برخی مسائل خاورمیانه

0
برخی مسائل خاورمیانهReviewed by پرشین مقاله on Aug 10Rating: ۵.۰برخی مسائل خاورمیانهبرخی مسائل خاورمیانه مشتمل به۳۹ صفحه می باشد. برای خرید مقاله برخی مسائل خاورمیانه اقدام نمایید.
سفارش تحقیق
http://telegram.me/pmaghale

انگیزه و هدف از جمع‌آوری ویژه‌نامه‌ای به‌نام “عراق در آیینه مطبوعات دنیا” عبارت است از:

نخست: شناخت چالش‌ها و مسائل درونی امریکای جدید؛ پروژه قرن نوین امریکایی (۱۹۹۸، PNAC)

دوم: تسری این پروژه و چالش‌ها به کشور همسایه‌مان عراق.

مطلب برخی مسائل خاورمیانه مشتمل۳۹ صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

فهرست مطالب

پیشگفتار. ۲

چشم‌انداز دموکراسی و اصلاحات در خاورمیانه. ۱۰

فرایند دموکراسی‌سازی.. ۱۳

بسترسازی برای دموکراسی.. ۱۴

عدم توفیق الگوی وارداتی.. ۱۴

اسلام و دموکراسی‌سازی.. ۱۵

بی‌اعتمادی و سوء ظن بین مردم. ۱۷

تهدید موجودیت حکومت‌ها ۱۷

اصلاحات اقتصادی.. ۱۸

تناقض بین موضع و عمل. ۱۹

تضاد منافع با دموکراسی‌سازی.. ۲۰

زنان و دموکراسی.. ۲۱

وجوه اختلاف آمریکا و انگلیس در خاورمیانه. ۲۲

انداز تلاش‌ها برای احیای روند صلح در خاورمیانه. ۲۵

نتیجه‌گیری.. ۳۷

پانوشت: ۳۹

خلاصه ای کوتاه از مقاله برخی مسائل خاورمیانه را در زیر می توانید ببینید.

پیشگفتار

انگیزه و هدف از جمع‌آوری ویژه‌نامه‌ای به‌نام “عراق در آیینه مطبوعات دنیا” عبارت است از:

نخست: شناخت چالش‌ها و مسائل درونی امریکای جدید؛ پروژه قرن نوین امریکایی (۱۹۹۸، PNAC)

دوم: تسری این پروژه و چالش‌ها به کشور همسایه‌مان عراق.

چشم‌انداز دموکراسی و اصلاحات در خاورمیانه

منطقه خاورمیانه به دلیل موقعیت ژئوپلتیک، ژئواستراتژیک و ژئواکونومیک خاص خود در طول تاریخ همواره مورد توجه قدرت‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای بوده است.

بعد از پایان جنگ سرد و به‌خصوص پس از واقعه یازده سپتامبر، تأثیرپذیری منطقه خاورمیانه از تحولات گسترده بین‌المللی در حوزه‌های امنیتی، اقتصادی و سیاسی، بیش از گذشته مورد توجه آمریکا و قدرت‌های منطقه‌ای قرار گرفته است.

فرایند دموکراسی‌سازی

دموکراسی فرایندی است که ملت‌ها باید با تلاش و آگاهی خود طی زمان لازم به آن نائل آیند و نمی‌توان به آن به عنوان یک پروژه نگاه کرد که می‌توان در زمان کوتاه به یک کشور صادر نمود. ریچارد‌ هاس۱ در مقاله اخیر خود در مجله فارین افیرز، یکی از اشتباهات آمریکا را تکیه بر پدیدآوردن دموکراسی۲ در خاورمیانه می‌داند که با شکست مواجه شده است.

بسترسازی برای دموکراسی

فرایند دموکراسی‌سازی، مستلزم فراهم آوردن زمینه‌های لازم است، از جمله توسعه آموزش، رفاه، فرهنگ‌سازی، ایجاد فضای سیاسی برای فعالیت‌ و رقابت نخبگان و گروه‌های سیاسی و نیز گسترش فضای چندصدایی که زمینه‌های آن باید توسط حکومت‌ها در داخل کشور فراهم آید.

عدم توفیق الگوی وارداتی

با توجه به ساختار متفاوت سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی کشورهای خاورمیانه، دموکراسی‌سازی نیازمند ارائه الگوی مطلوب و مناسب و سازگار با ساختارهای موجود در هر یک از کشورها است.

اسلام و دموکراسی‌سازی

الگوی لیبرال دموکراسی غربی تأکید بر سکولاریسم دارد. در سنت لیبرال، ارزش‌های دینی و سنتی، جزء لازم مدرنیته و نوسازی تلقی نمی‌شوند ولی سکولاریزه شدن، جزء اصلی دموکراتیزه شدن است.

