اصول بهداشت

بهداشت در واقع کلید درهاى آینده به روى فعالیتهاى اقتصادى و پیشرفتهاى اجتماعى یک ملت است و سلامت جامعه در گرو رعایت اصول بهداشتى مى باشد و جامعه اى که سالم و تندرست باشد مى تواند از منافع خود دفاع و حقوق لازمه خود را کسب کند.

این مقاله دانشجویی مشتمل بر ۲۰ صفحه است ، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

فهرست مطالب

بهداشت چیست ؟ ۲

اهداف بهداشتى : ۲

تعریف سلامت از نظر بهداشت جهانى : ۳

تقسیم بندى بهداشت… ۳

مهمترین نکاتى که در بهداشت فردى باید رعایت شود: ۴

۲ – بهداشت اجتماعى : ۵

ارتقای بهداشت… ۵

پیشگیری.. ۵

بیماری.. ۸

نشانه‌های بیماری.. ۸

مبارزه و بیماری ها ۸

معرفی چند نوع بیماری.. ۹

آنفلوآنزای خوکی.. ۹

همه‌گیری.. ۱۰

علائم. ۱۱

درمان.. ۱۱

افسردگی.. ۱۲

علائم. ۱۲

درمان.. ۱۳

تب روماتیسمی.. ۱۴

ویژگیهای کلی.. ۱۴

علل‌ ۱۵

درمان‌ ۱۵

فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری.. ۱۵

تالاسمی.. ۱۶

درمان تالاسمی‌ ۱۶

مشکلات تحمل درمان.. ۱۷

پیشگیری.. ۱۷

مشاوره ژنتیک… ۱۷

مننژیت… ۱۸

نشانه‌ها ۱۸

عامل ایجاد کننده مننژیت… ۱۹

عوامل خطر. ۲۰


[su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

.

اهداف بهداشتى :

مسائل بهداشتى وسیع و گسترده مى باشند و با توجه به پیشرفت سریع علم ، هر روز نکات بهداشتى ریزتر و دقیق تر و اهداف بهداشتى ، گسترده تر مى شوند.

تقسیم بندى بهداشت
از نظر تاءمین بهداشت در سطح جامعه ، آن را به بهداشت فردى و بهداشت اجتماعى تقسیم کرده اند:

مهمترین نکاتى که در بهداشت فردى باید رعایت شود:
(۱) استحمام ، آراستگى و پوشاک : استحمام مرتب ، آراستگى موهاى سر و تمیز نگه داشتن آنها و تعویض به موقع لباسها از نکات مهم بهداشت فردى مى باشد. در حدیثى از امیر المؤ منین على – علیه السلام – آمده است که فردى لباس غم و غصه را بر طرف مى کند و باعث قبولى نماز است.

پیشگیری
از نظر بهداشتی پیشگیری عبارتست از مداخله‌ای مثبت واندیشمندانه برای مقابله با شرایط مضر. پیشگیری در سه سطح قابل انجام میباشد:

بیماری
بیماری به هر وضعیت غیرعادی در بدن یا روان می‌گویند که باعث ناراحتی، سوءکارکرد یا تنش در فرد مبتلا یا افراد در ارتباط با فرد مبتلا می‌گردد. البته باید بین بیماری و حالتهای طبیعی مانند خستگی ، ضعف ، کسالت و اندوه تفاوت گذاشت. عامل ایجاد بیماری می تواند خارجی( مانند باکتری ،انگل ، سوءتغذیه و…) یا داخلی ( مانند پرکاری تیروئید ، دیابت و …) باشد.

آنفلوآنزای خوکی
آنفلوآنزای خوکی بیماری تنفسی خوک‌ها است که از ویروس آنفلوانزا نوع «A» نشأت می‌گیرد ویروس آنفلوآنزای خوکی (SIV) به بیماری آنفلوآنزایی اشاره دارد که توسط اورتومیکسوویروس‌هایی ایجاد می‌شود که در میان خوک‌ها بوم‌گیر هستند.

افسردگی
افسردگی با علائمی چون احساس غمگینی، شکست، ناراحتی و کلافگی، هیجان و استرس، بی علاقگی به همه چیز و گاه همه‌کس مشخص می‌شود؛ در واقع بیمار با بیان این علائم، ناراحتی خود را بروز می‌دهد.

تب روماتیسمی
تب‌ روماتیسمی‌ حاد عارضه‌ التهابی‌ عفونت‌ باکتریایی استرپتوکوک گروه‌ آ بتا همولیتیک است که ممکن است ۲ تا ۳ هفته بعد از عفونت ایجاد شده و اعضای‌ مهم بدن از جمله مفاصل‌، قلب‌، پوست و مغز را درگیر می‌سازد. علت ایجاد این بیماری وجود واکنش متقاطع میان آنتی بادی ضد باکتری با بدن فرد است.

تالاسمی
تالاسمی از بیماری‌های ژنتیکی است که در اثر آن هموگلوبین ساختار طبیعی خود را از دست داده وبنابراین پدیده ی تولید هموگلوبین غیر موثر در بدن ایجاد می شود در نتیجه هموگلو بین معیوب قادر به اکسیژن رسانی مطلوب به اعضا بدن نیست پس در واقع کمبود کلی هموگلوبین وجود ندارد بلکه هموگلوبین غیر طبیعی افزایش یافته است.

مننژیت
مننژیت (به انگلیسی: Meningitis) یا شامه‌آماس عفونت و التهاب پرده مننژ و مایع مغزی – نخاعی می‌باشد که دور مغز و نخاع را احاطه کرده‌اند ویروس‌ها، باکتری‌ها و قارچ‌ها همگی می‌توانند مایه ایجاد مننژیت شوند. شدت عفونت بستگی به عامل عفونتزا دارد. مننژیت‌ها باکتریایی که رویهمرفته شدیدتر از دیگر مننژیت‌ها می‌باشند و نیاز به درمان بی درنگ با آنتی بیوتیک دارند. البته دلیل بیشتر موارد مننژیت ویروس‌ها می‌باشند.

[su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

 

 

.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.