مقالات رشته اجتماعی

بررسی اختلالات وسواس فکری و عملی در کودکان ونوجوانان

اختلالات وسواس فکری و عملی در کودکان ونوجوانان روان انسان به اقیانوسی می ماند که نه ابعادش را مقیاسی متصور است و نه عمقش را حدی قابل قیاس . و روانشناس غواصی است که در این اقیانوس بیکران دست و پا می زند ، تا شاید ناشناخته ای را شناسایی و از آن به نفع انسان ها بهره جویی نماید ، اما به هر ناشناخته ای که دست می یابد باز دری به سوی هزاران ناشناخته دیگر باز می گردد.

مطلب بررسی اختلالات وسواس فکری و عملی در کودکان ونوجوانان مشتمل۵۵صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

 مقالات رشته اجتماعی

فهرست مطالب

مقدمه

بیان مساله:

وسواس فکری – عملی چیست ؟

وسواس فکری چیست ؟

وسواس عملی چیست ؟

برخی وسواس های فکری – عملی متداول

علل بیماری وسواس فکری – عملی

سایر بیماریهای مرتبط با وسواس فکری – عملی

تحقیق :

فصل اول: معرفی اختلال وسواس فکری – عملی در جامعه

معرفی وسواس های فکری – عملی

چه چیزهایی وسواس های فکری با ابعاد بالینی را از افکار تکراری بی ضرر متمایز می کند ؟

وسواس های فکری و زمینه اجتماعی

اضطراب ، افسردگی و وسواس ها

آسیب پذیری در برابر اختلال وسواس فکری – عملی

نظریه های اختلال وسواس فکری – عملی

درمان اختلال وسواس فکری – عملی

نشانه ای اصلی اختلال وسواس فکری – عملی

نشانه های همراه اختلال وسواس فکری- عملی

فصل دوم : معرفی اختلال وسواس فکری – عملی در کودکان و نوجوانان

اختلال وسواس فکری عملی در کودکان و نوجوانان

سبب شناسی وسواس در کودکان

علائم و نشانگان اختلال وسواس فکری عملی در کودکان

تشخیص اختلال وسواس فکری عملی در کودکان و نوجوانان

روش های درمان اختلال وسواس فکری و عملی در کودکان ونوجوانان

کمک های والدین و اعضای خانواده

فصل سوم : علت ایجاد اختلال وسواس فکری و عملی

علت اختلال وسواس فکری و عملی

الف ) نظریه روان کاوی

ب ) نظریه های رفتاری و شناختی

چگونه می توانیم افکار وسواسی را توجیه کنیم

عوامل بیولوژیکی

فصل چهارم : درمان اختلال وسواس فکری و عملی

در مان هایی برای اختلال وسواس فکری عملی

الف ) درمان روان کاوی

ب) رفتار درمانی

ج) دارو درمانی

معرفی یکی از راه های درمان ، دارویی

پیشنهاد هایی برای جلوگیری از وسواس فکری و عملی

منابع

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

مقالات رشته اجتماعی

خلاصه ای کوتاه از مقاله بررسی اختلالات وسواس فکری و عملی در کودکان ونوجوانان را در زیر می توانید ببینید.

اختلالات وسواس فکری و عملی در کودکان ونوجوانان

مقدمه :

بسم الله الرحمن الرحیم

 اختلالات وسواس فکری و عملی در کودکان ونوجوانان روان انسان به اقیانوسی می ماند که نه ابعادش را مقیاسی متصور است و نه عمقش را حدی قابل قیاس . و روانشناس غواصی است که در این اقیانوس بیکران دست و پا می زند ، تا شاید ناشناخته ای را شناسایی و از آن به نفع انسان ها بهره جویی نماید ، اما به هر ناشناخته ای که دست می یابد باز دری به سوی هزاران ناشناخته دیگر باز می گردد.

وسواس فکری عملی چیست ؟

اختلالات وسواس فکری و عملی در کودکان ونوجوانان وسواس فکری – عملی بیماری است که در آن فرد افکاری ناخواسته داشته و اعمالی را بارها و بارها تکرار می کند . همه ما در زندگی عادی خود،روتین های بخصوصی داریم مثل مسواک زدن دندان هایمان قبل از خواب . اما افرادی که مبتلا به این روان رنجوری هستند ، عادات رفتاری دارند که سد راه زندگی روزانه شان است

وسواس فکری چیست ؟

اختلالات وسواس فکری و عملی در کودکان ونوجوانان وسواس فکری شامل ایده ها ، نظرات ، انگیزه هایی است که مرتبا به ذهن فرد هجوم می آورد فردی که مبتلا به این روان رنجوری است به هیچ عنوان دوست ندارد چنین افکاری داشته باشد و آنها را آزار دهنده می داند . اما قادر به کنترل آنها نیست . گاهی اوقات این افکار هر از گاهی به سراغ فرد می آیند و گاهی اوقات مرتباً ذهن او را اشغال می کنند .

میزان شیوع بیماری

سالهای متمادی این روان رنجوری بیماری بسیار نادر بود تعداد دقیق افراد مبتلا به آن پنهان نگاه داشته می شد ، چرا که مردم از روی خجالت مشکل خود را با کسی مطرح نمی کردند . تحقیقات اخیر نشان داده است حدوداً ۳ میلیون نفر آمریکایی بین سنین ۱۸ تا۵۴ سال ممکن است در طول زندگی خود دچار این بیماری شوند .

