اصطلاحات مرتبط با مشاوره از کتاب مثنوی معنوی مولانا

در این نوشتار سعی بر آن است که برخی از مفاهیم مشاوره و اصطلاحات رایج روزمره مشاوره و هم‎چنین برخی از رویکردهای اصلی مشاوره با زبان شعر و از دیدگاه جلال‎الدین محمد بلخی ملقب به مولانا بیان می‎شود. بسیاری از آنچه که امروز مشاوران و روانشناسان بیان می‎کنند هر کدام به نوعی در آثار مولانا تجلی پیدا کرده‎اند.

مطلب اصطلاحات مرتبط با مشاوره از کتاب مثنوی معنوی مولانا مشتمل ۵۷صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

 

فهرست مطالب

فصل اول.. ۲

مقدمه: ۳

نیاز احساس شده در مورد مسئله: ۴

هدفی کلی: ۴

اهداف جزیی: ۵

روش انجام تحقیق: ۵

تعریف واژه‎ها: ۶

فصل دوم. ۹

پیشینه نظری تحقیق: ۱۰

پیشینه عملی تحقیق: ۱۷

چکیده‎ای از این تحقیق: ۱۸

فصل سوم. ۲۲

اهمیت مشاوره در مثنوی معنوی مولانا: ۲۴

ویژگیهای مشاور از دیدگاه مولانا: ۲۷

رازداری: ۳۱

مولانا و مصاحبه مشاوره‎ای: ۳۵

همدلی در مثنوی مولانا: ۴۱

مولانا و ارتباط غیرکلامی: ۴۵

مولانا و ناخودآگاهی: ۵۱

پیشنهاد برای تحقیقات آینده: ۵۵

محدودیتهای تحقیق: ۵۶

منابع: ۵۷

[su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

خلاصه ای کوتاه از مقاله اصطلاحات مرتبط با مشاوره از کتاب مثنوی معنوی مولانا را در زیر می توانید ببینید.

مقدمه:

در این نوشتار سعی بر آن است که برخی از مفاهیم مشاوره و اصطلاحات رایج روزمره مشاوره و هم‎چنین برخی از رویکردهای اصلی مشاوره با زبان شعر و از دیدگاه جلال‎الدین محمد بلخی ملقب به مولانا بیان می‎شود. بسیاری از آنچه که امروز مشاوران و روانشناسان بیان می‎کنند هر کدام به نوعی در آثار مولانا تجلی پیدا کرده‎اند.

نیاز احساس شده در مورد مسئله:

با توجه به اینکه بسیاری از علوم و معارف جدید چه در مشرق زمین و چه در مغرب زمین به نحوی در آثار مولانا تجلی پیدا کرده‎اند و در این زمینه تحقیقات و پژوهشهای نسبتاً وسیعی صورت گرفته است و کتابهای زیادی نیز به رشته تحریر درآمده‎اند ولی متأسفانه در مورد مسائل و مفاهیم مرتبط با روانشناسی و یا مشاوره در آثار مولانا تحقیقات و پژوهشهای کمتری صورت گرفته است

پیشینه نظری تحقیق:

در این فصل هر یک از مفاهیم و اصطلاحات مورد بحث را به طور نسبتاً گسترده‎ای تشریح نموده تا معنی هر یک از این مفاهیم به طور روشنی معلوم گردند.

مشاوره: مشاوره تعاملی بین مراجع و مشاور است که بدانوسیله به مراجع کمک می‎شود تا پس از شناخت خویش تصمیمات معقول و مقبولی اتخاذ کند

پیشینه عملی تحقیق:

در مورد مولانا جلال‎الدین بلخی و ارتباط اشعار او با مضامین مشاوره یا روان‎شناسی متأسفانه تحقیقات بسیار اندکی صورت گرفته است. اگرچه می‎توان به طور گسترده‎ای نمونه هایی از مفاهیم روان‎شناسی و یا مشاوره را در آثار مولوی  یافت ولی تجزیه و تحلیل و بررسی عمیق در این مرد نیاز به تحقیقات بیشتر و صرف وقت بیشتری است.

