روانشناسی زنان

0
روانشناسی زنانReviewed by پرشین مقاله on Aug 5Rating: ۵.۰روانشناسی زنان روانشناسی زنان مشتمل به۸۵صفحه می باشد. برای خرید مقاله روانشناسی زنان اقدام نمایید.
سفارش تحقیق
http://telegram.me/pmaghale

فروید در سال ۱۹۳۵ اعلام کرد که سال ۱۹۱۲ نقطه اوج تحقیقاتش در روانکاوی بوده است. او افزود: «از زمانی که به طرح نظریه وجود دو نوع غریزه (غریزه زندگی و غریزه مرگ) پرداختم و شخصیت روانی را (د رسال ۱۹۲۳) به سه بخش خود، فرا خود و نهاد تقسیم کردم، تا به امروز هیچ مفهوم تعیین کننده دیگری را در عالم روانکاوی مطرح نکرده ام.»

مطلب روانشناسی زنان مشتمل۸۵صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

 فهرست مطالب

مقدمه: ۲

خاستگاه عقده اختگی در زنان.. ۱۷

فرار از زنانگی.. ۲۴

زنانگی سرکوب شده. ۳۲

سرد مزاجی زنان از دیدگاه روانکاوی.. ۳۲

مسئله آرمان تک همسری.. ۳۶

تنش پیش از قاعدگی.. ۴۲

بی اعتمادی میان زن و مرد. ۴۵

مشکلات ازدواج.. ۵۰

ملاحظاتی در باب تفاوت خاص وحشت مرد و زن از یکدیگر. ۵۷

بررسی معضل اضطراب های تناسلی خاص زنان.. ۵۹

عوامل روانزا در اختلالات عملکردی زنان.. ۶۲

بررسی زن متعارف امروزی.. ۶۸

مسئله آزارطلبی زنان.. ۷۲

تغییرات شخصیت در دختران نوبالغ.. ۷۵

نیاز روان رنجورانه به عشق.. ۷۹

خلاصه ای کوتاه از مقاله روانشناسی زنان را در زیر می توانید ببینید.

مقدمه:

فروید در سال ۱۹۳۵ اعلام کرد که سال ۱۹۱۲ نقطه اوج تحقیقاتش در روانکاوی بوده است. او افزود: «از زمانی که به طرح نظریه وجود دو نوع غریزه (غریزه زندگی و غریزه مرگ) پرداختم و شخصیت روانی را (د رسال ۱۹۲۳) به سه بخش خود، فرا خود و نهاد تقسیم کردم، تا به امروز هیچ مفهوم تعیین کننده دیگری را در عالم روانکاوی مطرح نکرده ام.»

خاستگاه عقده اختگی در زنان

بر اساس تصور رایج، عقده اختگی در زنان به طور کامل از عقده حسادت به آلت رجولیت نشأت گرفته است. اصطلاح مشابه دیگری که در این مورد به کار می رود عقده نرینگی است. به این ترتیب اولین سوالی که مطرح می شود این است: وقتی زن نحوه زندگی مردانه ندارد یا حمایت از برادر باعث ایجاد حسادت نشده است یا هیچ فاجعه اتفاقی ای در تجربه زن منجر به برتری یافتن نقش مرد در ذهن او نگشته است

زنانگی سرکوب شده

سرد مزاجی زنان از دیدگاه روانکاوی

فراگیر بودن سرد مزاجی زنان باعث شکل گرفتن دو نگرش کاملاً متفاوت در میان پزشکان و جنسیت شناسان شده است.

یک گروه اهمیت سرد مزاجی زنان را با اختلال در توان جنسی مردان مقایسه می کنند و بر همین اساس مدعی اند که سرد مزاجی زنان نیز چون ناتوانی جنسی مردان بیماری است. بر این اساس سبب شناسی و درمان سرد مزاجی، به خصوص به دلیل متداول بودن آن بسیار حیاتی است.

مسئله آرمان تک همسری

اخیراً کیزرلینگ در اثرش به نام قباله ازدواج مسئله ای را مطرح کرده است که در عین محسوب و مسلم بودن، بسیار قابل توجه است. او می پرسد آن چیست که به رغم ناکامی های پیاپی مردم در ازدواج همچنان آنان را به سوی این پیوند سوق می دهد؟ برای پاسخ دادن به این سوال نه لزومی دارد که به میلی طبیعی به داشتن شوهر و فرزند اشاره کنیم و نه چون کیزرلینگ به توضیحات ماوراء طبیعی متوسل شویم.

تنش پیش از قاعدگی

تعجبی ندارد که قاعدگی پدیده ای چنین آشکار و مشخص به خاستگاه و مرکز خیالاتی بدل شده که آبستن حس اضطراب است. حال بیش از پیش با این ارم آشناییم چون درباره گستره ارتباط اضطراب با همه مسائل جنسی درکی روشن تر از گذشته داریم. تجارب ما در این زمینه مرهون تحلیل بیماران و نیز واقعیات شگفت قوم شناسی است. زن و مرد هر دو با این گونه خیال پردازی های اضطراب آور دست به گریبانند.

