روان شناسی در محیط اداری

روان شناسی در محیط اداریReviewed by پرشین مقاله on Aug 5Rating: ۵.۰روان شناسی در محیط اداریروان شناسی در محیط اداری مشتمل به۵۲صفحه می باشد. برای خرید مقاله روان شناسی در محیط اداری اقدام نمایید.
سفارش تحقیق
http://telegram.me/pmaghale

عنوان کتاب حاضر، نویسنده را موظف می‎دارد که «روان‎شناسی» را، بدواً به صورت هر چه ساده توضیح و تشریح نماید. و سپس از «محیط اداری» تعریف به دست دهد. چه، شرط مبادله‌صحیح اطلاعات بین نویسنده و خواننده، یا گوینده و شنوند، وجود محیط تفاهم و درک مفاهیم درست از اصطلاحاتی است که در مکاتبه و یا محاوره ذکر می‎شود.

مطلب روان شناسی در محیط اداری مشتمل۵۲صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

 فهرست مطالب

تعریف روانشناسی: ۲

تعریف اداره: ۴

تعریف شخصیت و عوامل موجد آن: ۵

تغییر شخصیت: ۸

نقش اداره در تغییر شخصیت: ۱۰

انواع شخصیت: ۱۵

انواع مظاهر حضور مدیران صاحب شخصیت متعادل در محیط اداری: ۲۹

نمونه‎ای دیگر: ۴۲

خلاصه ای کوتاه از مقاله روان شناسی در محیط اداری را در زیر می توانید ببینید.

تعریف روانشناسی:

عنوان کتاب حاضر، نویسنده را موظف می‎دارد که «روان‎شناسی» را، بدواً به صورت هر چه ساده توضیح و تشریح نماید. و سپس از «محیط اداری» تعریف به دست دهد. چه، شرط مبادله‌صحیح اطلاعات بین نویسنده و خواننده، یا گوینده و شنوند، وجود محیط تفاهم و درک مفاهیم درست از اصطلاحاتی است که در مکاتبه و یا محاوره ذکر می‎شود.

تعریف اداره:

در علم اداره می‎گویند: «آن‎گاه که سعی و کوشش چند نفر از افراد انسانی به منظور وصول به هدف معینی، مشترک شود، اداره به وجود می‎آید». به عبارت دیگر، غرض از اداره، محیطی است که در آن جمعی برای رسیدن به هدف واحد و مشخصی می‎کوشند.

تعریف شخصیت و عوامل موجد آن:

فارغ از گفتگوهایی که در تعریف شخصیت شده است، اگر آن را مجموع سلوک، و نحوه عمل و عکس‎العمل فرد در قبال پدیده‎های گوناگون بدانیم، عوامل موجد آن در هر کس بدین قرار است:

۱- مختصات ارثی

۲- نژاد

۳- دین و مذهب

تغییر شخصیت:

همان‎طور که در رشته‌ علوم طبیعی مطرح است، اصل تکامل تدریجی و یا تکامل ناگهانی (جهش ‎MUTATION) بر سرنوشت انواع جانداران حکومت می‎کند،‌و از این راه صورت و خصوصیات هر نوع از موجودات زنده را چنان تغییر می‎دهد که تشخیص ویژگیهای افراد اولیه یک نوع، از همان نوع، در وضع جدید، حتی برای دانشمندان و محققین هم به آسانی میسر نمی‎گردد. مشابهاً شخصیت فرد نیز گاهی تحت تأثیر تدریجی یا ناگهاین یک یا چند عامل،‌ دستخوش چنان تغییر عمیقی می‎شود که به کلی رفتار و سلوک او را در قبال حوادث، با وضع سابق متفاوت می‎سازد.

