آیین مسلمانی

قرآن مکرراً تکلیف نماز را در مورد سفارش قرار می‌دهد، و از مناره مساجد روزانه پنج بار صدای اذان به گوش می‌رسد. قرآن از پیروانش می خواهد که در طول روز چند وقت نماز بخواند. در طلوع آفتاب، ظهر، و شب از اول فجر تا طلوع آفتاب نماز صبح، در ظهر پس از عبور آفتاب از نصف النهار هر محل، نماز عصر پس از ادای نماز ظهر، نماز مغرب پس از عبور سرخی خورشید از بالای سر، و نماز عشا پس از ادای نماز مغرب (سوره هود آیه ۱۱۶ سوره بنی اسرائیل آیات ۸۱-۸۰، سوره طه آیه ۱۳۰، سوره روم آیات ۱۷- ۱۶،  سوره ق آیات ۳۹-۳۸) نماز همواره در جهت مسجد مقدس مکه، که قبله گاه مسلمین است

این تحقیق دانشجویی مشتمل بر    ۷۶    صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

فهرست مطالب

۱-  نماز: ۳

۲- روزه گرفتن در طول روزهای ماه رمضان: ۴

۳- سفر به مکه (حج): ۴

۴- صدقات: ۵

اماکن مقدس مسلمانان: ۶

«آئین قربانی» ۹

اقسام قربانی: ۱۰

اشکال قربانی: ۱۱

نتیجه‌گیری از این فصل: ۱۴

شناخت زیارتگاههای مورد تحقیق.. ۱۶

پیش گفتار. ۱۷

پیشینه تاریخی: ۲۰

بنای اولیه امام زاده یعقوب (ع) ۲۳

بنای کنونی امامزاده یعقوب (ع) ۲۶

ضریح امام زاده یعقوب (ع): ۲۸

نحوه اداره امام زاده یعقوب (ع) : ۲۹

زائر سرا: ۳۱

قربانی: ۳۲

نزورات: ۳۳

امام زاده یحیی (ع) ۳۶

باورها و کارکردهای زیارتگاهها ۴۱

باورهای زیارتگاهها ۴۲

کارکرد مذهبی.. ۴۴

تجزیه و تحلیل یافته‌های تحقیق و نتیجه‌گیری.. ۵۵

سوالات تحقیق.. ۵۶

منابع و مأخذ: ۷۴

خرید با کلیه کارت های بانکی (دانلود فایل بلافاصله پس از خرید)

مقالات رشته معارف

خلاصه ای کوتاه از مقاله  آیین مسلمانی  را در زیر می توانید ببینید.

۱-  نماز:

قرآن مکرراً تکلیف نماز را در مورد سفارش قرار می‌دهد، و از مناره مساجد روزانه پنج بار صدای اذان به گوش می‌رسد. قرآن از پیروانش می خواهد که در طول روز چند وقت نماز بخواند. در طلوع آفتاب، ظهر، و شب از اول فجر تا طلوع آفتاب نماز صبح، در ظهر پس از عبور آفتاب از نصف النهار هر محل، نماز عصر پس از ادای نماز ظهر، نماز مغرب پس از عبور سرخی خورشید از بالای سر، و نماز عشا پس از ادای نماز مغرب (سوره هود آیه ۱۱۶ سوره بنی اسرائیل آیات ۸۱-۸۰، سوره طه آیه ۱۳۰، سوره روم آیات ۱۷- ۱۶،  سوره ق آیات ۳۹-۳۸) نماز همواره در جهت مسجد مقدس مکه، که قبله گاه مسلمین است

۲- روزه گرفتن در طول روزهای ماه رمضان:

«ای مؤمنین، تکلیف روزه بر شما نوشته شد و واجب گردید، همانگونه که بر کسانی که قبل از شما بودند واجب گردیده بود. در ماه رمضان. . . . پس هر کس از شما این ماه را درک کند باید روزه بگیرد. . . . بخورید و بیاشامید تا لحظه‌‌ای که پدیدار شود رشته سپیدی در سیاهی شب . . . از آن زمان تا فرا رسیدن شب روزه بدارید» سوره بقره آیات ۱۸۷-۱۸۱)

۳- سفر به مکه (حج):

در میان مردم حجم را اعلام نمای، بگذار که آنها پای پیاده و یا سوار بر هر شتری لاغر، از جانب هر دره ژرف به حج یایند» سوره حج آیه ۲۸) از تکالیف خدا بر مردم یکی هم حج بیت‌ا . . . الحرام است

۴- صدقات:

این تکلیفی است، که به روشنی در مورد مسلمانان با ایمان و معتقد وضع گردیده است. (سوره بقره آیه ۴۰، سوره تغابن آیه ۱۶، سوره بینه‌ آیه ۴) قبول اسلام بطور مسلم شامل پرداخت، این مالیات اسلامی است. (سوره توبه آیات ۱۱-۵)

اماکن مقدس مسلمانان:

بیت‌الحرام کعبه معظمه در شهر مکه ، قبله گاه مسلمین، مقدس‌ترین و مبارک‌‌ترین مکان مورد احترام و تقدیس مسلمانان جهان می‌باشد. هر ساله میلیونها مسلمان از اطراف و  اکناف جهان از کشورهای مختلف در صفوفی فشرده به زیارت خانه خدا می‌شنابند. و اجتماع میلیونی آنها عظمت و شکوه اسلام و مسلمین را، متجلی می‌سازد.