بی‌اعتمادی و سوء ظن بین مردم

سابقه استعماری فرانسه و انگلیس در منطقه، سیاست‌های حمایتی آمریکا از برخی رژیم‌های اقتدارگرا در دوران جنگ سرد، استمرار سیاست‌های متناقض آمریکا بعد از جنگ سرد و نهایتاً حمله نظامی به افغانستان و اشغال عراق با هدف مبارزه با تروریسم و تغییر رژیم، بی‌اعتمادی و سوء ظن نسبت به سیاست‌های آمریکا و غرب را در میان مردم منطقه ایجاد کرده است.

تهدید موجودیت حکومت‌ها

حکومت‌های کشورهای منطقه نیز دموکراسی‌سازی وارداتی را تهدیدی بزرگ برای موجودیت نظام‌های سیاسی خود می‌دانند. اکثریت نظام‌های سیاسی موجود به هیچ وجه ظرفیت پذیرش روند دموکراسی‌سازی را به گونه‌ای که در نهایت موجب بقای نظام به صورت اصلاح‌شده باشد، ندارند.

اصلاحات اقتصادی

از نظر اقتصادی، آن دسته از کشورهای خاورمیانه که از درآمدهای نفتی برخوردارند، در سال‌های اخیر با بالا رفتن قیمت نفت، درآمدهای سرشاری کسب کرده‌اند که به حکومت‌های آن‌ها اجازه می‌دهد تا حدودی معیشت مردم را بهبود بخشند و لذا از این اقدامات رفاهی به عنوان سوپاپ اطمینانی در برابر فشار برای مشارکت سیاسی مردم استفاده می‌کنند.

تضاد منافع با دموکراسی‌سازی

پرسش اساسی دیگری که پیش روی مردم و تحلیلگران منطقه قرار دارد، این است که اگر نتیجه دموکراسی‌سازی و برگزاری انتخابات آزاد، حضور همه گروه‌های سیاسی از جمله اسلام‌گرایان باشد و اسلام‌گرایان به نهادهای قدرت سیاسی دست یابند، آیا هنوز هم این روند از سوی غرب و آمریکا به رسمیت شناخته می‌شود یا خیر و آیا تجربه الجزایر، ترکیه و حماس تکرار می‌شود؟

زنان و دموکراسی

هرچند در طرح‌های آمریکا و غرب، آموزش زنان به عنوان بستر دموکراسی‌سازی پیشنهاد شده است، اما موضوع دموکراسی و حقوق و آزادی‌های زنان در منطقه از جمله مسائل پیچیده و مورد بحث در میان نخبگان و علمای مذهبی و سیاستمداران و زنان است و در عمل در روند دموکراسی‌سازی و اصلاحات، به مسائل زنان اولویت لازم داده نمی‌شود.

وجوه اختلاف آمریکا و انگلیس در خاورمیانه

دولت‌های آمریکا و انگلیس در آخرین روزهای زمستان ۲۰۰۳ به عراق حمله کردند تا به ادعای خود با اشاعه سلاح‌های کشتار جمعی مقابله کنند، در عین حال دموکراسی را بسط دهند و پروژه دولت‌سازی و ملت‌سازی در خاورمیانه را اجرا کنند.

انداز تلاش‌ها برای احیای روند صلح در خاورمیانه

روند سیاسی حل و فصل منازعه طولانی‌مدت خاورمیانه، در دوره پس از پایان جنگ سرد شتاب بیشتری گرفت و با برگزاری کنفرانس بین‌المللی مادرید در سال ۱۹۹۱ میلادی وارد دوره جدید خود شد.

نتیجه‌گیری

در خصوص شرایط تحقق دموکراسی مطلوب در خاورمیانه که می‌تواند زمینه‌ساز کاهش بحران‌های داخلی و منطقه‌ای و تضمین صلح و امنیت جهانی باشد، مطالب زیر ضروری به نظر می‌رسد:

  • طراحی الگوی مناسب و سازگارِ دموکراسی و اصلاحات برای هریک از کشورهای منطقه متناسب با ساختارهای سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی آن‌ها، توسط نخبگان و نظریه‌پردازان و سیاستمداران داخلی؛
  • جلوگیری از اعمال نفوذ و فشار قدرت‌های خارجی در روند سالم دموکراسی‌سازی و اصلاحات در کشورها؛

 

 

سفارش تحقیق
http://telegram.me/pmaghale

ارسال یک پاسخ