شبکه Administratar

شبکه AdministratarReviewed by پرشین مقاله on Jan 2Rating: ۴.۰شبکه Administrataشبکه Administratar مشتمل به۳۵صفحه می باشد. برای خرید مقاله شبکه Administratar اقدام نمایید.
سفارش تحقیق
http://telegram.me/pmaghale

راه‌اندازی، کنترل و نگهداری شبکه شاید یکی از مشکل‌ترین و دشوارترین بخشهای کاری یک Administrator یا مسئول سایت باشد. چون مشکلات و عیوب ناشی از سخت افزارهای یک شبکه، با مشکلات وعیوب‌ ناشی از برنامه‌های نرم افزاری شبکه ادغام شده و اگر به فرض در هنگام تنظیم شبکه مشکلی به وجود آید، وقت زیادی تلف خواهد گردید تا بفهمیم مشکل از ناحیه سخت افزاری است

مطلب شبکه Administratar مشتمل۳۵ صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

فهرست مطالب

مقدمه ۱

تنظیم و کنترل برنامه Network Nelghborhood. 2

تنظیم شبکه ۵

تذکر ۷

استفاده از شبکه و عمل sharing. 7

بررسی سایر گزینه‌های Network neighborhood. 10

نصب و تنظیم برنامه Wingate  جهت اتصال شبکه به سرور و اینترنت.. ۱۰

مراحل تنظیم سرور قبل از نصب.. ۱۱

مراحل نصب برنامه Wingat 12

مراحل تنظیم. ۱۴

نحوه تنظیم دستگاههای موجود در شبکه جهت اتصال به شبکه ۱۶

نحوه استفاده از برنامه Wingate برای کنترل شبکه ۱۷

نصب و پیکربندی TCP/IP. 19

آدرس‌های IP. 23

ماسک شبکه فرعی. ۲۵

انواع آدرس IP. 27

شبکه فرعی چیست؟ ۲۸

کار ابزارهای TCP/ IP. 29

برنامه کمکی Ping. 29

دستور Con Vert 30

بازسازی Security. 31

MAP  کردن. ۳۲

Virtul Memory. 32

مفهوم DHCP. 35

مشخصه‌های کلاسهای آدرس. ۳۶

کلاس آدرس. ۳۶

ماسک شبکه فرعی پیش‌ فرض. ۳۶

تعداد شبکه‌ها. ۳۶

تعداد میزبانها. ۳۶

DHCP  و تفکیک نام ۳۸

اجرای DHCP Server  محصول میکروسافت.. ۳۸

پیکربندی سرویس دهنده DHCP. 41

خلاصه ای کوتاه از مقاله  شبکه Administratar را در زیر می توانید ببینید.

مقدمه

راه‌اندازی، کنترل و نگهداری شبکه شاید یکی از مشکل‌ترین و دشوارترین بخشهای کاری یک Administrator یا مسئول سایت باشد. چون مشکلات و عیوب ناشی از سخت افزارهای یک شبکه، با مشکلات وعیوب‌ ناشی از برنامه‌های نرم افزاری شبکه ادغام شده و اگر به فرض در هنگام تنظیم شبکه مشکلی به وجود آید، وقت زیادی تلف خواهد گردید تا بفهمیم مشکل از ناحیه سخت افزاری است

تنظیم و کنترل برنامه Network Nelghborhood

بعد از نصب کارت شبکه آیکون تنظیمات آن در درون Conrtol Panel  یا همچنین میز کار یا Desktop  جهت تنظیمات قابل مشاهده است.

جهت تنظیم شبکه کافی است شما روی آیکونNetwork Neighborhood  کلیک راست نموده و گزینهProperties  را انتخاب نمایید.

تنظیم شبکه

همانطور که گفتیم جهت تنظیم شبکه روی آیکون Network Neighborhood  کلیک راست نموده و سپس گزینه properties  را انتخاب می‌نماییم.

استفاده از شبکه و عمل sharing

اگر شبکه یک سایت درست راه‌اندازی شده باشد و مشکلی نباشد، هنگامیکه شما دو بار روی آیکون  Network Neighborhood  کلیک می‌نمایید قادر خواهید بود کامپیوترهای مورد نظر وارد آن شده واز برنامه‌های مشترک آن (Shared)  استفاده نمایید.

مراحل تنظیم سرور قبل از نصب

قبل از نصب Wingate باید شما فقط سرور خود را به نحوی که گفته می‌شود آماده نمایید.

ابتدا روی آیکون Network Neighborhood کلیک راست نموده و گزینهProperties  را انتخاب نمایید. (نحوه تنظیم کردن شبکه و این بخش قبلاً بطور کامل بیان گردیده است) در پنجره Configuration  گزینه TCP/IP  را انتخاب نمایید و سپس روی دکمه Properties  کلیک نمایید تا پنجره‌ای باز گردد.

مراحل نصب برنامه Wingat

بعد از نصب سرور سراغ برنامه Wingat رفته ابتدا شماره سریال نامبر (Key) مثلاً در اینجا f0401f6970300d197276e13  را یادداشت یا کپی نموده و سپس برنامه نصب آن را اجرا می‌نمایید (برای ویندوز Wg9xsetup 98 و جهت ویندوز ۲۰۰۰  و یاNT  از این Wgntsetup استفاده نمایید.)

مراحل تنظیم

بعد از راه‌اندازی مجدد و بالا آمدن دستگاه، آیکون برنامه Wingate در سمت راست نوار وظیفه پدیدار خواهد شد. کافی است دو بار روی آن کلیک راست نمایید پنجره ورودی باز خواهد شد و شما برای اولین بار بدون وارد نمودن رمزی روی ok  کلیک نمایید.