سایر بیماریهای مرتبط با وسواس فکری عملی

اختلالات وسواس فکری و عملی در کودکان ونوجوانان افراد مبتلا به این روان رنجوری معمولا به سایر اضطراب ها مثل فوبیا(ترس بی پایه و اساس)، مثل ترس از عنکبوت یا ترس از پرواز کردن و یا حملات وحشت زدگی نیز می باشند . این افراد همچنین ممکن است مبتلا به افسردگی ، اختلال تغذیه ، یا اختلال در یادگیری نیز باشند .

آسیب پذیری در برابر اختلال وسواس فکری عملی

اختلالات وسواس فکری و عملی در کودکان ونوجوانان اختلال های وسواسی کمیاب نیستند بین ۲ تا ۳% بزرگسالان وسواس فکری – عملی تشخیص داده شده اند . بعضی از پژوهشگران تخمین زده اند که بین بیماران سرپایی کلینیک های روانپزشکی میزان شیوع این اختلال تا ۱۰% می رسد .

نشانه های اصلی اختلال وسواس فکری عملی :

ویژگی های اصلی اختلال وسواس فکری – عملی افکار و اعمال عود کننده و ناخوانده ای می باشد که وقت گیر بوده ( بیشتر از یک ساعت در هر روز) هستند که یا به گرفتاری مفرط کودک یا به اختلال جدی در کارهایش منجر می شود . نشانه های اختلال وسواس فکری – عملی در کودکان و نوجوانان همان نشانه هایی است که در بزرگسالان وجود دارد .

علائم و نشانگان اختلال وسواس فکرى _ عملى در کودکان


شناخت علائم و نشانگان این اختلال در اغلب کودکان وسواسى قدرى مشکل است؛ زیرا بچه ها قادرند خیلى ماهرانه افکار و رفتارهاى وسواس گونه خود را مخفى نگه دارند. گاهى نیز والدین توانایى کشف افکار و اعمال وسواسى آنها را ندارند و گاهى نیز به گونه اى رفتارهاى کلیشه اى خود را اجرا مى کنند که اطرافیانشان تصور مى کنند،

اختلالات وسواس فکری و عملی در کودکان ونوجوانان


زمانى که کودکى دچار مشکل وسواس مى شود، مادر و پدر او باید به این نکته توجه داشته باشند که کودک گناه و تقصیرى ندارد. وقتى آنان قصد درمان و بهبودى بیمارى فرزندشان را دارند، باید از هر جهت کودک را مورد حمایت خود قرار دهند.

علت اختلال وسواس فکری و عملی

نظریه روانکاوی: در نظریه روانکاوی وسواس فکری و وسواس عملی مشابه در نظر گرفته شده اند که حاصل نیروهای غریزی , جنسی یا پرخاشگرانه می باشند که به علت تعلیمات سخت مربوط به توالت , تحت کنترل نیستند.بنابراین فرد در مرحله مقعدی تثبیت شده است .

درمانهایی برای اختلال وسواس فکری-عملی

اختلالات وسواس فکری و عملی در کودکان ونوجوانان تا همین اواخر، پیش آگهی برای افراد مبتلا به اختلال وسواسی که درمان شده یا نشده بودند چندان نوید بخش نبود. شوک با تشنج برق، داروهای ضد افسردگی، روان درمانی حمایتی، برداشتن بخشی از مغز به وسیله جراحی، همگی بارها امتحان شدند ولی با نتایج کوتاه مدت ضعیف و نتایج دراز مدت بدتر .

دارو درمانی

اختلالات وسواس فکری و عملی در کودکان ونوجوانان دارویی وجود دارد که بسیار بهتر از پلاسیوها بر اختلال وسواس فکری و عملی تأثیر می گذارد.کلومی پرامین (با نام تجاری آنافرانیل) در مورد هزاران بیمار مبتلا به اختلال وسواس در بیش از ده مطالعهء کنترل شده به کار رفته است .
کلومی پرامین، داروی قوی ضد افسردگی، بازدارندهء جذب مجدد (سروتونین) است.

یکی از راه های درمان دارویی

اختلالات وسواس فکری و عملی در کودکان ونوجوانان برای درمان روان رنجوری وسواس فکری-عملی، داروهای زیادی موجود می باشد. این داروها شامل کلومی پرامین (آنافرانیل)، فلوئوکستین (پروزاک)، سِرترالین (زولوفت)، پاروکستین (پاکسیل)،و فلووکسامین (لوواکس) می باشد. این داروها می توانند عوارض جانبی مثل خشکی دهان، حالت تهوع و خواب آلودگی داشته باشد. گاهی اوقات روی عملکرد جنسی فرد نیز تاثیرگذار است.

پیشنهاد هایی برای جلوگیری از وسواس فکری و عملی

اختلالات وسواس فکری و عملی در کودکان ونوجوانان هر قدر اوقات خود را از برنامه‏های مثبت پر کنید در کاستن از این گونه اندیشه‏ها مؤثر است. سعی کنید هیچگاه بیکار ودر تنهایی نمانید.

وسواس یک نوع اختلالی است که انسان، بدون اختیار و از روی اجبار، عملی را مکرراً انجام میدهد و یا مطلب و موضوعی را در فکر و ذهن خود تکرار میکند.

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

مقالات رشته اجتماعی

 

 

برچسب ها