ویژگیهای مشاور از دیدگاه مولانا:

با توجه به اینکه مشورت امری است پرفایده و بسیار مفید، لکن توجه به این مسئله مهم است که با هر کس نمی‎توان مشورت کرد مثلاً اگر فردی نالایق برای مشاوره و مشورت کردن انتخاب شود هر چند که مشورت عملی نیکوست ولی در این صورت زیانهای فراوان به بار خواهد آورد.

رازداری:

مشاوره و روان درمانی که ماهیت کار خود را غور و جستجو در درون و دنیای روانی انسانها می‎داند و دستیابی به همه اسرار درونی و روانی افراد مورد مراجعه را جزء امور رایج خود قلمداد می‎کند و به آن عمل می‎نماید در این صورت بیشترین ضرورت امین بودن و رازداری فرد مشاور را می‎طلبد.

مولانا و مصاحبه مشاوره‎ای:

بسیاری از اصول و تکنیکهایی که امروزه در مصاحبه‎های روانی و شرح حالهای بالینی به کار می‎رود به صورت مستقیم و غیرمستقیم در برخی از حکایتهای مثنوی با ابیات آن عنوان شده است. در مصاحبه‎های مشاوره‎ای با هر رویکردی که داشته باشیم و در گرفتن شرح حال بیمار به برخی علایم و نشانه‎ها باید توجه داشت.

همدلی در مثنوی مولانا:

ایجاد رابطه حسنه و فراهم ساختن محیطی گرم و صمیمی از وظایف اولیه‌ مشاور است، مشاور باید با ایجاد چنین محیطی از اضطراب مراجع بکاهد طوری که مراجع بتواند به راحتی در مورد مشکلش با مشاور صحبت کند. برای آنکه مراجع بتواند از خصوصی‎ترین اسرارش و درونی‎ترین احساساتش با مشاور گفتگو کند

مولانا و ارتباط غیرکلامی:

در مشاوره علاوه بر استفاده از زبان یکی سری از پیامها به صورت غیرکلامی رد و بدل می‎شوند. در اولین برخورد و مصاحبه با بیمار توجه به وضعیت ظاهری او بسیار مهم است. در این ملاقات اطلاعات زیادی می‎توان از بیمار به دست آورد. توجه به نحوه ورود و خروج مراجع و نشست و برخواست او و رفتار غیرکلامی او، به طور کلی چیزهایی در مورد احساسات درونی مراجع را به مشاور منتقل می‎کند.

مولانا و ناخودآگاهی:

بخش خودآگاه ذهن عبارت از مجموعه چیزهایی است که فرد در لحظه معینی از زمان از آنها آگاه است. مفهوم فروید از خودآگاه به کاربرد روزمره این واژه بسیار شبیه است با این تفاوت که او معتقد بود که فقط جزء بسیار کمی از افکار، ‌تصورات و خاطرات در خودآگاهی ما قرار دارند.

منابع:

اصطلاحات مرتبط با مشاوره از کتاب مثنوی معنوی مولانا

۱- مثنوی معنوی،‌رینولد الین نیکلسون، چاپ امیرکبیر.

۲- نظریه‎های مشاوره و روان درمانی، عبدالله شفیع‎آبادی و غلامرضا ناصری، انتشارات مرکز نشر دانشگاهی.

۳- مشاوره و راهنمایی، ج. اف. پاترسن، ترجمه یوسف اردبیلی، چاپ دهخدا.

۴- مقدماتی بر مشاوره و راهنمایی، شکوه نوابی‎نژاد، نشر دانشگاه تربیت معلم.

۵- فنون و روشهای مشاوره، عبدا‎… شفیع‎آبادی، نشر ترمه.

۶- مفاهیم بنیادی و مباحث تخصصی در مشاوره، دیوید گللدارد، ‌ترجمه‌ سیمین حسینیان، انتشارات کمال تربیت.

۷- مولوی نامه، جلد اول، استاد جلال‎الدین همایی، ‌نشر هما.

۸- مولوی ‎نامه،‌ جلد دوم، استاد جلال‎الدین همایی،‌ نشر هما.

۹- شرح جامع مثنوی معنوی، کریم زمانی، انتشارات اطلاعات.

[su_note note_color=”#e2f9e2″ text_color=”#212623″]

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

[/su_note]

 

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.