اتحاد ملی و انسجـام اسلامی از دیدگاه آیات و روایات اسلامی

دین اسلام منادی توحید و انسجام و وحدت و یگانگی است زیرا پیامبر اسلام از بعثبت تا وفات همواره در آموزش ها و تعالیم خود و در عمل، در جهت نفی تفرقه و اختلاف و تحکیم پایه های وحدت و همبستگی و اخوت و همدلی میان جامعه مسلمانان گام نهاده است.

چکیده
تأکید اسلام بر لزوم به کار گرفتن اندیشه روشنگری و آگاهی بخشی و بیان حقایق برای رسیدن به اتحاد و محبت و مهرورزی نسبت به انسان ها و توجه کرامت آنها بر کسی پوشیده نیست زیرا که فلسفه خلقت و آفرینش امید به لطف و رحمت الهی و کمال و سعادت است.

این تحقیق دانشجویی مشتمل بر ۱۹ صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

فهرست مطالب
چکیده ۲
مقدمه ۳
اهداف تحقیق: ۵
تعریف اتحاد و وحدت ۶
وحدت و اختلاف: ۶
ارکان اتحاد و همبستگی اسلامی ۷
دین اسلام ۸
قرآن ۹
اهل بیت پیامبر (ص) ۱۰
ولایت و رهبری ۱۱
اتحاد و انسجام در نهج البلاغه ۱۲
اهمیت اتحاد جامعه مسلمانان ۱۳
آثار اتحاد و همبستگی: ۱۳
عوامل وحدت آفرین دیگر ۱۶
نتیجه گیری ۱۷
پیشنهادات و راهکارها ۱۸
منابع: ۱۹

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

مقالات رشته معارف

.

خلاصه ای کوتاه از مقاله اتحاد ملی و انسجـام اسلامی از دیدگاه آیات و روایات اسلامی  را در زیر می توانید ببینید.

مقدمه
دین اسلام منادی توحید و انسجام و وحدت و یگانگی است زیرا پیامبر اسلام از بعثبت تا وفات همواره در آموزش ها و تعالیم خود و در عمل، در جهت نفی تفرقه و اختلاف و تحکیم پایه های وحدت و همبستگی و اخوت و همدلی میان جامعه مسلمانان گام نهاده است.

اهداف تحقیق:
هدف کلی:
شناخت دیدگاه اسلام درباره اتحاد و انسجام اسلامی

روش تحقیق:
مقاله تهیه شده به روش توصیفی و بر مبنای تحقیق کتابخانه ای تنظیم شده است. تحقیق کتابخانه ای از آن جهت دارای اعتبار می باشد که می توان با اتکاء به یافته های قبلی دیگران مطالب نو، آموزنده و بدیع ارائه داد.

تعریف اتحاد و وحدت
اتحاد: یعنی یکی شدن، یگانگی، یکرنگی و اتفاق آراء، پیوستگی چند نفر یا چند گروه یا چند دولت در امری به وسیله قراردادی که منعقد می سازد.

وحدت: یکی بودن، یگانه بودن، اشتراک همه افراد یک ملت در آمال و مقاصد، چنانچه به منزله مجموعه واحدی به شمار آیند (معین،۱۳۷۱،فص۴۹۸۸، جلد۴) اتحاد و وحدت هم خانواده هستند و هر دو یک معنی و مفهوم دارند لذا در این نوشتار گاهی کلمه (وحدت) و گاهی هم کلمه (اتحاد) را به کار می بریم که نویسنده هر دو را به یک منظور به کار برده است.

وحدت و اختلاف:
در آیات و روایات متعددی این دو مفهوم با هم ذکر شده است، علت آن است که اگر اختلاف نباشد، نیاز به سفارش به وحدت نیست، بنابراین سفارش به اتحاد و پرهیز از اختلاف و تفرقه در صدر برنامه های دین اسلام قرار گرفته است.

دین اسلام
آنچه که از مطالعه آیات و روایات اسلامی استنباط می شود آن است که بزرگترین رکن وحدت و انسجام همانا دین اسلام است زیرا در شبه جزیره عربستان، مفهوم اتحاد و انسجام، دوستی و اخوت. معنی و مفهوم خاصی نداشت و هر قوم و قبله ای تمام اقوام دیگر را بیگانه می دانست و برای آنان هیچ گونه حقوقی قائل نبود و غارت اموال و کشتن افراد را جزء حقوق قانونی خود می دانستند. بدین طریق اختلاف و تفرقه به اوج خود رسیده بود با ظهور دین اسلام خط بطلانی بر تمام رذایل از جمله تفرقه کشیده شد.

قرآن
قرآن بزرگترین کتاب آسمانی و معجزه‌ی بزرگترین پیامبر خدا حضرت محمد (ص)، معیار صحیح حق و هدایت است و مسلمانان اعتقادات و احکام دین خود را از آن گفته‌‌اند لذا خداوند متعال فرمود: ذالک الکتاب لاریبه فیه هدی للمتقین: این کتابی است که در حقانیت آن هیچ تردیدی نیست و مایه هدایت تقوا پیشگان است.

اهل بیت پیامبر (ص)
رسول خدا (ص) در حدیث معروف ثقلین فرمود: من امانتی میان شما به ودیعه گذاشتم که اگر بدان چنگ زنید پس از من گمراه نخواهید شد یکی از این دو از دیگری با عظمت تر است کتاب خدا که رشته ای از آسمان به زمین کشیده شده و خاندانم هرگز از یکدیگر جدا نمی شوند تا در کنار حوض بر من وارد شوند.

