مقالات رشته ورزش

ارتباط تنگاتنگ ورزش در پیشگیری از ناهنجاریهای جسمانی

تسلیم در برابر خداوند،  احترام به حقوق انسانها و آمادگی برای خدمات اجتماعی،  ارزشهای والای تربیتی هستند که می‌توانند در فلسفه آموزش و پرورش قرار گیرند.  دانش‌آموزان در مدارس کشور باید توانائی پایبندی به اصول انسانیت،  درک آزادی و صبوری،  احترام به حقوق دیگران و درک مفاهیم صلح و امنیت را بدست آورند،  با این مفاهیم درگیر گردند و آنها را درک نمایند.  وضعیت تربیت بدنی و عوامل تأثیرگذار بر حفظ و توسعه سلامت انسان از موضوعات روز علوم مرتبط با اصول و وضعیت صحیح جسمانی هستند.

مطلب ارتباط تنگاتنگ ورزش در پیشگیری از ناهنجاریهای جسمانی مشتمل ۵۵صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

فهرست مطالب

مقدمه. ۱

ارتباط تنگاتنگ ورزش در پیشگیری از ناهنجاریهای جسمانی.. ۲

تأثیر ورزش بر دستگاه تنفس…. ۳

تأثیر ورزش بر دستگاه گوارش… ۴

تأثیر ورزش بر غدد داخلی.. ۵

تأثیر ورزش بر دستگاه عصبی.. ۵

بارزترین اثرات مثبت ورزش در سلامتی روح و روان. ۷

تأثیر ورزش در وضعیت جسمی زنان. ۸

چه افرادی نباید ورزش کنند؟. ۸

وضعیت قرار گیری بدنی خوب یعنی سلامت مطلوب… ۹

کمردرد. ۱۱

علل و عوامل ایجاد کمر درد. ۱۱

پیش‌آگهی بیماری چیست؟. ۱۴

دلایل کمر درد چیست؟. ۱۴

گودی کمر. ۱۵

چرا گودی بیش از حد در کمر به وجود می‌آید؟. ۱۷

برخی از علل گودی بیش از حد کمر. ۱۷

علایم کمردرد چیست؟. ۱۸

با کمردرد چه کنیم؟. ۲۰

درمان. ۲۲

چگونه به کمر درد خود کمک کنیم؟. ۲۲

آیا درست نشسته اید؟!؟. ۲۵

پیشگیری از کمردرد. ۲۶

مروری بر درمان کمردرد. ۲۶

مدت درمان طبی.. ۲۷

درمان در زمانی که کمردرد بهبود نمی یابد. ۲۸

یوگا تمرین کنید. ۲۸

پزشک چه باید بکند؟ آیا نیازی به عکس گرفتن هست؟. ۲۹

آیا ورزش در جلوگیرى از درد مؤثر است؟. ۳۰

ورزش‌های هوازی در کاهش کمر درد زنان موثر است.. ۳۲

توصیه های پزشکی ـ حرکتی.. ۳۳

چگونه بخوابیم؟. ۳۵

نکاتی در مورد نشستن درست به منظور جلوگیری از دردهای کمر و پشت… ۳۷

نحوه بلند کردن و حمل اشیاء برای جلوگیری از دردهای کمر. ۳۸

چه ورزش‌هایی برای بیماران مبتلا به کمردرد مفید است ؟. ۳۹

تست… ۴۰

تمرینات ویلیامز. ۴۰

حرکات اصلاحی مناسب برای کمردرد. ۴۳

لطفاً نکات ایمنی را رعایت کنید. ۴۸

توصیه ها ۴۹

نتیجه‌گیری و پیشنهاد ۵۱

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

مقالات رشته ورزش

خلاصه ای کوتاه از مقاله ارتباط تنگاتنگ ورزش در پیشگیری از ناهنجاریهای جسمانی  را در زیر می توانید ببینید.

