بررسی مفهوم رهبری در جامعه در آثار رومی با تاکید بر مثنوی معنوی

0
بررسی مفهوم رهبری در جامعه در آثار رومی با تاکید بر مثنوی معنویReviewed by پرشین مقاله on Aug 23Rating: ۴.۵بررسی مفهوم رهبری در جامعه در آثار رومی با تاکید بر مثنوی معنویبررسی مفهوم رهبری در جامعه در آثار رومی با تاکید بر مثنوی معنوی مشتمل به ۴۰ صفحه می باشد. برای خرید مقاله بررسی مفهوم رهبری در جامعه در آثار رومی با تاکید بر مثنوی معنوی اقدام نمایید.
سفارش تحقیق
http://telegram.me/pmaghale

طبق روایت های مختلف از آدم (‌ع)‌ تا خاتم (ص )‌یکصد و بیست و چهار هزار پیغمبر و ائمه و اولیا همه وهمه آمده اند تا انسان را که (صاحب اختیار وجبر )‌ است هدایت کنند و او را به سرمنزل مقصود و خوشبختی برسانند .

مطلب بررسی مفهوم رهبری در جامعه در آثار رومی با تاکید بر مثنوی معنوی  مشتمل ۴۰ صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

فهرست مطالب

پیش در آمد. ۲

مقدمه : ۹

رهبر – رهبری.. ۱۳

تاریخچه مختصری در پیدایش عرفان و تصوف… ۱۵

سایه رهبر ، به است از ذکر حق.. ۲۰

راه و روش نیل به کمال در سایه رهبر. ۲۳

جاذبه های رهبری انبیاء. ۲۶

جاذبه های رهبری شمس تبریزی.. ۲۸

پیروی از رهبری عشق.. ۳۲

(( سلسله مولویه )) ۳۵

وضعیت اقتصادی و روابط اجتماعی مولانا ۳۷

فهرست منابع و مآخذ :۳۹

خلاصه ای کوتاه از مقاله  بررسی مفهوم رهبری در جامعه در آثار رومی با تاکید بر مثنوی معنوی را در زیر می توانید ببینید.

مقدمه :

رهبری مسئله ای است که جامعه از آن ناگزیر است ، یعنی هر جا اجتماعی تشکیل شود آن جامعه ، برای رسیدن به اهداف خود و تامین سلامتش احتیاج به یک رهبر شایسته دارد ،‌ که هیچ اجتماعی از آن بی‌نیاز نیست .

 رهبری

اصطلاح انگلیسی LEADER  و واژه مشتق از آن LEADING  معادلی دیگر در زبان فرانسه ندارد . رهبر ، رئیسی است طبیعی . او یک راهبر است . فردی است که هدایت یک گروه را هم به جهت ارزش شخصی و هم بخاطر تمایل دیگران را به دنبال خود دارد .

تاریخچه مختصری در پیدایش عرفان و تصوف

مشهور چنان است که طالبان حقیقت و مکتبهای جویای حقیقت به چهار گروه تقسیم می شوند و به زبان دیگر مکاتب مختلف فکری را در اسلام به چهار گروه تقسیم می‌کنند که عبارتند از : فلسفه ، عرفان ، کلام و تصوف که پیروان آنها را به ترتیب مشائیون ، اشراقیون ، متکلمان و متصوفه نامیده اند .

راه و روش نیل به کمال در سایه رهبر

اگرچه در طریقت مولانا بر روی کوشش بشری تکیه شده است که آدمی باید از سعی و تلاش بازنماند ولی در انسان شناسی ملای روم تمسک به دامان اولیای الهی و دستگیری مردان حق برای راه یابی به سرمنزل مقصود خود ارزشی دارد .

جاذبه های رهبری انبیاء

مطالبی که در مثنوی پیرامون احوال و اسرار پیامبران بیان می شود برداشت و دریافت و تجارب روحانی مولانا است .

پیروی از رهبری عشق

در میان پدیده هایی که می توان از آن به عنوان عامل وصول به حقیقت و اسباب رسیدن به تکامل یاد کرد ، عشق و محبت است که در عرفان اسلامی مبحثی وسیع و دقیق دارد و از پایه های اصلی و استوار اعتقادات محسوب می گردد .

وضعیت اقتصادی و روابط اجتماعی مولانا

گویند مولانا در قبال تدریس و فتوحی ، اجرت قلیلی دریافت می کرد . نیم دینار عایدی داشت ، بیشتر اوقات در خانه او خوردنی یافت نمی شد .

فهرست منابع و مآخذ :

۱-مثنوی معنوی ، مولانا جلال الدین محمد بلخی ، بر اساس نسخه قونیه با تصحیح نیکلسون ، تصحیح و کشف الابیات خرمشاهی ، انتشارات دوستان چاپ ششم ۱۳۸۳.

۲-دیوان شمس الدین تبریزی ، مولانا جلال الدین بلخی ، انتشارات جاویدان چاپ سوم ، ۱۳۵۲ .

سفارش تحقیق
http://telegram.me/pmaghale

ارسال یک پاسخ