ولایت و رهبری
یکی از ارکان پیدایش وحدت امت اسلامی، وجود مرجعیت و رهبری سیاسی است که رسالت الهی را بر همگان برساند به نحوی آن را تفسیر کند که خاص و عام قادر ب درک وضع آن باشند، به اعتقاد مصباح یزدی (۱۳۸۳) خداوند متعال بزرگترین هدیه ای که بعد از نعمت های تکوینی وجود، سلامت، عقل، و سایر موارد به انسان ها عنایت کرد «ولایت و رهبری انبیاء» است (ص۳۴) ولایت و رهبری از نظام الهی سرچشمه می‌گیرد و مردم را طبق دستورات و احکام الهی اداره نموده و حرکت سیاسی را به گونه‌‌ای هدایت می کند که پیوسته در چارچوب احکام الهی باشد.

اتحاد و انسجام در نهج البلاغه
طرح مسأله اتحاد و انسجام در نهج البلاغه جهت شناخت دیدگاه امام علی (ع) در این باره برای محققین و دانشمندان اسلامی ضرور و راهگشاست زیرا در سخنان امام علی (ع) جملاتی که بر ارزشمندی وحدت میان جامعه مسلمانان اصرار و تأکید دارند بسیار دیده می شود، تا جایی که در تاریخ زندگانی خویش، همواره به دنبال اتحاد و یکپارچگی میان جامعه مسلمانان بود و در این راه سختی های فراوانی را به جان خریدند و برای حفظ آن بهای سنگینی را پرداختند.

نتیجه گیری
با توجه به اینکه دین اسلام کامل و آخرین دین آسمانی است و برای سعادت و پیشرفت نوع بشر آمده است بدین طریق امام علی (ع) در خطبه ۱۸ در این زمینه فرمودند: «آیا خداوند سبحان، دین ناقص فرستاد، پس پیامبر در ابلاغ آن کوتاهی ورزید؟ در حالی که خداوند سبحان می فرماید: ما در قرآن چیزی را فروگذار نکردیم و فرمودند در قرآن بیان هر چیزی هست و… همانا قرآن دارای ظاهری زیبا و باطنی ژرف و ناپیداست، مطالب شگفت آور آن تمام نمی شود و اسرار نهفته آن پایان نمی پذیرد و تاریکی ها بدون قرآن برطرف نخواهد شد، لذا از این نوشتار نتیجه می گیریم که پیروی از تعالیم الهام بخش خداوند رمز وحدت و انسجام اسلامی و عمل به دستورات آن سعادت و پیشرفت نوع بشر را فراهم می کند. علاوه بر آن پذیرش اصل ولایت و رهبری و گوش دادن به ولی فقیه زمینه لازم را جهت وحدت فراهم می کند.

پیشنهادات و راهکارها
۱- عمل به دستورات و تعالیم الهی، قرآن کریم و عترت پیامبر (ص).
۲- تقدم منافع جمعی بر منافع فردی.
۳- داشتن حس نوع دوستی، انصاف، اعتدال و عدالت اجتماعی.
۴- دولت های اسلامی باید با توجه به تأکید دین اسلام مبنی بر اتحاد و همبستگی این اصل را بپذیرند و بر اساس اتحاد میان مسلمانان سیاست های خود را اتخاذ نمایند.
۵- ارائه پژوهش در ارتباط با وحدت یا اتحاد از دیدگاه اسلام و نقش آن در توسعه مسلمانان.
۶- دولت های مشترک باید بستر و زمینه لازم را جهت اتحاد مسلمانان فراهم کنند و از انجام هر کاری که این بستر را از بین می برد پرهیز کنند.
۷- عالمان و اندیشمندان اسلامی احترام به مذاهب دیگر را حفظ نمایند و از هر گونه اظهار نظر که کسب تفرقه و اختلاف می شود پرهیز کنند.

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

مقالات رشته معارف

.


برای سفارش پروپوزال به این صفحه مراجعه نمایید : سفارش پروپوزال
برای خرید پروپوزال به این صفحه مراجعه نمایید: خرید پروپوزال
برای سفارش پایان نامه به این صفحه مراجعه نمایید: سفارش پایان نامه
برای دانلود پروپوزال آماده به این صفحه مراجعه کنید: پروپوزال آماده
برای دانلود تجربیات معلمان به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیات معلمان
برای دانلود تجربیات معلمان ابتدایی به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیان معلمان ابتدایی
برای دانلود تجربیات آموزشی معلمان به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیات آموزشی معلمان
برای دانلود تجربیات یک معلم به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیات یک معلم
برای خرید پروپوزال آماده به این صفحه مراجعه نمایید: خرید پروپوزال آماده
برای خرید تحقیق به این صفحه مراجعه نمایید: خرید تحقیق
برای انجام تحقیق دانشجویی به این صفحه مراجعه نمایید: انجام تحقیق دانشجویی
برای خرید تحقیق دانشجویی به این صفحه مراجعه نمایید: خرید تحقیق دانشجویی
برای سفارش تحقیق دانشجویی به این صفحه مراجعه نمایید: سفارش تحقیق دانشجویی
برای دانلود گزارش اقدام پژوهی به این صفحه مراجعه نمایید: گزارش اقدام پژوهی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده + سیزده =