مقدمه

تسلیم در برابر خداوند،  احترام به حقوق انسانها و آمادگی برای خدمات اجتماعی،  ارزشهای والای تربیتی هستند که می‌توانند در فلسفه آموزش و پرورش قرار گیرند.  دانش‌آموزان در مدارس کشور باید توانائی پایبندی به اصول انسانیت،  درک آزادی و صبوری،  احترام به حقوق دیگران و درک مفاهیم صلح و امنیت را بدست آورند،  با این مفاهیم درگیر گردند و آنها را درک نمایند.  وضعیت تربیت بدنی و عوامل تأثیرگذار بر حفظ و توسعه سلامت انسان از موضوعات روز علوم مرتبط با اصول و وضعیت صحیح جسمانی هستند.

ارتباط تنگاتنگ ورزش در پیشگیری از ناهنجاریهای جسمانی  و تأثیر آن در سلامت روح و روان

ورزش و فعالیت جسمانی،  روشی برای ارتقاء سلامت و پیشگیری از بیماریهای جسمی و روانی است.  افرادی که از آمادگی و توان جسمی خوبی برخوردار هستند،  در فعالیت‌های اجتماعی و فردی موفق‌ترند.  زیرا این افراد از شادابی،  انرژی و سلامت بیشتری برخوردارند.  توجه به نتایج مفید ورزش در نیروهای مسلح از اهمیت خاصی برخوردار است؛ زیرا علاوه بر کاهش هزینه‌های درمانی نیروهای مسلح،  آمادگی جسمی و رزمی نتیجه اصلی و مفید ورزش خواهد بود.

تأثیر ورزش بر دستگاه تنفس

علاوه بر اثرات مثبت ورزش بر سیستم قلب و عروق و افزایش توانمندی عضلات بدن،  دستگاه تنفس نیز توانایی بیشتری پیدا می‌کند.  در زمان انجام فعالیت جسمانی و ورزش،  مقدار مصرف اکسیژن اعضاء مختلف بدن افزایش پیدا می‌کند و حجم و سرعت جریان خون برای رساندن مواد مغذی و اکسیژن به اعضاء و بافتهای مختلف افزایش می‌یابد.

تأثیر ورزش بر دستگاه گوارش

کارکرد صحیح دستگاه گوارش تا حدود زیادی بیانگر صحت و سلامت انسان است به گونه‌ای که بسیاری از متخصصین داخلی معتقدند اکثر بیماری‌های انسان مربوط به اختلال در دستگاه گوارش می‌باشد.

تأثیر ورزش بر غدد داخلی

با تمرین‌های مناسب ورزشی،  ترشحات غدد داخلی تنظیم شده و در شرایط مختلف به مقدار لازم در بدن هورمون مورد نیاز ترشح می‌شود.  در نتیجه،  ورزش تأثیرات مطلوبی بر جسم و روان انسان خواهد گذاشت.  در بیماران دیابتی و افرادی که مستعد به دیابت هستند قند خون به شکل قابل توجهی کاهش می‌یابد.

بارزترین اثرات مثبت ورزش در سلامت روح و روان و سلامت اجتماعی فرد

 1. ورزش، طراوت و شادابی را به ارمغان آورده و افسردگی را از بین می‌برد.
 2. ورزش، موجب احساس اعتماد به نفس،  احساس قدرت و تقویت اراده می‌شود.
 3. ورزش، باعث تقویت تمرکز فکر و افزایش دقت عمل می‌گردد.
 4. ورزشِ متعادل، موجب داشتن احساس خوب و افزایش قدرت خلاقیت می‌گردد.
 5. ورزش، احساس آرامش و راحتی روح را افزایش داده و انسان را در مقابل فشارهای روانی و اضطراب مقاوم می‌کند.

 تأثیر ورزش در وضعیت جسمی زنان

علاوه بر اثرات مفید ذکر شده که به طور مشترک در زنان و مردان ورزشکار وجود دارد، اثرات اختصاصی برای زنان ورزشکار به شرح ذیل است:

 1. زنان ورزشکار در مقایسه با زنان غیر ورزشکار کمتر دچار دردهای دوره قاعدگی می‌شوند.
 2. سرطان سینه در زنان فعال کمتر از زنان غیر فعال است.
 3. زنان فعال (با ورزش‌های مناسب) به دلیل فعالیت جسمانی و آمادگی اسکلتی عضلانی کمتر دچار کمردرد می‌شوند.

