اسلام ومقتضیات زمان

اسلام ومقتضیات زمانReviewed by پرشین مقاله on Aug 10Rating: ۴.۰اسلام ومقتضیات زماناسلام ومقتضیات زمان مشتمل به۶۰صفحه می باشد. برای خرید مقاله اسلام ومقتضیات زمان اقدام نمایید.
سفارش تحقیق
http://telegram.me/pmaghale

برای روشنفکران مسلمان در عصر ما که از نظر کیفیت زبده‌ترین طبقات اجتماعی می‌باشند و از نظر کمیت خوشبختانه قشر قابل توجهی به شمار می‌روند، مهمترین مسأله اجتماعی «اسلام و مقتضیات زمان» است.

این تحقیق دانشجویی اسلام ومقتضیات زمان مشتمل بر۶۰صفحه است، برای دیدن فهرست مطالب مقاله و جزئیات آن به اطلاعات اضافی زیر مراجعه فرمایید.

فهرست مطالب

اسلام و مقتضیات زمان.. ۲

علت تغییر مقتضیات زمانها ۴

دو نوع تغییر در زمان.. ۱۳

مقتضیات زمان.. ۲۷

مقتضیات زمان (۲). ۳۹

آیا زمان معصوم است ؟. ۵۰

آیا قرآن برای جامعه بشری شخصیت قائل است ؟. ۵۲

آیا اخلاق مطلق است یا نسبی ؟. ۵۷

.

خلاصه ای کوتاه از مقاله اسلام ومقتضیات زمان را در زیر می توانید ببینید.

علت تغییر مقتضیات زمانها

انا عرضنا الامانه علی السموات و الارض و الجبال فابین ان یحملنها و اشفقن منها و حملها الانسان انه کان ظلوماً جهولاً.این آیه شریفه قرآن که تلاوت شد از آیات بسیار پرمعنی قرآن کریم است. اینکه عرض می‌کنم پر معنی است، با اینکه همه آیات قرآن پر معنی می‌باشد، از این نظر است که بعضی از آیات قرآن به شکلی مطلب را عرضه می‌دارد که مردم را وادار به تفکر و تعمق می‌کند.

مقتضیات زمان

بحثهائی که در این چند شب کردیم مربوط به تاریخ فکری مسلمین بود. عرض کردیم یک جریانهای فکری در دنیای اسلام پیش آمده است که باید نامشان را افراط یا جهالت گذاشت، جریانهائی که یک نوع افراط کاری‌ها و دخل و تصرف‌های بیجا در امور دینی بوده است. مثالهایی برای این موضوع عرض کردیم و عرض شد که متقابلاً جریانهای فکری دیگری در دنیای اسلام پیش آمده است که تفریط و کندروی و جمود بوده است.

مقتضیات زمان

دیشب در اطراف مسأله مقتضیات زمان بحث می‌کردیم. کلمه مقتضیات و کلمه اقتضای زمان را تفسیر و معنی کردیم. برای اینکه آقایان محترم کاملاً توجه داشته باشد و مطلب را به ذهن خودشان بسپارند که اگر با یکی از دو طبقه جاهل و جامد روبرو شدند با آن طبقه‌ای که هر چیزی را به نام مقتضیات زمان می‌خواهند بپذیرند و به دیگران بقبولانند، و یا آن طبقه‌ای که اساساً این حرفها را موهوم تلقی می‌کنند بتوانند درست مطلب را برای آنها بشکافند، از این نظر باز فهرست مطلب را تکرار می‌کنیم.

آیا قرآن برای جامعه بشری شخصیت قائل است ؟

اولین مسأله در اینجا این است که اساساً آیا قرآن برای جامعه بشری، برای اجتماع انسانها شخصیت قائل است یا این که نه، برای اجتماع شخصیتی قائل نیست و اجتماع در منطق قرآن، چیزی نیست جز همان افراد، قرآن طرف سخنش فقط افراد است و هدفش هم افراد هستند، و غیره از افراد، چیز دیگری را در نظر ندارند و نمی‌بینند؟

.

سفارش تحقیق
http://telegram.me/pmaghale

ارسال یک پاسخ