«آئین قربانی»

قربانی در اصطلاح کلی در علوم ادیان، گرفتن زندگی موجود زنده است اعم از انسان، حیوان یا نبات، از راه کشتن، سوزاندن، دفن کردن یا خوردن، به منظور تقرب به خدایان و جلب نظر آنان لفظ قربانی در عربی که مأخوذ از ریشه قرب به معنی نزدیکی است

نتیجه‌گیری از این فصل:

تقدس در جوامع دینی و غیر دینی وجود دارد. با بررسی تاریخ اقوام پیشین و اکتشافات باستان شناسی مشخص شده که انسان از دیرباز گرایش به پرستش داشته و مخلوق بودن خود را درک کرده است. انسانها بدوی چون آگاهی از رمز و راز خلقت نداشتند، نیروی خلقت را در طبیعت جستجو می کردند، و حس می کردند آن نیروئی که مسلط بر آنهاست.

شناخت زیارتگاههای مورد تحقیق

در گوشه و کنار ایران اسلامی ما نزدیک به ۳۴۰۰ بقعه و مقبره متبرکه منسوب به امامزاده‌ها وجود دارد که سابقه برخی از آنها به بیش از هزار سال می‌رسد و بعضی از آنها رونق یافته و بعضی نیز بر اثر بی توجهی حاکمان وقت تخریب شده و از بین رفته‌اند. (اعظم وحید ۱۳۷۳ ص۴)

بنای اولیه امام زاده یعقوب (ع)

بنای اولیه  امام زاده یعقوب (ع) در وضعیت کلی دارای پلان مربع مستطیل بوده که طول آن ۲۰ متر و عرض آن ۵/۱۲ متر و دارای ۷  فضای مشخص بوده است. ابتدا، فضای هشتی که ۱۵/۵ متر طول و ۵۰/۳ متر عرض داشته، و در طرفین آن دو اطاق بطور قرینه احداث گردیده بودن.

بنای کنونی امامزاده یعقوب (ع)

با توجه به اینکه امامزاده یعقوب (ع) یکی از اماکن مهم و مقدس در استان زنجان می باشد. و این اهمیت به خاطر شخصیت ، مذهبی، سیاسی، تاریخی، آن حضرت که در پیشینه تاریخی ذکر آن رفت ناشی شده است، بر همین اساس ما به برکت استقرار امامزاده یعقوب (ع) در صائین قلعه شاهد حضور ابوه، زوار، علاقه مند جهت ارادت به این حریم مقدس از اقصی نقاط کشور، در اکثر رویها و ماهها و فصول سال هستیم.

ضریح امام زاده یعقوب (ع):

ضریح قبلی امام زاده در بنای قدیم قرار داشت، از جنس فلز آهن به صورت ساده، در ارتفاع ۸۰/۱ متر به طول دو متر و عرض ۲۰/۱ متر بود. احتمالاً این ضریح به جای یک ضریح چوبی یا بر روی قبر امام زاده در سال ۱۳۴۰ نصب شده بود.

قربانی:

در امام زاده یعقوب (ع) ما سالیانه شاهد هزاران عمل قربانی (هزار دویست مورد) از سوی زوار هستیم. زائرین با داشتن نذر و برآورده شدن حاجات خود، حیوانات مختلف از نوع گوسفند، بز و گاو را در این مکان قربانی می کنند.

نزورات:

نزورات در امام زاده یعقوب (ع) شامل انواع مختلف: قربانی ، پول نقد، اشیاء نفیس ، طلاجات ، فرش ‌های مختلف در ابعاد گوناگون، تابلوهای مختلف ، لوازم و وسایل مورد نیاز مانند ظروف، اجاق گاز ، پیک نیک ، . . . . .  به ارزش بیش از سیصد میلیون ریال در طول سال می‌باشد.

امام زاده یحیی (ع)

این آرامگاه در قسمت جنوبی صائین قلعه در کنار تپه تاریخی و محلات و خانه‌های واقع شده است . بقعه‌ای با ازاره سنگ تراش قرمز رنگ و دیوارهای آجری ساده است. به جانب شرقی بنای چهار ضلعی این بقعه که می‌توان آن را از آثار قرن هفتم یا هشتم هجری به شمار آورد.