وضعیت قرار گیری بدنی خوب یعنی سلامت مطلوب

رتبه وضعیت قرار گیری بدن در فهرست عوامل تأثیر گذار بر سلامت بسیار بالا است این عامل در صحیح غذا خوردن،  تمرین ورزشی منظم اهمیت دارد.  بدون پاسچر خوب به راستی نمی‌توان تناسب جسمانی قابل قبولی داشت توجه به این نکته ضروری است که داشتن پاسچر خوب با حفظ برنامه‌های آمادگی جسمانی امکانپذیر خواهد بود.  در حقیقت فواید پاسچر خوب ممکن است

علل و عوامل ایجاد کمر درد

برخی علت کمر درد انسان را اختلاف فاحش بین نحوه عملکرد انسان و سایر مهره داران میدانند.  بر اساس همین اختلاف،  انسان میتواند روی دوپای خویش بایستند و راه برود.  در حالی که سایر مهره‌داران بصورت چهار دست و پا راه میروند.  این ویژگی مهمی است که انسان را از سایر مهره داران متمایز میکند و یکی ازعلل کمر درد انسان همین اصل راه رفتن روی دو پا و کمتر بودن سطح اتکا او نسبت به سایر مهره‌داران است.

دلایل کمر درد چیست؟

در اینجا یک قانون فیزیک را یادآور میشویم که شاید به ندرت در مورد آن شنیده باشید. “هر قدر چیزی سنگین تر باشد بیشتر مجبور به حرکت دادن آن هستید. ” و قانونی دیگر میگوید :” هر چیز در دورترین نقطه نسبت به مکان اولیه اش قرار گیرد،  بهتر به نظر میرسد. ”

علایم کمردرد چیست؟

دردکمر می‌تواند به شکل‌های مختلف باشد.  شما ممکن است احساس:

 • درد تیز در یک ناحیه از کمر
 • در بسیاری از موارد، درد شدید در ناحیه کمر و باسن که با نشستن شدید شده و با ایستادن بهتر می‌شود.
 • Stiffness و درد هنگام خم شدن
 • درد در ناحیه کمر که باسن و پاها کشیده شده و گاهی همراه با کرختی و سستی است.
 • درد کمر که همراه با کاهش وزن باشد و یا همراه با اشکال در کنترل روده و مثانه ممکن است زمینه اختلالات جدی باشد.

با کمردرد چه کنیم؟

تقریباً همه افراد،  کم و بیش در نقاطی از کمر خود احساس درد دارند.  اغلب ما هنگام انجام فعالیت هایی نظیر نصب دستگاه تهویه،  جابجا کردن جعبه های بزرگ و بلند کردن کودکان،  کمردرد خود را جدی نمی‌گیریم.  ما به این مسئله توجه نداریم که کمردردها در نتیجه صدماتی است که با رفتارهای روزانه ما تشدید می‌شود.  اکثر ما هنگام ایستادن،  نشستن و خم شدن،  وضعیت های نامناسبی در بدن خود ایجاد می‌کنیم.

چگونه به کمر درد خود کمک کنیم؟

برای برطرف کردن کمردرد،  به پشت بخوابید،  یک بالش زیر زانوهایتان قرار دهید.  (در حالی که زانوهایتان را جمع کرده‌اید).  این طریقه خوابیدن فشار را از کمر شما بر می‌دارد.  درمان اصلی همه کمردردها کم کردن فعالیت است.  البته این کاهش فعالیت همان طور که قبلاً گفته شد فقط برای چند روز پیشنهاد می‌شود و پس از آن با نرمش های مخصوص پایین کمر و «عضله چهار سر ران» می‌توان کمردرد را درمان کرد.

مروری بر درمان کمردرد

اگر پزشک به شما بگوید که علت کمردرد شما،  در اثر پارگی دیسک کمر است،  چه کاری باید انجام دهید؟ راه های درمان کمردرد شامل جراحی،  تزریق استروئیدها،  مصرف داروهای ضد درد،  انجام ورزش و نرمش‌های بدنی،  ماساژ دادن کمر با وسایل مخصوص مثل فیزیوتراپی کمر است.