نحوه تنظیم دستگاههای موجود در شبکه جهت اتصال به شبکه

اگر تنظیمات Network Neighborhood  که قبلاً گفته شد تنظیم گردیده باشد و Workgroup دستگاهها با سرور یکسان باشد بعد از نصب Wingate بر روی سرور کافی است دستگاههای موجود در سایت را یک بار راه‌اندازی نماییم، دستگاهها بطور اتوماتیک وار از سرور یک IP address  خواهند گرفت.

نحوه استفاده از برنامه Wingate برای کنترل شبکه

اکنون در این بخش قصد داریم کمی با کارکرد بعضی از برنامه‌های Wingate آشنا شویم. به هیمن خاطر کافی است روی آیکون Wingate بر روی نوار وظیفه دوبار کلیک نموده و با نوشتن رمز ورود وارد برنامه شوید.

نصب و پیکربندی TCP/IP 

TCP/IP از زمان عرضه ویندوز NT  (نگارش ۴) به عنوان پروتکل پیش فرض شناخته شده است و هنگام اجرای برنامه نصب کننده سیستم عامل، نصب می‌شود. اما اکنون TCP/IP برای ورود به شبکه کار با Active Directory (AD) (DNS) Domain Name System  و بسیاری دیگر از ویژگیها به عنوان پیش نیاز مطرح است.

آدرس‌های IP

آدرس IP روشی است، که با استفاده از آن کامپیوترها بر روی شبکه TCP/IP شناسایی می‌شوند. به این ترتیب هم میزبان و هم شبکه‌ای که میزبان در آن قرار دارد، شناسایی می‌شوند. به هر کامپیوتر باید آدرسی اختصاص داده شود، که با آدرس سایر کامپیوتر‌های موجود درشبکه تفاوت داشته باشد

ماسک شبکه فرعی

ماسک شبکه فرعی احتمالاً بخشی از تنظیمات مربوط به پیکربندی TCP/ IP می‌باشد که درک آن چندان آسان نیست.

فردی که مقادیر اختصاص یافته به این تنظیم (مانند ۲۵۵.۲۵۵.۲۵۵.۰) را در آن مشاهده می‌کند، آن را با آدرس IP واقعی اشتباه کند.

شبکه فرعی چیست؟

ماسک شبکه فرعی همواره به همان سادگی که در مثالهای قبل مشاهده کردید، نیست. گاهی خطاهای جدا کننده بین شبکه و بخشهای میزبان در آدرس  IPدقیقاً بین بایت‌های ۸ بینتی قرار نمی‌گیرد. شبکه فرعی در واقع فقط نوعی تقسیم فرعی‌تر در آدرس شبکه است، که با هدف سازماندهی انجام می‌شود.

کار ابزارهای TCP/ IP

روش پیاده سازی پروتکل‌های Tcp/ Ip در ویندوز ۲۰۰۰  حاوی مجمو‌عه‌ای از ابزارهای و برنامه‌های کمکی است که کاربران و مدیران شبکه به وسیله آنها می‌توانند بر فعالیتهای پروتکل‌های Tcp/ Ip نظارت داشته باشند.

و در صورت لزوم نسبت به رفع اشکال آنها اقدام کنند. بسیاری از برنامه‌های کمکی، نگارشهای مبتنی بر

برنامه کمکی Ping

Ping اصلی‌ترین و متداولترین برنامه کمکی در رابطه با Tcp/ Ip می‌باشد. این در واقع ابزاری است که با استفاده از آن می‌توانید فعال بودن پروتکل Tcp/ Ip را در کامپیوترتان مشخص کنید.

دستور Con Vert

همانطوری که می‌دانیم هر یک ار درایوهای یک سیستم را در ویندوز ۲۰۰۰  می‌توانیم به دو صورت FAT ویا NTFS فرمت کنیم  اما  سیستم‌هائی که در شبکه قرار می‌گیرند باید حتماً‌ به صورت NTFS فرمت شده باشند تا بتوان ار قابلیتهای آنها در شبکه استفاده کرد مانند عملSharing .

DHCP  و تفکیک نام

همانطور که در بخشهای زیر خواهید آموخت، نکته مهم دیگری که هنگام استفاده از TCP/IP  در شبکه تشکیلاتی باید در نظر گرفته شود، تفکیک نام می‌باشد. از آنجا که DHCP  فهرستی از آدرس MAC سرویس گیرنده‌های خود را همراه با آدرس‌های IP آنها حفظ می‌کند، باید برای معادل سازی آدرس‌های IP و نام میزبانی که به کامپیوترهای موجود در محیط مبتنی بر شبکه ویندوز ۲۰۰۰ اختصاص یافته است، نیز روشی وجود داشته باشد.

پیکربندی سرویس گیرنده‌ برای استفاده از DHCP

وقتی تصمیم می‌گیرید کامپیوتر مبتنی بر ویندوز ۲۰۰۰ را به سرویس گیرنده DHCP تبدیل کنید، باید دکمه رادیویی صفحه Internet Protocol (TCP/IP) Properties  را کلیک کنید، تا تمام پارامترهای لازم برای پیکربندی TCP/IP بصورت خودکار به کامپیوتر مزبور اختصاص یابند.

پیکربندی سرویس دهنده DHCP 

برای پیکربندی تنظیمهای TCP/IP در DHCP Manager باید از تعیین قلمرو، مشخصه‌های مربوط را به آنها اختصاص دهید. قلمرو به مجموعه‌ای از آدرس‌های IP  گفته می‌شود که در صورت لزوم می‌توان آنها را با استفاده از روشهای دینامیک یا خودکار (که قبلاً‌ شرح داده شده‌اند) به سرویس گیرنده‌های اختصاص داد.

 

سفارش تحقیق
http://telegram.me/pmaghale

ارسال یک پاسخ