بی اعتمادی میان زن و مرد

رابطه میان مردان و زنان بسیار شبیه رابطه میان فرزندان و والدین است. ما ترجیح می دهیم توجه خود را بر ابعاد مثبت این روابط معطوف کنیم. ترجیحاً فرض را بر این می گذاریم که عشق امری اساساً طبیعی است و خصومت امری اتفاقی و قابل پرهیز. گرچه با شعارهایی چون نبرد میان دو جنس و خصومت میان دو جنس آشناییم، باید بدانیم که این گونه شعارها را نباید چندان جدی گرفت.

مشکلات ازدواج

چرا ازدواج های موفقیت آمیز تا این حد نادرند، ازدواج هایی که توان بالقوه زوج را برای رشد از بین نمی برند، ازدواج هایی که در آن ها تأثیرات تنش در خانه انعکاس نمی یابد یا آن قدر شدید نیست که موجد بی اعتنایی شود؟ آیا دلیل این واقعیت آن است که نهاد ازدواج با برخی از واقعیت های وجود بشر همخوانی ندارد؟

ملاحظاتی در باب تفاوت خاص وحشت مرد و زن از یکدیگر

مردان همیشه و همه جا می کوشند با عینیت بخشیدن به وحشت خود از زن، خویشتن را از شر آن برهانند. مرد می گوید: من از زن هراسی ندارم. مسئله فقط این است که او خود بد ذات و کینه جوست و از عهده هر جنایتی بر می آید و خون آشام و ساحر و سیری ناپذیر و خود اهریمن است. آیا تضاد پایا ناپذیر میان عطش مرد به زن و هراسش از او انگیزه مردان در خلق آثار هنری نیست؟

بررسی معضل اضطراب های تناسلی خاص زنان

نتایج بنیادین تحقیقات فروید درباره ماهیت ویژه رشد زنان بدین شرح است: اول این که مسیر رشد غریزه در دختران و پسران همانند است هم به لحاظ بخش های لذت زا (در هر دو جنس تنها یک اندام تناسلی یعنی آلت رجولیت اهمیت دارد و واژن کشف ناشده باقی می ماند) و هم به لحاظ اولین هدف عشقی (نزد هر دو جنس، مادر اولین هدف عشقی محسوب می شود).

عوامل روانزا در اختلالات عملکردی زنان

در عرصه بیماری های زنان، ظرف سی یا چهال سال گذشته درباره عوامل روانی در اختلالات آن ها بحث های بسیاری صورت گرفته است. طیف عقاید مختلف در این باب بسیار گسترده است. از یک سو، گرایشی در کار است که می خواهد این گونه عوامل را کم اهمیت جلوه دهد مثلاً با تأکید بر این که عوامل عاطفی وجود دارند، اما از شرایط جسمانی، غددی و دیگر شرایط فیزکی مستقل نیستند.

بررسی زن متعارف امروزی

اهمیت بیش از حدی که زن برای رابطه با مردان قائل است به هیچ گونه انگیزه جنسی غیر معمولی ربط ندارد، بلکه به عوامل خارج از رابطه مرد و زن مربوط می شود، یعنی تقویت حس عزت نفسی که آسیب دیده و خدشه دار شده است و نیز به چالش کشیدن رقیب (مونث) پیروز. از این رو، لازم است بررسی کنیم که آیا میل به ارضای جنسی واقعاً در رویکرد این گروه از بیماران نسبت به مردان تأثیر دارد یا خیر، و اگر دارد گستره این تأثیر تا کجاست.

مسئله آزارطلبی زنان

مسئله آزارطلبی زنان از عرصه پزشکی یا روان شناسی بسیار فراتر می رود، چون از دیدگاه دانشجویان فرهنگ غرب، این مسئله به ارزیابی فرهنگی زن مربوط می شود. از قرائن چنین بر می آید که در عرصه های فرهنگی، پدیده های آزارطلبانه در میان زنان رایج تر از مردان است.

تغییرات شخصیت در دختران نوبالغ

در تحلیل زنان بالغی که دچار روان رنجوری یا اختلالات شخصیتی هستند معمولاً با دو وضعیت روبرو می شویم: ۱) گرچه در تمامی موارد تضادهای بنیادی در اوایل کودکی ایجاد شده اند، اولین تغییرات در شخصیت بیمار در دوره بلوغ اتفاق افتاده است.

نیاز روان رنجورانه به عشق

در این خصوص معنای روان رنجوری از نظر من روان رنجوری موقعیتی که روان رنجوری شخصیتی است. این نوع روان رنجوری در دوران کودکی آغاز می شود و کمابیش کل شخصیت فرد را تحت شعاع قرار می دهد.

 

 

 

سفارش تحقیق
http://telegram.me/pmaghale

ارسال یک پاسخ