نقش اداره در تغییر شخصیت:

اصولاً خصوصیات شغلی، موجد شخصیت جدیدی در افراد می‎شود. آموزگاران، غالب دبیران و خاصه استادانی که مدتها به امر تدریس اشتغال داشته‎اند، همواره خود را بی‎نیاز و برتر از دیگران دانسته، در محاوره با مردم، سلوک مستبدانه، و غالباً تفوق‎جویانه دارند. اغلب از پزشکان و به ویژه جراحان، که دائماً بیماران را محتاج مساعدت خود می‎بینند، همیشه خویشتن را والا و بالاتر از افراد جامعه می‎پندارند.

انواع شخصیت:

اصطلح شخصیت در زبان فارسی معمول ما، معادل کلمه ‎PERSSONALITE فرانسه است. اصل این کلمه لاتین بوده و در ابتدا به ماسکها و نقابهایی گفته می‎شده که بازیگران تئاترها به صورت خود نصب می‎کردند، تا بتوانند نقش خود را در نمایشها بهتر ایفا کنند. رفته رفته این کلمه به خود بازیگر انتقال یافته، مشتقات آن از قبیل ‎PERSSONAGE در امور سینمایی و تئاتر به کار می‎رود.

شخصیت متعادل:

آنها که بروز عکس‎العمل‎شان در قبال هر عمل، از نظر زمان، منطقی و از جهت شدت متناسب است، از شخصیت متعادل برخوردارند. همیشه میزان حرکت ایشان به اندازه نیروی محرک است. لذا چنین به نظر می‎رسد که در مواضع مختلف، حسب مصلحت، رفتاری خشن یا سلوکی دوستانه ارائه می‎دهند. در عرف جامعه، این افراد را موقر، موجه، گاهی صبور و پر حوصله متین و مؤدب می‎خوانند.

شخصیت بی‎تفاوت:‌

همان‎طور که از نام این نوع از شخصیت دانسته می‎شود، عکس‎العمل صاحبان

شخصیت بی‎تفاوت همواره نامتناسب، و کمتر از حد معقولی است که باید در قبال عملها انجام شود. این افراد را در زبان علمی «لمفاتیک» LYNPHATIQUE در اصطلاح عامیانه «بی‎رگ» و یا «لاابالی» می‎گویند. خصوصیت رفتاری ایشان آن است که همیشه تمام یا مقداری از انرژی محرک در حق آنان، به هدر می‎رود

نمونه‎ای دیگر:

در اطراف اردبیل جنگلی است که درختان فندق بسیار دارد. هیئت مدیره بنگاه جنگلها (سازمان جنگلبانی کنونی) مقرر است در اطراف این محل سیم خاردار کشیده شود، تا از ورود دامها و کسانی که با احداث کوره‎های مخصوص تهیه ذغال، و قطع و سوزانیدن درختان، جتگل را از بین می‎برند، جلوگیری گردد. اداره مربوط نقشه محل و صورت اثاثیه و سیم و پایه‎ها و نیز هزینه رفتو آمد و اقامت مأمورین در ایام کار را برآورد، و گزارش نمود.

حضور شرایط رقابت مطلوب برای احراز مشاغل بالاتر:

عناصر پرسنلی و کارکنان هر سازمان، قسمتی از عمر خود را در اشتغال به امور

آن مصروف می‎دارند. همان‎طور که در محیط شخصی و غیراداری به تناسب رشد جسمی و فکری خود، واجد صفات و خصوصیتهای بهتری می‎گردند،‌ و به همین سبب مراحلی از موقعیتهای اجتماعی را احراز می‎کنند، در محیط‎های اداری و تشکیلات نیز به مرور صاحب تجارب و اندوخته‎های شغلی گشته، توقع دارند ضمن آنکه دستگاه از وجودشان بهتر و بیشتر استفاده کند، خودشان هم از سرمایه‌ علمی و عملی خویش به صورت ترفیع مقام و دریافت حقوق و مزایای زیادتر بهره‎مند شوند.

 

 

 

سفارش تحقیق
http://telegram.me/pmaghale

ارسال یک پاسخ