، ارائه می دهد.

این مقاله دانشجویی مشتمل بر ۳۳ صفحه است ، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

فهرست مطالب

چکیده: ۴

کلمات کلیدی. ۴

فصل اول. ۵

مقدمه. ۶

اعتیاد ۷

تعریف اعتیاد ۷

آشنایی با تعریف موادمخدر ۷

تقسیم بندی موادمخدر: ۸

فصل دوم. ۹

رابطه اعتیاد و جرم. ۱۰

اعتیاد جرم است یا نوعی بیماری؟ ۱۱

تکلیف حکومت در برابر معتادان. ۱۲

اعتیاد از دیدگاه قانون. ۱۲

قانون مبارزه با مواد مخدر ۱۳

فصل دوم. ۱۴

مبارزه با اعتیاد در ایران. ۱۵

الف دوران قبل از انقلاب.. ۱۶

۱ از ابتدا تا سال ۱۳۳۴ (سیاست کنترل) ۱۶

۲ از سال ۱۳۳۴ تا انقلاب (سیاست تولید و توزیع دولتی) ۱۹

ب- دوران پس از انقلاب (سیاست تحریم و مبارزه) ۲۲

نگاهی به قانون اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر ۲۶

پیشنهادها ۳۱

نتیجه. ۳۴

منابع : ۳۵


خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

مقالات رشته اجتماعی

.

مقدمه
در گزارشی از اینترپول، مقدار تریاک تولید شده در افغانستان در سال ۱۹۹۷ حدود ۳۸۰۰ تن برآورد شده است  و بر اساس گزارش برنامه مبارزه با مواد مخدر سازمان ملل، افغانستان به تنهایی ۵۰% هروئین موجود در جهان و ۸۰% هروئین در اروپا را تأمین می کند. در سال ۱۹۹۹ افغانستان ۴۲درصد کشت جهانی خشخاش و ۷۹ درصد تولید جهانی تریاک را به خود اختصاص داد  و وجود ۱۹۲۵ کیلومتر مرز مشترک با دو کشور تولید کننده و صادر کننده مواد مخدر، بحران اعتیاد را در ایران با مشکلات مضاعفی مواجه ساخته است چرا که ایران نزدیک ترین راه برای قاچاق مواد مخدر به ترکیه و مسیر بالکان به شمار می رود.

آشنایی با تعریف موادمخدر
تعریف موادمخدر: براساس تعریف سازمان بهداشت جهانی «دارو یا ماده مخدر در مفهوم کلی آن، هر ماده یا ترکیبی از چند ماده شیمیایی است که از جمله مواد مورد نیاز بدن برای بقاء سالم به شمار نرفته و مصرف آنها احتمال تغییری در کاربرد بیولوژیکی و حتی ساخت بیولوژیکی بدن را مطرح می سازد.»

رابطه اعتیاد و جرم
براساس مطالعات و تحقیقات انجام شده درخصوص اعتیاد، وقوع رفتارهای بزهکارانه ناشی از این پدیده امری اجتناب‌ناپذیر است و اعمال بزهکارانه معتادان و مرتبطان با دیگر جرایم مواد مخدر از قبیل قاچاق، حمل و نگهداری بسیار زیاد و متنوع است؛ حتی در کشورهایی که دولت خود مواد مخدر را در اختیار معتادان قرار می‌دهد، باز هم اعمال بزهکارانه کاهش نیافته است. بنابراین رابطه اعتیاد و بزهکاری یک رابطه دایمی و عمومی غیرقابل اجتناب می‌باشد.

تکلیف حکومت در برابر معتادان
رفتار شخصی که تحت تأثیر عوامل اجتماعی و ضعف اراده و برای رهایی و رفع تشویش و تنش به مواد مخدر روی می‌آورد، در حقیقت معلول بی‌عدالتی‌های اجتماعی است. این شخص گر چه به دلیل بی‌کفایتی و پایین بودن عزت نفس و عدم مقاومت در مقابل این‌گونه عوامل تنش‌زا مستحق مجازات است؛ اما این امر نافی مسئولیت نظام اجتماعی که پدیدآورنده این عوامل تنش‌زاست، نمی‌باشد.

مبارزه با اعتیاد در ایران
در ایران مبارزه برای مصرف غیر طبی تریاک، برای اولین بار در سال ۹۳۹ ق. به فرمان شاه طهماسب اول صورت گرفت و به قول اسکندر بیک ترکمان، پانصد تومان تریاک فاروق را که در انبار شاهی بود به «شبهه حرمت» در آب روان حل کردند.
در این گزارش دو نکته قابل توجه است: یکی این که بحث شبهه حرمت مطرح است نه قطع به حرمت و دیگر آن که با دید حرمت شرعی به مبارزه با آن بر می خیزند و جالب تر آنکه به جای برخورد با معتادان سعی در از بین بردن زمینه اعتیاد دارند.

نگاهی به قانون اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر
قانون یاد شده هر چند سعی کرده است نواقص قوانین قبل را مرتفع ساخته و تجربه چندین سال مبارزه ملی با مواد مخدر را در قالب قوانین مصوب، متجلی سازد، از جهاتی دارای ابهام یا نقص است که به تفصیل به هر یک از این موارد می پردازیم:

منابع :
۱.    سفر نامه قارونیه، ترجمه ابوتراب نوری، ۱۳۳۱ ق. به نقل از: حسنعلی آذرخش
۲.    سید حسن اسعدی، پیشین، ص ۱۸۹۰.
۳.    محمد رضا ساکی، پیشین، صص ۱۳۹۱۳۸.
۴.    احمد مظفری، نظرات قضایی در جرایم مواد مخدر، ققنوس، تهران، ۱۳۷۸
۵.    فصلنامه رواق اندیشه، شماره ۴۳، آقابابایی بنی، اسماعیل؛
۶.      یحیی نوری، فتوای تحریم اعتیاد و مواد مخدر، نوید نور، تهران، دی ۱۳۷۸، ص۲۰۳.
۷.    سید حسن اسعدی، پژوهشنامه ای در با ره بحران جهانی مواد مخدر و… ، مرکز چاپ و نشر سازمان تبلیغات اسلامی، پاییز ۱۳۷۲، ص ۲۸.

 

 

 

 

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

مقالات رشته اجتماعی

 .

 

 

 

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − هشت =