باورهای زیارتگاهها

باورها بر اساس ویژگی‌های قویم- ملی – مذهبی- نژادی- تاریخی و جغرافیائی بوجود می‌آیند و همواره از جایگاه خاصی در فرهنگ عامه برخوردار بوده‌اند. باورها نقش موثری را در تفکرات اندیشه‌‌ها عقاید، ویژگیهای شخصیتی ما ایفا می‌کند. باورهایی که در مورد زیارتگاه وجود ارد متعدد متنوع و شاید متضاد باشد.

کارکرد مذهبی

زیارتگاهها از جمله اماکن مذهبی هستند،‌ که بیشتر آنها بعد از ورود اسلام به ایران در اقصی نقاط این کشور بوجود آمدند. این مکانها یکی از مظاهر ویژه دین اسلام محسوب می‌شوند که کارکردهای مذهبی مختلف و متنوع از آنها مشاهده می‌شود.

منابع و مأخذ:

۱- آشفته تهرانی- امیر، جمعیت شناسی اقتصادی و اجتماعی و برنامه‌ریز نیروی انسانی انتشارات پرشکوه- چاپ اول ،‌۱۳۸۲.

۲- الیاده، سر چاه رساله در تاریخ ادیان، ترجمه جلال ستاری، انتشارات سروش چاپ اول، ۱۳۷۲.

۳- برو،‌آسن، فرهنگ علوم اجتماعی،‌ ترجمه دکتر باقر ساروخانی، انتشارات کیهان چاپ دوم، ۱۳۷۱.

۴- حسین، هرو، تاریخ هنر، ترجمه پرویز مرزبان، سازمان انتشارات و آموزش انقلاب اسلامی- چاپ دوم، ۱۳۶۸.

۵- یوسفی جولندان، منصور، پایان نامه نقش زیارتگاهها در زندگی اقوام تالش، واحد مرکزی دانشکده علوم اجتماعی تهران، ۱۳۸۳.

۶- روح‌الامینی، محمد، زمینه فرهنگ شناسی ، انتشارت  عطار، چاپ اول، ۱۳۶۵

۷- روح الامینی محمود، مبانی انسان شناسی، انتشارات زمان چاپ دوم، ۱۳۶۲.

۸- رکنی یزدی، محمد مهدی، شوق دیدار، ناشر اداره امور فرهنگی آستان قدس رضوی چاپ اول ۱۳۶۲.

۹- عسگری، خانقاه، اصغر ، مردم شناسی (روش ، بینش، تجربه) انتشارات شب تار ، تهران، چاپ اول، ۱۳۷۳.

۱۰- گرابار، انگ، مسجد نمونه هنر دینی در اسلام، ترجمه محمد سعید رضایی کاشانی، فصلنامه هنر، شماره ۲۶، پائیز ۱۳۷۳.

۱۱- مستوفی، حمدالله، نزهه القلوب، انتشارات طه- چاپ اول ۱۳۷۸

۱۲- سترنج، گی، جغرافیایی تاریخی سرزمینهای خلافت شرقی، ترجمه محمد عرفان انتشارات علمی فرهنگی ، وزارت فرهنگ و آموزش عالی، چاپ سوم ۱۳۶۷.

۱۳- فضائی، یوسف، سیر تحولی دینهای یهود و مسیح، چاپ تهران، ۱۳۵۶

۱۴- جان ناسن، تاریخ جامع ادیان، ترجمه علی اصغر حکم، چاپ تهران، ۱۳۴۴.

۱۵- فضائی، یوسف، بنیانهای اجتماعی دین، چاپ تهران، عظائی. ۱۳۵۶.


برای سفارش پروپوزال به این صفحه مراجعه نمایید : سفارش پروپوزال
برای خرید پروپوزال به این صفحه مراجعه نمایید: خرید پروپوزال
برای سفارش پایان نامه به این صفحه مراجعه نمایید: سفارش پایان نامه
برای دانلود پروپوزال آماده به این صفحه مراجعه کنید: پروپوزال آماده
برای دانلود تجربیات معلمان به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیات معلمان
برای دانلود تجربیات معلمان ابتدایی به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیان معلمان ابتدایی
برای دانلود تجربیات آموزشی معلمان به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیات آموزشی معلمان
برای دانلود تجربیات یک معلم به این صفحه مراجعه نمایید: تجربیات یک معلم
برای خرید پروپوزال آماده به این صفحه مراجعه نمایید: خرید پروپوزال آماده
برای خرید تحقیق به این صفحه مراجعه نمایید: خرید تحقیق
برای انجام تحقیق دانشجویی به این صفحه مراجعه نمایید: انجام تحقیق دانشجویی
برای خرید تحقیق دانشجویی به این صفحه مراجعه نمایید: خرید تحقیق دانشجویی
برای سفارش تحقیق دانشجویی به این صفحه مراجعه نمایید: سفارش تحقیق دانشجویی
برای دانلود گزارش اقدام پژوهی به این صفحه مراجعه نمایید: گزارش اقدام پژوهی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 + چهارده =