درمان در زمانی که کمردرد بهبود نمی یابد

جابجا کردن ستون فقرات،  طب سوزنی،  یوگا،  ماساژ درمانی و تزریق استروئید اپیدورال (کمری) بستگی به نوع درد کمر دارد.  ماساژ درمانی در مواردی که علت کمردرد ناشناخته است مؤثر می‌باشد.  بعضی از پزشکان با برگرداندن مهره‌ها و جابجا کردن آن موافق نیستند؛ زیرا معتقدند استخوان های کمر توسط عضلات حمایت می‌شوند و اگر درمانی صورت می‌گیرد باید روی عضلات انجام شود.

پزشک چه باید بکند؟ آیا نیازی به عکس گرفتن هست؟

اکثر مردم سؤال می‌کنند آیا عکس برداری معمولی یا «ام.  آر. آی» لزومی دارد؟ باید گفت همه کمردردها نیاز به عکس برداری ندارند.  در مواردی که مشکوک به صدمات استخوانی مثل صدمه به مهره‌ها در اثر ضربه،  پوکی استخوان یا سرطان هستید عکس برداری می‌تواند مفید باشد.  ولی عکس‌ها بافت های نرم عضله و رباط ها و دیسک ها را نشان می‌دهند.

ورزش‌های هوازی در کاهش کمر درد زنان موثر است

یافته های یک پژوهش نشان داد که ورزش های سبک هوازی در کاهش کمردرد زنان باردار موثر است،  به نحوی که از ورزش به عنوان یک روش پروفیلاکسی در کاهش کمر درد مادران باردار می‌توان استفاده کرد.

نکاتی در مورد نشستن درست به منظور جلوگیری از دردهای کمر و پشت

در هنگام نشستن نیز تلاش کنید که از افزایش قوس کمر جلوگیری کنید و آن را به حداقل برسانید.  ارتفاع صندلی یا کاناپه‌ای را که مورد استفاده قرار می‌دهید باید به قدری باشد که در موقع نشستن زانوها مختصری از مفصل ران بالاتر قرار بگیرد.  اگر ارتفاع صندلی بلند است یک پله کوچک زیر پای خود قرار دهید.  در حالت دیگر در موقع نشستن بهتر است یکی زانو را روی زانوی دیگر قرار دهید.  ارتفاع میز شما باید به اندازه نصف قد شما و ارتفاع صندلی به اندازه یک سوم قد شما باشد.

نحوه بلند کردن و حمل اشیاء برای جلوگیری از دردهای کمر

بلند کردن و حمل اشیاء سنگین فشار قابل ملاحظه ای را به قسمتهای پائین کمر وارد می‌کند.  بیشتر افراد مبتلا به کمردرد پس از خم شدن ناگهانی و بلندکردن اجسام سنگین دچار عارضه کمردرد می شوند.  به همین جهت برای جلوگیری از وارد آمدن فشار به کمر بایستی اشیاء را به طور کاملاً صحیح از زمین بلند کنیم.

چه ورزش‌هایی برای بیماران مبتلا به کمردرد مفید است ؟

در پاسخ به این سئوال باید گفت که بین واژه ورزش به طور عام مانند ورزشهایی مثل فوتبال، والیبال و موارد مشابه و شاخه توانمند حرکت درمانی و حرکات اصلاحی که به منظور اصلاح، پیشگیری و درمان بیماریها مورد استفاده قرار می‌گیرد، تفاوتهای بسیار زیادی وجود دارد.

نتیجه‌گیری و پیشنهاد

با توجه به اثرات مثبت ورزش بر سلامت و تندرستی انسان فرهنگ ورزشی بیشتر پرداخته شود.  از طرف دیگر برای رسیدن به توسعه پایدار در هر جامعه‌ای علاوه بر برنامه‌ریزی،  مدیریت صحیح و استفاده از فن‌آوری مناسب،  استفاده از منابع انسانی کارآمد اهمیت بسیاری دارد.  جامعه‌ای که نیروی انسانی سالم و شادابی داشته باشد،

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

مقالات رشته ورزش

 

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 15 =